MQA και streaming εισαγωγή και συζήτηση σε μια (πολύ πιθανή) επανάσταση στο Audio.. (#2)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Την καλησπέρα μου σε όλους σας... Θέλω και από την μεριά μου να ευχαριστήσω τον Πάνο για την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση και τον φίλο Πέτρο (louxilla) για την παρουσίαση του MQA format...

    Πέτρο χάρηκα για δύο λόγους... πρώτα από όλα γιατί έμαθα κάτι νέο που δεν ήξερα καν την ύπαρξη του και δεύτερον και ποιο σημαντικό ότι δεν είσαι κορίτσι που πιστεύαμε όλοι...

    13  24 Apr 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Μανο Συμφωνω σε ολα εκτος απο ενα. Το streaming και οι υπηρεσιες που το παρεχουν δεν προκειται να κλεισουν. Θα μεγαλωσουν και θα συνεχισουν να εμπλουτιζονταο συνεχως.

    14  24 Apr 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Toptubes wrote:
    Την καλησπέρα μου σε όλους σας... Θέλω και από την μεριά μου να ευχαριστήσω τον Πάνο για την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση και τον φίλο Πέτρο (louxilla) για την παρουσίαση του MQA format...
    Πέτρο χάρηκα για δύο λόγους... πρώτα από όλα γιατί έμαθα κάτι νέο που δεν ήξερα καν την ύπαρξη του και δεύτερον και ποιο σημαντικό ότι δεν είσαι κορίτσι που πιστεύαμε όλοι...

    Χαχαχαχαχα! Εχεις απολυτο δικιο! Πιστευω οτι θα ημουν απαισια γκομενα αν ημουν γυναικα!...
    Τρομετο παντως.. Ειχα ζητησει καποια στιγμη μαλιστα να αλλαξω και username! Παντως το Luxilla υποτιθεται προκυπτει απο το Godzilla εμπνευσμενο απο τον Luxman ενισχυτη μου, αν και τελικα μου βγηκε λιγο drag η ολη φαση..

    15  24 Apr 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    LUXILLA wrote:
    Μανο Συμφωνω σε ολα εκτος απο ενα. Το streaming και οι υπηρεσιες που το παρεχουν δεν προκειται να κλεισουν. Θα μεγαλωσουν και θα συνεχισουν να εμπλουτιζονταο συνεχως.

    Πέτρο κι εγώ συμφωνώ μαζί σου και ακόμα συμφωνώ με τις σωστές και ορθά δομημένες και μελετημένες μεθόδους και τους ανθρώπους που τις υιοθετούν, μεθόδους που μας κάνουν καλλίτερη και ευκολότερη τη ζωή και ακόμα προωθούν τα χόμπι μας..

    Όμως, στο συγκεκριμένο θέμα δεν παύουν να υπάρχουν δεσμεύσεις όπως το χαμηλό bandwith που έχουμε ακόμα στο Ελαδιστάν, το ότι ο κάθε "πελάτης" θα είναι δέσμιος των εταιριών, το ότι οι εταιρίες streaming δεν γνωρίζουν τα γούστα όλων μας ούτε έχουν άδεια απ' όλες τις εταιρίες μουσικής για να ανεβάζουν τις επιλογές όλων, το ότι δεν μπορούμε να έχουμε τη μουσική μας σε φυσική δισκοθήκη, το ότι χρειάζεται να αγοράσουμε καινούργιο DAC, το ότι σε 1-2 χρόνια θα βγει νέο φορμά, το ότι τα αρχεία MQA είναι LOSSY και αν κι εγώ ο ίδιος ξεγελάστηκα με την ποιότητά τους, δεν συνάδουν με την έννοια "pure" & του "hi-end"..

    16  25 Apr 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Μανο ψαχτο λιγο καλυτερα. Δεν ηταν τυχαιο που ξεγελαστηκες. Οσο και αν αυτο φανταζει αδυνατον τα αρχεια MQA ΔΕΝ ειναι lossy. Το πως και γιατι το ςξηγουν οι ιδιοι πολλες φιρες και το εξηγει αναλυτικα και ο συμπαθεστατος Ολλανδος reviwer στα λινκ στο Youtube που εχω δωσει.
    Το οτι το MQA παρα την τεραστια οικονομια σε δεδομενα καταφερνει να μην ειναι απωλεστικο ειναι μερος των λογων που το κανουν πραγματικη καινοτομια.
    Φυσικα μπορεις να επιχειρηματολογησεις για το αντιθετο αλλα με το να αμφισβητεις τους ιδιους αλλα και τα ιδια σου τα αυτια περιεχει τον κινδυνο να χασεις κατι σημαντικο απο την χομπιστικη σου ζωη.
    Παντα φιλικα και με καθε σεβασμο στην αποψη σου.
    Πετρος

    17  25 Apr 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Διαβάζοντας πάντως γι αυτό το νέο φορμάτ πουθενά δέν είδα να υπόσχεται κάτι ποιοτικά καλύτερο απο τα παραδοσιακά flac. Αυτό που πρακτικά λένε είναι οτι προσφέρουν hi-res μουσική σε μικρότερες χωρητικότητες απο τα flac.

