Audio Dedicated PC with Windows 10 & Audio Settings (#2)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μπορείς πάντως να προμηθευτείς ψύκτρα και να βάλεις πάνω της αντίσταση η οποία και μειώνει τις στροφές του ανεμιστήρα.
    Δέν ξέρω αν χωράει "όρθια" στο κουτί οπότε ίσως αναγκαστείς να πάρεις τις ξαπλωμένες.

    Πρέπει όμως να δείς ποιές τις πουλάνε με αντίσταση αλλιώς πρέπει να βρούμε καμία να την βάλουμε για να ρίξει τις στροφές.

    13  8 Feb 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έχει και ποτενσιόμετρα για ανεμιστήρες. Έχω δύο στο μεγάλο μου pc με τις οποίες ρυθμίζω τους ανεμιστήρες στις κάρτες γραφικών.

    Θα με ενδιέφερε όμως η λύση της σκέτης ψυύκτρας.

    14  9 Feb 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο πολύ καλή η προσπάθεια με το audio pc, η Xonar είναι πράγματι κορυφαία κάρτα..

    κάπου δεν καταλαβαίνω που τρέχει το λειτουργικό, στο #1 γράφεις Για δίσκο εγκατάστασης λειτουργικού έναν Samsung SSD EVO 850 120Gb και στο #9 Μέχρι στιγμής το λειτουργικό τρέχει σε έναν σκληρό Seagate 2.5inch 5400 rpm...

    βέβαια θα έλεγα ότι αν και το σύστημα είναι υλοποιημένο σε μικρό κουτί, υπάρχει πολύ ανεμιστηράκι και πολλά κινούμενα μέρη, τροφοδοτικό, επεξεργαστής, HDD σκληροί, γεγονός που κάνει θορυβώδες το περιβάλλον.. επίσης με έναν πιο σύγχρονο επεξεργαστή δεν χρειάζεται να γίνει τόση δουλειά στα προγράμματα, αν πάμε στον task manager και δούμε τους πόρους που αντλεί το soft-palayer(foobar, jriver) είναι ελάχιστοι και δεν έχουν καμία απολύτως αρνητική επίπτωση στην αναπαραγωγή..

    γενικώς σήμερα με την ραγδαία πρόοδο των επεξεργαστών και την "μόδα" των mini pc's υπάρχουν πολύ αξιόπιστες λύσεις με ελάχιστα χρήματα για audio dedicated pc, χωρίς κανένα κινούμενο μέρος και με εξωτερικό τροφοδοτικό όπως αυτό εδώ με 4πήρυνο επεξεργαστή, windows 10 & ssd έτοιμο να συνδεθεί και να παίξει μουσική.. μόνο με 280 €..

    15  9 Feb 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ έχω αγοράσει αυτό εδώ πριν περίπου ένα χρόνο και είναι Super... και χωρίς κινούμενα μέρη... δεν κάνει καθόλου θόρυβο και μάλιστα το ελέγχω από ένα tablet... Mini PC—Intel® NUC

    16  9 Feb 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Manos_Bits wrote:
    Πάνο πολύ καλή η προσπάθεια με το audio pc, η Xonar είναι πράγματι κορυφαία κάρτα..
    κάπου δεν καταλαβαίνω που τρέχει το λειτουργικό, στο #1 γράφεις Για δίσκο εγκατάστασης λειτουργικού έναν Samsung SSD EVO 850 120Gb και στο #9 Μέχρι στιγμής το λειτουργικό τρέχει σε έναν σκληρό Seagate 2.5inch 5400 rpm...
    βέβαια θα έλεγα ότι αν και το σύστημα είναι υλοποιημένο σε μικρό κουτί, υπάρχει πολύ ανεμιστηράκι και πολλά κινούμενα μέρη, τροφοδοτικό, επεξεργαστής, HDD σκληροί, γεγονός που κάνει θορυβώδες το περιβάλλον.. επίσης με έναν πιο σύγχρονο επεξεργαστή δεν χρειάζεται να γίνει τόση δουλειά στα προγράμματα, αν πάμε στον task manager και δούμε τους πόρους που αντλεί το soft-palayer(foobar, jriver) είναι ελάχιστοι και δεν έχουν καμία απολύτως αρνητική επίπτωση στην αναπαραγωγή..
    γενικώς σήμερα με την ραγδαία πρόοδο των επεξεργαστών και την "μόδα" των mini pc's υπάρχουν πολύ αξιόπιστες λύσεις με ελάχιστα χρήματα για audio dedicated pc, χωρίς κανένα κινούμενο μέρος και με εξωτερικό τροφοδοτικό όπως αυτό εδώ με 4πήρυνο επεξεργαστή, windows 10 & ssd έτοιμο να συνδεθεί και να παίξει μουσική.. μόνο με 280 €..

