Audio Dedicated PC with Windows 10 & Audio Settings (#3)

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Σας παραθέτω και ένα στιγμιότυπο καταγεγραμμένο κατά την διάρκεια της μουσικής αναπαραγωγής από την δραστηριότητα των συστημάτων του υπολογιστή αφού έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

    http://i979.ph0t0bucket.com/albums/ae272/panos_adgr/Playback_zpsycq5xktz.png

    25  11 Feb 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ο SSD παραλήφθηκε επιτέλους.

    http://i979.ph0t0bucket.com/albums/ae272/panos_adgr/20160309_210708_zpssfq0geej.jpg

    http://i979.ph0t0bucket.com/albums/ae272/panos_adgr/20160309_210821_zpsceqh9yrn.jpg

    26  9 Mar 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έχει εγκατασταθεί ήδη στο pc και μέσα σε 1,5 ώρα έκανα φορμάτ και εγκατέστησα όά τα προγράμματα σετάροντας και τα Windows 10 ξανά όπως περιγράφεται στην αρχή του νήματος.

    Το pc πάει σφαίρα!

    http://i979.ph0t0bucket.com/albums/ae272/panos_adgr/20160309_220257_zpsc6fy18mi.jpg

    http://i979.ph0t0bucket.com/albums/ae272/panos_adgr/20160309_220335_zpsk9kftfri.jpg

    27  9 Mar 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μετά από μερικές τελικές ρυθμίσεις το PC είναι έτοιμο. Οι ταχύτητες είναι τρομερές. Βέβαια έχω και άλλο PC με SSD αλλά τούτο εδώ είναι τελείως ρυθμισμένο ώστε να τρέχει μόνο το λειτουργικό και τις audio εφαρμογές. Πολύ θα ήθελα να το ακούσω στο σύστημά μου.

    Το τελευταίο χρονικό διάστημα έκανα κα μια αλλαγή στους τελεστικούς της κάρτας.

    Τον επόμενο μήνα θα το ακούσουμε.

    28  10 Mar 2016  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Πάνο καλησπέρα.
    Ψάχνοντας σχετικά νήματα και προτάσεις στο νετ για audio pc βρήκα το δικό μας και ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.
    Έχεις εμπειρία με "καλές" usb cards όπως jcat???
    Υπάρχει κέρδος στην αλλαγή της usb μαμα υποδοχής του pc με audiophile?.

    29  8 Aug 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιώργο τι ακριβώς θέλεις να κάνεις??

    30  8 Aug 2019  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Έκανα την εξής σκέψη. Σαν πηγή έχω ενα pc προσανατολισμενο οσο γνώριζα τεχνικά για αναπαραγωγη αρχείων.Με την σωστή θεωρώ λογική της καλής τροφοδοσίας,χαμηλός θορυβος κτλ ωστε να έχουμε οτι καλύτερο μπορουμε, τι κάνουμε για την επαφή του pc με το Dac.
    Υπάρχει καποια usb θυρα η οποια να προσφέρει καλυτερο σημειο επαφής και μεταφοράς απο τις συμβατικες του πυργου?

    31  8 Aug 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    η εξωτερική κάρτα usb θα πρέπει να κουμπώσει σ' ένα διαφορετικό interface, με άλλο πρωτόκολλο και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλή ιδέα..

    το πρώτο απ' όλα όπως έχω ξαναγράψει είναι να βρούμε καλό dac με τοπική τροφοδοσία για την κάρτα υποδοχής usb.. να μην κουβαλάμε το βρώμικο ρεύμα από το PC.. έπειτα σωστό καλώδιο..

    32  9 Aug 2019  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    scoup wrote:
    Πάνο καλησπέρα.
    Ψάχνοντας σχετικά νήματα και προτάσεις στο νετ για audio pc βρήκα το δικό μας και ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.
    Έχεις εμπειρία με "καλές" usb cards όπως jcat???
    Υπάρχει κέρδος στην αλλαγή της usb μαμα υποδοχής του pc με audiophile?.

    Την καλησπέρα μου!

    Η μόνη κάρτα που έχω χρησιμοποιήσει είναι η Asus Xonar Essence ST με την οποία έχω ασχοληθεί αρκετά όσον αφορά τους τελεστικούς ενισχυτές.

    Αυτή που μου παραθέτεις είναι USB card. Δεν έχω εμπειρία αλλά αυτό που μπορώ να πως είναι πως ένα Audio Dedicated PC θα πρέπει να έχει προσεγμένες κάποιες παραμέτρους. Αν τις έχει δεν γνωρίζω κατά πόσο χρειάζεται μία dedicated usb card λόγο του ότι δεν έχω ασχοληθεί.

    Ένα Audio Dedicated PC καλό είναι να έχει:
    PSU Fanless ή Silent (Παθητική ψύξη ή τουλάχιστον 'ησυχο' ανεμιστήρα αν και ο ανεμιστήρας δεν συστήνεται.) με σχετικά ικανή τροφοδοσία. Δηλαδή αν το σύνολο απαιτούμενης ισχύος του PC είναι 200w καλό είναι να έχεις ένα 450w για χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.