    Άρα πρακτικά μπορεί κάποιος να κάνει streaming αρχεία υψηλής δειγματοληψίας ακόμα και στο κινητό του τηλέφωνο.

    Ουσιαστικά κανείς δέν υπόσχεται ένα αρχείο που παίζει καλύτερα απο το flac και για να πώ την αλήθεια δέν βρίσκω τη λογική πίσω απο αυτό. Αντιθέτως βρίσκω λογική στο να βγάζουν οι εταιρείας καλύτερους μή απωλεστικούς αλγόριθμους οι οποίοι θα φέρουν υψηλής δειγματοληψίας αρχεία στο κινητό μας αλλα και στο σπίτι μας. Δέν είναι κακή ιδέα μία βελτιστοποίηση των αλγόριθμων αλλα καθαρά με όρους ποιότητας και πιστότητας το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    18  25 Apr 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Πάντως στην παρουσίαση που έγινε η συντριπτικη πλειοψηφια των παρατηρητων άκουγε διαφορές, πολοι απο αυτους μάλιστα ανοικτά προτιμούσαν την MQA έκδοση στο τυφλό τέστ.

    Επίσης χωρίς να θέλω να λάβω θέση ξεκάθαρα, οι άνθρωποι της MQA όχι απλά ισχυρίχζονται οτι το format τους παίζει καλύτερα απο το συμβατικό PCM αλλα επιχειρηματολογούν πάνω σε αυτό υποστηρίζοντας μάλιστα οτι η "διπλωμένη" έκδοση ενός MQA αρχείου που αναπαράγεται απο ενα μή συμβατό ντάκ ακούγεται ελαφρώς καλύτερα απο την έκδοση της ίδιας ηχογράφησης στο αντίστοιχο 44,1/16.

    Φυσικά αυτοί οι ισχυρισμοί μένει να αποδειχτουν στην πράξη και αυτός ήταν και ο σκοπός της παρουσίασης, τα μέλη να βοηθηθούν να βγάλουν οι ίδιοι προσωπική άποψη. Απλά θα πρέπει να τονίσουμε τους ισχύοντες ισχυρισμούς των ανθρώπων πίσω απο το MQA για να έχουμε μια σωστή αρχή για τους συλλογισμούς και τα πιθανά συμπερασματά μας.

    Διαβάστε προσεκτικά τις απαντήσεις των ίδιων στις ερωτήσεις του κοινού στο computer audiophile και θα δείτε οτι πολλά πράγματα διαλευκάνονται τουλάχιστον θεωρητικά.

    http://www.computeraudiophile.com/content/694-comprehensive-q-mqa-s-bob-stuart/

    Δείτε και εδώ.

    https://www.youtube.com/watch?v=BrgjycGhoSM

    https://www.youtube.com/watch?v=drv9ESli5yI

    https://www.youtube.com/watch?v=cxyvVXPmJ0o

    19  25 Apr 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    σ' ένα θορυβώδες περιβάλλον σαν το προχτεσινό, σε έναν όχι και τόσο κατάλληλο ακουστικά οικιακό χώρο, με ένα σύστημα που δεν γνωρίζαμε και επίσης με 2-3 κομμάτια μουσικής που δεν γνωρίζαμε, μάλιστα μουσική φτιαγμένη γι αυτόν το σκοπό(τεστ), δεν πιστεύω πως μπορούν να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα..

    συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό το λίγο που ακούσαμε ήταν καλό και ότι οι άνθρωποι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, όμως ας μην υπερβάλλουμε πιστεύοντας πως το MQA μας έφερε στο nirvana του audiophile.. ας αφήσουμε λίγο να ωριμάσει και να το ακούσουμε διεξοδικά και μετά να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.. το σενάριο το 'χουμε ζήσει πολλές φορές με τα ψηφιακά φορμά.. (mp3, HD 24/96 & 24/192, dsd, dxd κλπ κλπ)

    όλα αυτά που γράφω φυσικά και δεν έχουν να κάνουν με την ωραία προσπάθεια του Πέτρου (και του Πάνου) να μας γνωρίσουν το νέο φορμά, με αρκετά ένθερμο και ενθουσιώδη τρόπο θα έλεγα, μιας και δικά μας dacs δεν το υποστηρίζουν..