    Εγώ πάλι Μάνο δεν καταλαβαινω τι δεν καταλαβαίνεις.... Γράφω στο post 1 πως τα συστατικά του είναι αυτά που περιγράφω και παρακάτω πως περιμένω να παραλάβω τον ssd που έχω παραγγείλει και για αυτόν τον λόγο χρησιμοποιώ απλό....

    Τώρα σχετικά με τα nuc δεν ανακαλύπτουμε την Αμερική. Κυκλοφορούν εδώ και καιρό στην πιάτσα. Απλά δεν ξέρω που να χωρέσω εκεί μέσα την asus που θέλω να χρησιμοποοήσω. Τώρα για τους δίσκους που έχουν την μουσική έχω απλούς μηχανικούς όπως όλοι καθώς δεν δύναμαι να δώσω πακτολό χρημάτων για να πάρω ssd 2 ή 3 TB για την αποθήκευση μουσικής.

    Εσύ χρησιμοποιείς ssd για την αποθήκευση της μουσικής;

    Όσο για τους κραδασμούς ενός μηχανικού δίσκου και εξωτερικός να είναι πάλι τους έχει. Εκτός αν εννοείς ότι αλλάζει κάτι αν είναι εντός του σασί ή εκτός.

    Ανεμηστιράκια είναι 2 προς το παρόν που είναι λίγα. Τώρα όσον αφορά τα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο και πως επηρεάζουν γενικότερα την audio αναπαραγωγή το μόνο που έχω να πω είναι πως υπάρχει άπειρο υλικό παντού στο νετ για το πόσο σημαντικό κομμάτι είναι.

    Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως για κάθε media player που ασχολείσαι κιόλας και μάλιστα σε καλό επλιπεδο πως δεν έχει τύχει να διαβάσεις και να ασχολειθείς με το optimization των windows και τα οφέλη σε τομείς όπως το latency που είναι αιτία πολών προβλημάτων όπως επίσης και με την επίδραση που μπορεί να έχουν αχρείαστες εφαρμογες που αντλούν πόρους από το hardware του συστήματος. Για να μην επεκταθώ και σε ρυθμίσεις που αφορούν το bias και τους σλυγχρονους επεξεργαστές που αναφέρεις.... Είναι πολλά άλλα στην μέση που είχα όρεξη να τα γράψω αλλά μου πέρασε μάλλον. Δεν πειράζει όμως. Κάποια στιγμή θα τα διαβάσω όπως διαβάζω τώρα αυτά που έγραφα παλιά για foobar κλπ.

    Καλή συνέχεια στη παρέα.

    17  9 Feb 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Συγνώμη για τα λάθη αλλά με το πληκτρολόγιο του κινητού δεν τα πάω και τόσο καλά. Έχω χοντρά δάχτυλα.

    18  9 Feb 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο έγραψα τη γνώμη μου πάνω σ' αυτά που γράφεις για να ξεκινήσουμε κουβέντα για το επίκαιρο θέμα που άνοιξες.. δεν γνώριζα ότι είναι δεδομένο η χρησιμοποίηση της xonar.. μ' αυτό το δεδομένο το κουτί που χρησιμοποιείς είναι καλό.. βέβαια θα ήταν καλύτερα να υπήρχε fanless PSU, fanless CPU & SSD για το λειτουργικό (που απ' ότι κατάλαβα περιμένεις και θα εγκαταστήσεις)..

    από την άλλη για το nuk που έγραψα, σίγουρα δεν ανακαλύπτουμε την Αμερική, απλά το συγκεκριμένο είναι το πρώτο και μοναδικό που δίνει η Intel πλήρες & έτοιμο να δουλέψει, (όχι σαν όλα τα nuk που θέλουν μνήμες, σκληρό & λειτουργικό) και όλα αυτά με 280 ευρώ..