    Παθητική ψύξη επεξεργαστή

    Επεξεργαστή με μικρές απαιτήσεις ισχύος. Για μουσική αναπαραγωγή δεν χρειάζεται πολύ δυνατός επεξεργαστής. Ένας διπύρηνος θα κάνει μια χαρά τη δουλειά.

    Μουσικά αρχεία σε δίσκους εξωτερικούς κατά το δυνατόν με εξωτερική τροφοδοσία

    Σε επίπεδο Software
    Λειτουργικό σε SSD

    Απενεργοποιημένα όσο το δυνατόν περισσότερα Backround tasks εφαρμογές κλπ...

    Στημένο Software player με ASIO drivers (Μιλάω για περιβάλλον windows πάντα)

    Αν τηρήσεις τα παραπάνω νομίζω δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

    Έχω πειραματιστεί μέχρι τώρα με τα PC που διαθέτω.

    Αυτό που περιγράφω στο νήμα μου έχει δώσει την πιο ήσυχη ή καλύτερη αναπαραγωγή από άλλα PC με τεράστια τροφοδοτικά (1000w) δυνατούς επεξεργαστές κλπ κλπ.

    Αυτό που θέλεις στην ουσία είναι ένα κατά το δυνατόν πιο ήσυχο 'transport/pc για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Ακόμα και αν μπες στην λογική της dedicated usb card ένας θορυβώδες περιβάλλον είτε σε επίπεδο software είτε σε επίπεδο Hardware δεν θα βοηθήσει.... ακόμα και την πιο καλή dedicated κάρτα.

    33  10 Aug 2019  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Φίλοι μου καλησπέρα.
    Θα κοιτάξω για μετάβαση σε fanless ενω παράλληλα θα ψάξω και στην κάρτα τι μπορώ να κάνω.

    Καλές διακοπές σε όλους

    34  10 Aug 2019  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ίσως η καλύτερη πρόταση για usb audio card. Με ξεχωριστή εσωτερική αλλά και εξωτερική τροποδοσία αλλά ακριβή.

    link

    35  11 Aug 2019  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Καλημέρα καλημέρα καλημέρα !!!

    Συνεχίζοντας το νήμα και την προσπάθεια για ρύθμιση και κατασκευή ενος Pc audio οσο δόκιμος μπορεί να είναι ο όρος ήθελα να αναφέρω τις εξής ρυθμίσεις που έκανα στα win 10 64bit που είναι το λειτουργικό μου.

    Οι ρυθμίσεις βασίζονται στην πολύτιμη βοήθεια του Panos_adgr και Manos_Bits μέσα απο την δική τους εμπειρία και ψάξιμο στο νετ προχώρησα στα εξής.

    Αρχικά απο το menu της εκκίνησης μπήκα στην ενότητα ρυθμίσεις ξεκινώντας μια προς μια της ενότητες Σύστημα,συσκευές κτλ και απενεργοποίησα πρακτικά οτι ήταν ενεργό σαν εφαρμογή και επιλογή.

    Συνεχίζοντας στις επιμέρους αλλαγές-ρυθμίζεις στην ενότητα 'Παροχή ενέργειας και αναστολή λειτουργίας οθόνης' επέλεξα''αναστολή'' στην εντολή 'ΠΟΤΕ'.

    Έπειτα στην ίδια ενότητα μπαίνω στις πρόσθετες ρυθμίσεις ενέργειας επιλέγοντας υψηλές επιδόσεις δίνοντας οση ενέργεια μπορώ σε επεξεργαστή κτλ.
    Μένοντας στην ίδια ενότητα ακριβώς δίπλα απο την επιλογή υψηλών επιδόσεων υπάρχει η υποενότητα “αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου” /'ρυθμίσεις για προχωρημένους' όπου για την 'ρύθμιση επιλεκτικής αναστολής usb' επέλεξα 'Απενεργοποιημένο'.
    Κλείνοντας τις ρυθμίσεις στην τρέχουσα ενότητα για την επιλογή
    'Διαχείριση ενέργειας επεξεργαστή' επέλεξα φυσικά το 100%.

    Τέλος σε επίπεδο software έκλεισαν όλες οι backround εφαρμογές ενω οσο μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου επεξεργάστηκα και το foobar2000 για αναπαραγωγή DSD και ολων των μορφών αρχείων.
    (σ.σ αναμονή για συνάντηση με Manos_Bits για fine tuning one foobar).

    Σε hardware θα αλλάξω το τρέχων psu corsairVS450 σε fanless seasonic prime600 titanium και θα προστεθει καλώδιο ρεύματος για HiFi.
    Για την ώρα ο πύργος είναι στο rack αλλα προσανατολίζομαι για ποδαράκια ή μια δική του βάση.

    Οι επιδράσεις του software ήταν εξαιρετικά σημαντικές στην ουσία του θέματος που είναι ο ήχος.Μεγαλύτερη εικόνα,ροή και ξεκούραση στην ακρόαση.
    Αναμονή να βγούν και οι ανεμστήρες και την ολική μετραποπή σε headless pc.

    36  16 Aug 2019  
 
page 3/4 rows 12/40 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 54ms (19 queries, 21ms)