LAMPEMETRE

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έγραψα τον τίτλο στα Γαλλικά για να είναι πιο σικ..

    LAMPEMETRE = TUBE TESTER = ΛΥΧΝΙΟΜΕΤΡΟ..

    λόγω της μοδός των λυχνιών και της πληθώρας των κατασκευών hi-end μηχανών με τα πυρακτωμένα αυτά αντικείμενα του διαβόλου, έχει γίνει ανάγκη πλέον η μέτρηση των λυχνιών για να μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την κατάστασή τους και το πότε τελειώνει η 'θητεία' τους.. το μηχάνημα που το κάνει αυτό λέγεται ελληνιστί ΛΥΧΝΙΟΜΕΤΡΟ

    δυστυχώς υπάρχουν πολλά κακά όσον αφορά τα Λυχνιόμετρα.. α) δεν τα έχουν πολλοί, β) αυτά που έχουν οι λίγοι δεν είναι και τέλεια καλιμπραρισμένα, γ) αυτοί που έχουν δεν είναι και τα καλύτερα σε ποιότητα(δείτε παρακάτω), δ) τα μηχανήματα αυτά είναι παμπάλαια(1950-1960) ε) τα καλά (σε καλή κατάσταση) λυχνιόμετρα πωλούνται σε εξωφρενικές τιμές..

    1  3 Apr 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Δύο (2) είναι οι βασικές κατηγορίες που χωρίζονται τα λυχνιόμετρα

    α) Simple Emmission Testers
    β) Dynamic Mutual Contactance Testers

    ok.. υπάρχουν και κάποια ενδιάμεσης κατηγορίας, θα τα αναφέρω πιο κάτω..

    Η διαφορά μεταξύ των δυο παραπάνω κατηγοριών είναι ότι :

    τα α) (Simple Emmission Testers - ΕΜ) κάνουν έναν πολύ απλό έλεγχο και επιστρέφουν το αποτέλεσμα μόνο Good / Bad.. Υπάρχει δηλαδή ένας μετρητής με βελόνα που έχει μόνο αυτές τις διαβαθμίσεις, πράσινο(καλό), μέση(στο όριο), κόκκινο(κακό).. ενώ

    τα β) (Dynamic Mutual Contactance Testers - GM) προσομοιώνουν σε μεγάλο βαθμό τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας των λυχνιών εφαρμόζοντας βολτάζ σε όλα τα ηλεκτρόδια της και έτσι τεστάρουν τις λυχνίες πολύ πειστικά επιστρέφοντας αποτελέσματα σε GM δηλαδή Microhmos..

    2  3 Apr 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    θα επανέλθω με λεπτομέρειες, φοτος και πληροφορίες, πολλές από τις οποίες αποκόμισα μετά από εκτεταμένες συζητήσεις με τον γνωστό τοπ-λαμπάκια του κλαμπ..

    αναφορικά να πούμε πως οι κορυφαίοι tube testers που κατασκευάσθηκαν ποτέ είναι οι κλασσικοί Hickok 539C, η military σειρά TV7 / TV10 κατασκευασμένοι και αυτοί από την Hickok και ο Amplitrex AT1000 ο οποίος είναι σύχρονος ψηφιακός Tester, απόλυτα ακριβής, εύκολος στον χειρισμό (δεν χρειάζεται ένα τόνο ρυθμίσεις για να μετρήσεις μια λάμπα) ο οποίος όμως κοστίζει 3000 σήμερα...

    3  3 Apr 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Hickok 539C

    720χ0

    TV7 D/U

    720χ0

    Amplitrex AT1000

    720χ0

    4  3 Apr 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πολύ ωραίος ο Μάνος!!!

    5  3 Apr 2014  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Μάνο έχω το AVO MK IV Characteristic meter και ανήκει στην δεύτερη κατηγορία που αναφέρεις. Φοβερό εργαλείο και ένα από τα ακριβότερα, είναι κατασκευασμένο αρχές της δεκαετίας 1960 για τον Βρετανικό στρατό. Χρήσιμο όντως μιας και τα μηχανήματά μου είναι λυχνίας αλλά και για τις λάμπες που διαθέτω, ταιριαγμένες και μετρημένες. Λ.Σ.

