Συζήτηση για DACs

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    παρελήφθη σήμερα 09/01/2016 το νέο USB DAC από Adiophonics Γαλλία.. μετά από κανα 3ωρο ενασχόλησης με drivers και ρυθμίσεις και μετά από την εγκατάσταση του Foobar σ' ένα δυνατό Windows Laptop, κατόρθωσα και ακούω από USB & Foobar όλων των τύπων τα ψηφιακά αρχεία, wav & flac (hd 16/44.1, 24/96, 24/192) καθώς και native DSD 64, 128, 256, & 512 & DXD!! αυτές τις 3 ώρες έμαθα αρκετά παίζοντας με buffers, drivers & άλλες ρυθμίσεις ακι το 'χω φέρει σε πολύ καλό δρόμο..

    το εν λόγω DAC είναι ενός Κινέζου κατασκευαστή.. (ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ του τύπου που είδαμε στον Κυριάκο, αλλά αυτού εδώ.. www.audio-gd.com).. είναι μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά και υλοποίηση από ανθρώπους που πραγματικά γνωρίζουν από ηλεκτρονικά και το προτίμησα γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, είναι γνωστή η προτίμησή μου προς τις DIY-προσεγγίζουσες κατασκευές, και ακόμα γιατί το συγκεκριμένο DAC παίζει όλων των ειδών ταρχεία μέσω USB, μιας και δεν είχα USB DAC..

    ανεβάζω μερικές φοτος και χαρακτηριστικά για να το πάρουμε μάτι εξωτερικώς και εσωτερικώς, θα επανέλθω με αποκλειστικό θέμα & εντυπώσεις για το εν λόγω DAC αφού γράψει καμιά 200αριά ώρες μιας και είναι φουλ διακριτή υλοποίηση.. οι πρώτες εντυπώσεις πάντως από την απόδοσή του είναι εξαιρετικές!!

     

    dac : Amanero / Sabre ES9018 ref
    in1 : Usb x1
    in2 : Coaxial RCA + BNC
    in3 : Toslink Optique x 1
    out1: RCA x 2
    out2: ACSS x 2

    format : DSD (64 & 128) / DXD / PCM
    Transformer : R-Core
    clocks : 2 x TCXO
    S/N : 116db
    Out Imp : 10 Ohm
    freq resp. : 20Hz - 20KHz -0.2DB
    dim : 240 x 320 x 80mm
    weight : 5KG

     

     

     

    Moved on 2016-01-10 20:01:24 from «DSD (Direct Stream Digital)...»

    1  9 Jan 2016  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Μανό καλορίζικο , καλές ακροάσεις.
    Φαίνεται πολύ προσεγμένη κατασκευή. Πιστεύεις ότι παίζει πολύ πάνω από
    το κόστος του η είναι νωρίς ακόμη.

    Moved on 2016-01-10 20:01:24 from «DSD (Direct Stream Digital)...»

    2  10 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιώργο ευχαριστώ.. δεν φαίνεται μόνο, είναι πολύ προσεγμένη κατασκευή και υλοποίηση.. έψαχνα πολύ καιρό για DAC, ο συγκεκριμένος κατασκευαστής είναι από τους 2-3 που είχα στο μυαλό μου, έχει παγκόσμια φήμη, ο άνθρωποι είναι αλλού, εδώ τα πάντα είναι διακριτά δεν υπάρχει opamp ή IC πουθενά στο σήμα μόνο για σταθεροποίηση στα τροφοδοτικά..

    η αναλογική έξοδος έχει υλοποιηθεί σε τάξη Α με μηδενική ανάδραση μόνο με ταιριασμένα στοιχεία και δεν υπάρχει πυκνωτής ή ολοκληρωμένο σε όλη τη διαδρομή του σήματος.. η είσοδος USB δεν παίρνει ρεύμα από το PC/laptop αλλά έχει δική της τροφοδοσία.. υπάρχουν 7 συνολικά τροφοδοτικά τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι από συσκευή του 5000ίλιαρου!! το κυριότερο απ' όλα από το sabre 9018s χρησιμοποιείται μόνο το τμήμα του μετατροπέα σε έξοδο ρεύματος και όχι τάσης, με ένα πατενταρισμένο κύκλωμα που έχει τη μικρότερη διαδρομή και τις λιγότερες απώλειες..

    όλα αυτά συμβάλλουν σε μια απόδοση πολλαπλάσια της τιμής του, αυτό το διαπιστώνεις από τις πρώτες ακροάσεις..