    για τους πόρους και το optimization των windows αυτά που έγραψα είναι αυτά που ισχύουν, αν δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα στην αναπαραγωγή δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα απολύτως, όλα όσα γράφονται στα φόρουμς ας μη πιστεύουμε ότι έχουν 100% υπόσταση και σοβαρότητα, θα ανεβάσω σύντομα ένα βιντεάκι που θα τα ξεδιαλύνει όλα..

    περιμένουμε την εξέλιξη του audio-pc και ακόμα περιμένουμε εναγωνίως να το ακούσουμε..

    19  10 Feb 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω οτι με την Xonar η επιλογή ενός τυπικού PC είναι δεδομένη.

    Γενικά και εγώ θα έλεγα οτι η αναπαραγωγή ήχου απο PC είναι κάτι εύκολο και τεχνολογικά ξεπερασμένο για να στεκόμαστε στις εφαρμογές που μπορεί να τρέχουν.

    Απλά σε όλα αυτά το πρόβλημα είναι μήν πετάγονται ήχοι απο τα windows και κάψουν κανα τουίτερ. Όμως αυτό είναι λυμένα.

    20  10 Feb 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μάνο εγώ όταν αγόρασα το NUC η μνήμη και ο σκληρός ήταν ξεχωριστά και έβαζες ότι ήθελες... δεν ήταν μαζί με το κουτί.

    Πάνο αν θέλεις κάποια ημέρα και μπορείς να περάσεις από το σπίτι να δεις την παραμετροποίηση των windows ώστε να μην ψάχνω και εγώ από την αρχή αφού εσύ το έχεις κάνει και το ξέρεις...

    21  10 Feb 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    αυτό λέμε ρε Κυριάκο.. το Mini PC Intel NUC Kit NUC5PGYH είναι το πρώτο που δίνει ολοκληρωμένο η Intel χωρίς να χρειάζεται να προσθέσεις κάτι.. έτοιμο και παντελώς αθόρυβο, με σκληρό ssd, μνήμες και λειτουργικό windows 10.. όλα με 280 ευρώ με 4πήρυνο επεξεργαστή και οπτική έξοδο!!

    απλά ο Πάνος θέλει να χρησιμοποιήσει την xonar η οποία δεν μπορεί να κάτσει στο εν λόγω nuk.. πολύ καλά κάνει λοιπόν και χτίζει το sting.. απλά έκανα μια επισήμανση για τα ανεμιστηράκια και τους HDD που είναι κάπως "θορυβώδη" για audio περιβάλλον..

    22  10 Feb 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Toptubes wrote:
    Μάνο εγώ όταν αγόρασα το NUC η μνήμη και ο σκληρός ήταν ξεχωριστά και έβαζες ότι ήθελες... δεν ήταν μαζί με το κουτί.
    Πάνο αν θέλεις κάποια ημέρα και μπορείς να περάσεις από το σπίτι να δεις την παραμετροποίηση των windows ώστε να μην ψάχνω και εγώ από την αρχή αφού εσύ το έχεις κάνει και το ξέρεις...

    Καλημέρα Κυριάκο. Θατο κανονίσουμε να περάσω και να το φτιάξουμε.Αξίζει να ασχοληθείς με το set up των Windows.

    23  11 Feb 2016  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    AlexD wrote:
    Νομίζω οτι με την Xonar η επιλογή ενός τυπικού PC είναι δεδομένη.
    Γενικά και εγώ θα έλεγα οτι η αναπαραγωγή ήχου απο PC είναι κάτι εύκολο και τεχνολογικά ξεπερασμένο για να στεκόμαστε στις εφαρμογές που μπορεί να τρέχουν.
    Απλά σε όλα αυτά το πρόβλημα είναι μήν πετάγονται ήχοι απο τα windows και κάψουν κανα τουίτερ. Όμως αυτό είναι λυμένα.

    Καλημέρα. Έχει σημασία να είναι optimised το λειτουργικό που τρέχει ένα pc για audio. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν τόσα project για λειτουργικό όπως τα audiophile optimazer, τα audiophile linux, fidelizer, κλπ. Ολα έχουν την σημασία τους.

    Δεν έχω δυστυχώς τον απαραίτητο χρόνο να μπορέσω να τα γράψω και να τα αναλύσω σε βάθος.

    24  11 Feb 2016  
 
page 2/4 rows 12/40 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 60ms (19 queries, 21ms)