    6  3 Apr 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον Λουκά.. Δεν αμφέβαλα πως θα είχες καλό εργαλείο αφού και ακούς και εμπορεύεσαι λάμπες.. οπότε να ξέρουμε πως ότι πάρουμε από σένα είναι εγγυημένο και μετρημένο

    7  4 Apr 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    λίγο περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες..

    Τα απλά EM Λυχνιόμετρα (EM = Emission) αυτό που κάνουν είναι να ελέγχουν τις λυχνίες μόνο ως προς την 'εκπομπή'.. αυτό που κάνουν στην ουσία είναι να εφαρμόζουν την χαμηλή τάση για ν' ανάβουν τα νήματα και μια 'υψηλή' (υποτίθεται) τάση στην άνοδο για να τεστάρουν απλά το καλώς έχει της εκπομπής.. λέω υποτίθεται γιατί ακόμα και οι καλοί tube-testers δεν εφαρμόζουν πραγματικές τάσεις λειτουργίας στην άνοδο.. περίπου 150 Volts!!

    Τα καλά GM Λυχνιόμετρα μετρούν την Αμοιβαία Διαγωγιμότητα εφαρμόζοντας την τάση των νημάτων (χωρίς αναμμένα νήματα δεν δουλεύει η λυχνία) και ακόμα ανάλογα με τον τύπο της (τρίοδος, τέτροδος, πέντοδος) ρίχνουν ανάλογες θετικές η αρνητικές τάσεις σε όλα τα ηλεκτρόδια... άνοδο, σκριν, πλέγμα... επίσης εφαρμόζουν και ένα σταθερής συχνότητας σήμα στην λυχνία, έτσι η λυχνία δουλεύει και μετριέται πολύ κοντά στις 'πραγματικές' συνθήκες..

    συμπέρασμα.. ΔΕΝ αγοράζουμε (αν ποτέ το σκεφθούμε) απλό ΕΜ λυχνιόμετρο αλλά καλό GM.. ΌΤΑΝ αγοράζουμε λυχνίες προσέχουμε να αναφέρεται από τον seller ο τύπος του Λυχνιόμετρου που τις μέτρησε.. ΜΟΝΟ με τα καλά GM λυχνιόμετρα μπορούμε να ταιριάζουμε ακριβώς λυχνίες..

    8  4 Apr 2014  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Μάνο πολύ σωστά και κατατοπιστικά αυτά που γράφεις. Τα είχα αντιμετωπίσει όταν επρόκειτο να προβώ στην αγορά λυχνιόμετρου και ήμουν εντελώς άσχετος. Είχα μεγάλη βοήθεια από τον Ralph Karsten (Atma-sphere)που μου εξηγούσε αυτά που αναφέρεις. Λ.Σ.

    9  4 Apr 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μάνο εγώ έχω το Hickok 539C σε κατάσταση σχεδόν καινούρια... τι θα γίνει έφτασε το δικό σου;; θα πάρουμε λάμπες για την διακρίβωση των μηχανημάτων μας;;

    10  7 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μου ήρθε σήμερα.. θέλει μια μικρή επέμβαση για να δουλέψει στα 220 volts και μετά θα δούμε για calibration tubes..

    (φυσικά και το δικό σου δουλεύει στα 220V με μια μικρή μετατροπή στις λήψεις του Μ/Σ και αλλαγή του λαμπακίου ασφάλειας από νο#81 σε νο#63) .. θα τα πούμε από κοντά..

    11  7 May 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Βάλε με στο παιχνίδι ρε φιλαράκι που το έχω και το δουλεύω 3-4 χρόνια με μετασχηματιστή...

    ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι θα είχαν μέριμνα για 220V σε ένα μηχάνημα που ήταν βασικά για την αγορά των ΗΠΑ...

    και λαμπάκι No 63 θέλω...

    12  8 May 2014  
 
page 1/2 rows 12/21 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 101ms (19 queries, 54ms)