    Moved on 2016-01-10 20:01:24 from «DSD (Direct Stream Digital)...»

    3  10 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μόλις ψωνίσαμε ES9018 dac η ESS διέκοψε (μάλλον) την παραγωγή του, στο site της οποίας σήμερα δεν υπάρχει το ES9018S αλλά τα νέα ESS PRO DAC chips ES9038PRO, ES9028PRO και ES9026PRO..

    τα εν λόγω τσιπάκια απ' ότι διαβάσαμε συνεχίζουν την τεχνολογία της ESS's 32-bit HyperStream DAC technology και έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά προτεινόμενα έτσι για hi-end & serious audiophiles ..

    ESS PRO SABRE Digital to Analog Converters

    4  11 Jan 2016  
  • IoannisSweden

    IoannisSweden

    ACA Member

    Psaxno kai ego gia ena kainourio DAC. To DAC pou exo tora ine ena Musical Fidelity M6DAC Ala osa DAC me SABRE 32 chip exo akousi, i mousiki mou fenete " flat" with no soul in it. To palio mou dac ixe Burr Brown chip mesa , the music sounds more organic and alive. Most producers uses dacs with Burr Brown because of that. Ine kati pou to exete skefti kai esis ?

    Signomi pou ta spao ta Ellinika. Genithika Souidia , pigena Elliniko sxoleio 7 xronia kathe sabbato .

    5  11 Jan 2016  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλοάκουστο Μάνο!

    6  12 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    το μηχανάκι ήρθε στρωμένο με 100 ώρες από την εταιρία.. του έχω δώσει άλλες 100 ώρες εγώ και το 'χω δοκιμάσει με USB όπου έπαιξε όλα τα αρχεία (μέχρι full DSD & DXD) καθώς και με optical όπου προς έκπληξή μου παίζει κανονικότατα τα 24/192 χωρίς το παραμικρό lag αν και ο κατασκευαστής δίνει στις προδιαγραφές για μέχρι 96 στην optical.. μένει να το δοκιμάσω και με την ομοαξονική με έξοδο από το SONY..

    οι εντυπώσεις είναι άριστες μέχρι τώρα, δεν υπάρχει αυτή η κλινικίλα του ES9018 ούτε η έλλειψη του χαμηλού.. η ανάλυση είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα..

    έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις για τα DACs, στα οποία πιστεύω το μεγαλύτερο ποσοστό του ήχου τους εξαρτάται από το τροφοδοτικό και την αναλογική έξοδο.. άντε και το ρολόι.. τα DAC chips είναι 4-5 άντε 6 που χρησιμοποιούνται, αν πάμε και "κατά εποχή" (DSD) είναι 3 το πολύ 4.. αυτά, ούτε περισσότερα, ούτε λιγότερα.. έτσι αυτό που μετρά είναι η υλοποίηση του τροφοδοτικού και των αναλογικών κυκλωμάτων.. γι' αυτό και έχουμε συναντήσει "φθηνά" ντακάκια να παίζουν καλά και ακριβές φανφαρόνικες κατασκευές να παίζουν χάλια..

    7  12 Jan 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Γιάννη είμαι και εγώ στην ίδια διαδικασία για αγορά DAC και έχω μπλέξει.

    Για το θέμα του chip και εγώ προτιμώ το Burr Brown...

    Ένα DAC που άκουσα (M2Tech Young) που είχε μέσα το Burr Brown PCM1795 έπαιζε πολύ καλλίτερα από τα SABRE και τα AKM

    8  12 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    χτες έγινε η πρώτη πιο "σοβαρή" ακρόαση & αξιολόγηση του Ντακίου AUDIO GD NFB3 2015.. παίχθηκαν DSD, SACD & RED BOOK αρχεία.. επίσης έγινε σύγκριση Α/Β με το αναλογικό.. τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενδιαφέροντα, μερικά από τα "κατεβαστά" αρχεία ήταν απαράδεκτα, αυτό σημαίνει ότι είτε είναι μαϊμούδες, είτε δεν έχει γίνει καλό remaster (πολλά SACD είναι remastered).. αυτό με τα "κατεβαστά" αρχεία ούτως άλλωστε το έχουμε διαπιστώσει και με άλλες ψηφιακές πηγές, απλά αυτή εδώ τα βγάζει όλα στη φόρα σε υπέρμετρο βαθμό και έτσι η διαφορά ήταν πολύ εμφανής..