    20  25 Apr 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Φυσικά δεν μπορώ να βγάλω εγώ συμπεράσματα για λογαριασμό όλων των παρόντων το Σάββατο. Και είναι αλήθεια οτι οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές και ο χρόνος της σχετικής ακρόασης πολύ λίγος. Άν λάβουμε υπόψιν οτι η διαφορά σαφώς και δεν είναι η μέρα με την νύχτα είναι προφανες το πώς μπορεί να δημιουργηθει σύγχιση.

    Θα ήθελα επίσης να ξεκαθαρίσω κάτι που αφορά εμένα προσωπικά. Άν και απολαμβάνω την ακρόαση απο ένα σοβαρό σύστημα και σαφώς έχω προσωπικά επενδύσει σε κάτι τέτοιο δεν είμαι audiophile με την συμβατική ένοια και πιστεύω ακράδαντα οτι η λέξη nirvana στο θέμα της αναπαραγωγής ήχου σε κάθε μορφής προμαγειρεμένη κονσέρβα κάθε είδους format υλικού και μή είναι μια ..θα το πώ χαριτωμένα ουτοπία.

    Οπότε απεταξάμην τέτοιων ισχυρισμών που τουλάχιστον προσωπικά δέν με εκφράζουν.

    Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ στο σαφώς σοβαρό θέμα της μή ύπαρξης συμβατών μηχανημάτων γενικά αλλα και στην κατοχή των φίλων εδώ κάτι που απο ότι μαθαίνω θα αλλαξει σε μια εβδομάδα στο Mόναχο τουλάχιστον όσον αφορά την διαθεσιμότητα. Ο μικρός αριθμός συμβατών συσκευών φυσικα αν συγκριθεί με την επίσης μηδαμινή διαθεσιμότητα μουσικής σε αυτήν την μορφή που επίσης πρέπει να (και ακούγεται ότι θα) αλλάξει μοιάζει με πταίσμα στην παρουσα φάση.

    Συμφωνώ λοιπόν οτι η υπομονή στην παούσα φάση είναι καλός σύμβουλος. Το μόνο το οποίο προσπάθησα επιμελημένα είναι να παραθέσω τις σχετικές πληροφορίες και όσο αυτό ήταν δυνατόν την σχετική εμπειρία ωστε τα μέλη και οι φίλοι του ACA να εισαχθουν σε αυτό το πολύ καινουριο κεφάλαιο της μουσικής αναπαραγωγής και να βοηθηθουν όσοι ενδιαφερθούν να βρουν σιγά σιγά τον δόμμο τους προς τα εκεί..

    Ελπίζω να βοήθησα.

    21  25 Apr 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πιστεύω ακράδαντα οτι η επιτυχία ή μή του MQA βασίζεται αποκλειστικά στις πλατφόρμες που θα το προσεγγίσουν.

    Διαβάζω οτι το έχει προσεγγίσει η TIDAL η οποία προσωπικά μου φαίνεται "λίγη". Λέω λίγη γιατί δέν έχει ακόμα τον απαιτούμενο αριθμό δίσκων που διαθέτει π.χ. η itunes - apple music (η οποία δυστυχώς έχει μόνο mp3) ετσι ώστε να πώ οτι έχω μία πλήρη - αχανή δισκοθήκη η οποία θα μου καλύψει ένα 90% της δισκογραφίας που επιθυμώ.

    Σίγουρα είναι μία πολύ καλή αρχή.

    22  25 Apr 2016  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Και έχεις απόλυτο δίκιο. Άς ελπίσουμε για το καλύτερο για την μουσική ως προιόν και φυσικά για το χόμπι μας!...

    23  25 Apr 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πέτρο εύχομαι να βρω λίγο χρόνο κάποια στιγμή να δω τα βίντεο και τα links.

    Είναι γεγονός πως οι πλατφόρμες streaming κερδίζουν έδαφος μέρα με την μέρα. Σίγουρα είναι το μέλλον και μπορούμε να το δούμε ειδικά στους νεότερους. Πιστεύω πως θα δούμε και άλλα ωραία πράγματα στον χώρο της άυλης μορφής αρχείων.

    24  25 Apr 2016  
 
page 2/11 rows 12/124 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (19 queries, 25ms)