Mytek Digital Manhattan DAC

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μετά την επιτυχημένη πορεία του Mytek Digital 192 DSD DAC η εν λόγο εταιρία μπαίνει ακόμα πιο δυνατά στον χώρο του Home Audio. Να πω πως πρόκειται για μία εταιρία με επαγγελματικές καταβολές οι οποίες ήταν εμφανής και στο 192 DSD DAC. Μεγάλο ρόλο στην επιτυχία του 192 έπαιξε επίσης η καλή τιμή του.

    Το νέο προϊόν λοιπόν της Mytek είναι ένα πανίσχυρο future proof DAC το οποίο είναι σε θέση να αποκωδικοποιήσει οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω σε υψηλή ανάλυση.

    Ο λόγος το Manhattan DAC.

    SPECIFICATIONS

    - Conversion: 32bit PCM up to 384k, DXD, DSD-DS-DSD256 (11.2 MHz)

    - Dynamic Range: 130dB (ESS Sabre chipset in 8 mono to 2 stereo config.)

    - Femtoclock Internal Clock Generator (lps jitter.) Wordclock In and Out, or sync to incoming digital audio input with JET (tm) PLL. Time Domain Jitter Eliminator

    - Headphone Amp: High Current, High Slew Rate ultra low distortion 1600mA Hi-Fi dual mono design, 0.25 Ohm impedance with gain selector switch

    - Computer Audio Inputs and Outputs: Firewire 400/800 up to PCM 192k/DSD async, USB2.0 up to 384k/DSD256, USB 1.1 up to PCM 96k, driver-less. DSD DOP256 SDIF DSD input, optional SACD optical input ***

    - Digital Audio Inputs: SPDIF, AES/EBU, Toslink all up to 192k single wire. DSD-DSD256 SDIF DSD input, optional SACD optical input ***

    - Internal Hardware Upsampling to DSD256: Any digital signal can be upsampled to DSD256 for superior DAC chipset performance*

    - Internal PCM Hardware Upsampling: 16bit 44.1k etc. can
    be optionally upsampled prior to conversion to 192k/24bit.

    - Analog Attenuator: Transparent, 1dB stepped programmable, separate for main out and headphones. Or 32 bit digital attenuator or relay bypass of the attenuator can be chosen by user

    - Analog Inputs: 2 Unbalanced RCA, 1 Balanced XLR

    - Linear Power Supplies, Separate: Oversized 50VA analog, 50VA digital,
    Worldwide **

    - Firmware updates: online, user downloadable, periodic feature upgrades

    - Ability of converting standard digital audio inputs into
    computer FW/Thunderbolt input

    - Apple aluminum remote (included) and universal remote capable

    Special hardware options:

    - EMM Labs, Playback Design compatible optical SACD digital input board ***

    - Ultra high preformance MM, MC phono preamplifier board ****

    * DSD256 upsampling available in Q4/2014 via firmware update

    ** 115/230V 50/60 worlwide model, or 100V/230V japanese model (available only in Japan)

    *** Available Q4/2014
    **** Available Q1/2015

    1  20 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Θα υπάρξει επίσης η δυνατότητα αναβάθμισης ώστε να λειτουργεί και σαν phono stage όπως και η δυνατότητα να φέρει είσοδο για dsd bitstream από SACD players

    Emm Labs/Meitner/
    Playback Design Compatible
    optical SACD player DSD input
    Module

    Νομίζω πως η κατηγορία τιμής που θα κινείται θα είναι περί τα 4.000 ευρώ.

    Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα κάτι στην Ελληνική αγορά αλλά εύχομαι να το δούμε να παίζει σε κάποια από τις προσεχείς εκθέσεις.

    Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.

    Mytek Manhattan DAC

    2  20 Aug 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Εχω φαει τον κοσμο να βρω μια φωτο ξεκαπακωτο. Αν παντως ερθει εδω σε τιμη κατω απο τεσσερις χιλιαδες βλεπω το Sony και το υπαρχον Mytek στις αγγελιες... Να το δουμε βεβαια και ξεκαπακωτο και να βγει και καννα feedback..

    3  30 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ρε να μην μου κάθεται το τζόκερ....

    Λογικά θα πρέπει να είναι killer machine αν σκεφθεί κανείς το value for money και τις επιδόσεις του τρέχοντος mytek. Η ιστορία και η επιτυχία του τρέχοντος μοντέλου προσωπικά μου γενnά πολλές προσδοκίες για το τι θα εστί το Manhatan.

    Πάντως γυμνή φωτό ούτε εγώ έχω βρει προς το παρόν.

    4  30 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πολύ καλό φαίνεται το νέο Mytek.. είναι φτιαγμένο πάνω στη φιλοσοφία των εξελιγμένων νέας τεχνολογίας dacs που μετατρέπουν όλα τα σήματα από όλες τις εισόδους σε 1 single bit DSD format..

    πριν λίγο καιρό ανέβηκε στο σαλόνι του ACA ένα πολύ εξελιγμένο dac αυτής της τεχνολογίας το PS Audio PerfectWave DirectStream DAC

    5  30 Sep 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Ρε να μην μου κάθεται το τζόκερ....

    Αν μου κάτσει εμένα θα στο πάρω δώρο φιλαράκι. Στο υπόσχομαι!..

    6  30 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    To ίδιο ισχύει και για μένα φίλε Πέτρο!

    Θα κάνουμε power buy! (Όνειρα Φθινοπωρινής Νυκτός)

    7  30 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Στο Ευρωπαϊκό ηλεκτρονικό κατάστημα της Mytek βρίσκεται διαθέσιμο για πώληση στα 4.500 ευρώ. Τσουχτερή τιμή σε κατηγορία με πολύ δυνατό ανταγωνισμό με πολύ δυνατούς παίκτες να βρίσκονται και ακόμα χαμηλότερα από τα 4.500 όπως το Auralic Vega.

    Θέλω πολύ να το ακούσω κάποια στιγμή.

    8  30 Sep 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Στην πρόσοψη μοιάζει σαν Ντισκόμπαλα...

    9  30 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Χαχαχα!

    Δεν το είχα σκεφτεί. Παίζει μόνο επιτυχίες!

    10  30 Sep 2014  
  • NikolasTop

    NikolasTop

    Registered

    Καλησπέρα. Πώς συγκρίνεται το Mytek Digital Manhattan DAC ή το PS Audio PerfectWave DirectStream DAC με το Analog DAC από την MSB? Είναι περίπου στην ίδια κατηγορία τιμής, ίσως λίγο ποιό ακριβό, και στις κριτικές γράφουν ότι είναι απίστευτο..

    11  17 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλησπέρα φίλε μου Νίκο!

    Να σου πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει κάποιο συγκριτικό αλλά δεν έχει έρθει ακόμα και στην Ελλάδα για να το ακούσουμε. Είμαι σε αναμονή.

    12  17 Oct 2014  
 
page 1/2 rows 12/13 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 55ms (19 queries, 18ms)