    σε καλογραμμένα αρχεία όμως, το πράγμα έδειξε την εξαιρετική του ποιότητα και απόδοση.. είναι η πρώτη ψηφιακή πηγή που με πολύ διαφορά από τις άλλες πλησιάζει τόσο πολύ κοντά το αναλογικό!! μάλιστα στα αυτιά μιας μουσικού που συν_ακροαστήκαμε, ακούστηκε καλύτερο το ψηφιακό!!

    η κόντρα ΨΗΦΙΑΚΟΥ vs ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥ έγινε με δικά μου αρχεία RED BOOK (απλά CD από τη δισκοθήκη μου και όχι κατεβαστά) και με το ίδιο LP.. μάλιστα έγινε τόσο με αναλογική όσο και με ψηφιακή "μαμά".. όταν γραφούν πάνω από 600 ώρες θα ξανα_επιχειρηθεί κόντρα με SACD & VINYL να δούμε κι εκεί το αποτέλεσμα.. το τελευταίο έργο που παίχτηκε ήταν το πλήρες DSD Stokowski Rhapsodies σε μια φανταστική και απολαυστική ερμηνεία όπου τα λόγια περί κριτικής περιττεύουν..

    εδώ θα ήθελα να πω και κάτι άλλο, τα σχόλια και οι αξιολογήσεις για το παρόν μηχάνημα είναι προσωπικές, το να δώσεις 550 ευρώ για μια Κινέζικη συσκευή έχει το ρίσκο της, δεν έχεις και την καλύτερη υποστήριξη, δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο Κινέζος και γενικά πρέπει να έχεις και λίγο τύχη για να σου "κάτσει".. επίσης προσωπική είναι και η προτίμηση του γράφοντος για τέτοιου είδους DIY_κες κατασκευές, μ' αρέσει να μπορώ να πειράζω και να κατσαβιδιάζω μια συσκευή, να την ανοίξω και να δω τι έχει μέσα να δω πως και με ποια υλικά είναι κατασκευασμένη και να μπορώ να τ' αλλάξω.. αυτά προς το φιλήκοο κοινό, το ότι προτιμάμε τις DIY & BTO κατασκευές δεν σημαίνει πως υποτιμάμε τις "μαρκάτες" υλοποιήσεις..

    9  13 Jan 2016  
  • IoannisSweden

    IoannisSweden

    ACA Member

    Toptubes wrote:
    Γιάννη είμαι και εγώ στην ίδια διαδικασία για αγορά DAC και έχω μπλέξει.
    Για το θέμα του chip και εγώ προτιμώ το Burr Brown...
    Ένα DAC που άκουσα (M2Tech Young) που είχε μέσα το Burr Brown PCM1795 έπαιζε πολύ καλλίτερα από τα SABRE και τα AKM

    Etsi akrivos ! Tora exo ena Pioneer N70-A Dac, ala leo na ksana valo to Musical Fidelity M6dac. Yparxi kai ena DAC til Fidelitys pou legete Musical Fidelity MX DAC, auto exi kai DSD internal . DSD sto usb, coaxial kai sto optical. Exi kai Burr Brown PCM1795. Kai einai se polu kali timi. 1/3 apo to Musical Fidelity M6DAC.

    Skeftome na to paro to MX DAC , einai kai mikro!

    10  13 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ioanni το Musical Fidelity MX DSD DAC το έχουμε ανεβάσει στο ACA εδώ : Musical Fidelity New MX DSD DAC και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον μηχανάκι για την τιμή του.. κάτι που αξίζει να προσέξει κάποιος σ' αυτό το DAC είναι αυτό εδώ :

    Even more importantly all inputs whether from optical, COAX or USB are processed in the DSD domain. This desirable feature gives a warmth and humanity to the sound that simple digital conversion doesn’t achieve.

    αυτό σημαίνει όλα τα σήματα γίνονται upsampling..

    11  13 Jan 2016  
  • IoannisSweden

    IoannisSweden

    ACA Member

    Yes Mano ! giafto einai poly endiaferon. To M6DAC til fidelity den exi DSD upsampling. Giafto to alaxa kai ekana prova to Pioneer N70-A. Ala den to sound tis Sabre , thelo Burr Brown ! Tha pao na akouso to MX DAC .

    12  13 Jan 2016  
 
page 1/3 rows 12/30 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 52ms (19 queries, 20ms)