Spotify - Το σύννεφο είναι εδώ.

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το είχα δεί εδώ και καιρό το έργο όταν παρατήρησα τα πιτσιρίκια να ακούνε μουσική απο το youtube.

    Μπορεί η αγορά του hi-fi να κάνει τα πρώτα της βήματα στο pc-audio αλλα εδώ και καιρό ο ταχύτατος χώρος της τεχνολογίας έχει δείξει το δρομο. Και όσο οι μεγαλο-κατασκευαστές ψάχνονται να μας πείσουν να χωρέσουμε τις δισκοθήκες μας σε ένα μικρό κουτί που λέγεται σκληρός δίσκος τόσο η τεχνολογική αγορά θα πατάει το restart και θα εισάγει κάτι καινούργιο.

    Ας το δούμε όμως λίγο πιο αναλυτικά.

    1  1 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πρίν μερικά χρόνια η μουσική βιομηχανία κινείτο μέσω των βινυλίων, των cd και των κασετών.
    Η αρχή όλου αυτού ήταν η έννοια της ιδιοκτησίας. Αγόραζες το cd, το έβαζες στην ντουλάπα και ήταν ένα δικό σου cd.
    Ακόμα και όταν το αντέγραφες υπήρχε αυτή. Το cd ήταν ένα υλικό αγαθό. Και όταν ήθελες να ακούσεις κάτι έπαιρνες το cd απο το ράφι το έβαζες στο αυτοκίνητο κτλ.

    Υπάρχει λοιπόν το υλικό αγαθό που ονομάζεται δίσκος και το δεύτερο υλικό αγαθό που ονομάζεται σύστημα αναπαραγωγής.

    Η βιομηχανία εξελίχθηκε. Ενίοτε συμπίεσε το τραγούδι (mp3). Το έβαλε σε μικρές συσκευές, τις ονόμασε ipod ή όπως τις ονόμασε. Όμως πάλι δέν χάθηκε η ιδιοκτησία.

    Το ipod έχει ένα πεπερασμένο χώρο. Ότι του βάλεις αυτά θα ακούσεις. Δύο mp3 αν του βάλει δύο θα ακούσεις. Ένα γίγα θα βάλεις ένα γίγα θα ακούσεις.

    Ακόμα λοιπόν και αν η μουσική έγινε ένα είδος χωρίς χρηματική αξία αυτή συνέχισε να αποτελεί ένα άτυπο είδος προσωπικής ιδιοκτησίας.

    2  1 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η τελευταία μόδα είναι το pc audio. Υψηλή ποιότητα ήχου μέσω σκληρού δίσκου. Με δύο τηλέφωνα κάποιος σήμερα μπορεί να βρεί τα πολυπόθητα τέρα και να φτιάξει το δικό του μουσικό κόσμο.

    Έλα όμως που η τεχνολογία δέν σταμάτησε εκεί. Περίμενε στην γωνία. Για να εξαφανίσει την έννοια της ιδιοκτησίας. Να μας δώσει μία τεράστια δεξαμενή η οποία όμως δέν θα ήταν σπίτι μας. Θα κοιμάται σε ένα σύννεφο. Και απο εκεί εμείς μέσω θα ακούμε μουσική real time.

    3  1 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Και του έδωσε όνομα.

    Το ονόμασε commercial music streaming.

    Δέν είναι κάτι καινούργιο. Σήμερα όμως ζούμε την ραγδαία ανάπτυξη του. Ο χρήστης κλείνει μία συμφωνία με κάποια εταιρεία (στην προκειμένη τη spotify). Η εταιρεία αυτή διαθέτει ένα τερατώδες αρχείο μουσικής. Μας το νοικιάζει εμάς με κάποιο μηνιαίο fee. Το fee απ ότι ξέρω είναι γύρω στα πέντε ευρώ.

    Έπειτα κατεβάζουμε το πρόγραμμα στον υπολογιστή μας. Ας το σκεφτούμε ως ένα εξελιγμένο media player. Και ακούμε μουσική. Πατάμε search ότι θέλουμε και το ακούμε. Αυτό το κατεβάζει επι τόπου απο το δίκτυο (τους servers της εταιρείας) και εμείς το ακούμε. Τόσο απλά!!!!

    Ακολουθούμε φίλους. Βλέπουμε τί ακούνε και αυτοί. Δημιουργούμε playlists. Ότι ακριβώς κάνει και ένα τεράστιο ipod.

    Το έβαλα στο iphone επειδή το δίνει δωρεάν για 3 μήνες η cosmote. Παρατήρησα τον εαυτό μου να εκτοπίζει τον player του iphone και να δίνει χώρο στο spotify.

    Πλέον ακούω απο αυτό. Πατάω κάτι το ακούω. Έπειτα μία άλλη σκέψη πατάω κάτι άλλο. Ένας τεράστιος κόσμος...

    4  1 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το spotify προσφέρει μουσική επιπέδου mp3.

    Όμως έλα που την ίδια στιγμή ο ανταγωνισμός έρχεται με flac. Το Quobuz εγγυάται οτι μας δίνει 192/24 μουσική με γύρω στα 200 δολάρια το χρόνο.

    Και εδώ έρχεται η ώρα της κρίσης.
    Η πιο τυπική υπηρεσία που μας δίνει μουσική και εικόνα στο δίκτυο είναι το youtube. Μπορεί κανείς να βρεί απο μία άκυρη συναυλία μέχρι το πιο μοντέρνο τραγούδι. Σε μέτρια ποιότητα, ναι. Αλλα ο κόσμος κινείται. Ήδη 5-6 εταιρείες σαν τη spotify μπήκαν στο χώρο και στο χορό.

    Για ένα είμαι σίγουρος. Σήμερα η υπηρεσία είναι επι πληρωμή. Σε μερικά χρόνια με μία διαφήμιση στην γωνίτσα θα είναι δωρεάν.
    Σε 10 χρόνια το πολύ οι σκληροί δίσκοι με τα flac θα αποτελούν παρελθόν.

    Και αυτό είναι το μέλλον.

    Και μου αρέσει.-

    5  1 Dec 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Όπως τα λες είναι Άλεξ... δεν μου αρέσει αλλά αυτό είναι το μέλλον της μουσικής... το PC... όπως ας πούμε οι πιτσιρικάδες κάνουν σχέσεις από το δίκτυο και μάλιστα την ολοκληρώνουν και μέσα από το δίκτυο... απλά εγώ είμαι λίγο μεγάλος για αυτά και θέλω να την πιάνω στα χέρια μου την κυρία και όχι από το δίκτυο...

    6  1 Dec 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πως την ολοκληρώνουν μέσα απο το διαδίκτυο ρε φίλε?

    7  1 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Άλεξ ωραίο θέμα.. οι εξελίξεις και η τεχνολογία 'τρέχουν' και θα πρέπει να είμαστε μέσα..

    άσχετα αν είμαστε audiophiles, αν το δούμε βαθύτερα, είναι ωραίο να ακολουθούμε και τους δυο δρόμους, προσωπικά μου αρέσει και το διασκεδάζω απόλυτα.. είτε όταν ακούω ένα καλό βινύλιο, είτε όταν συγκρίνω δυο αρχεία να δω αν είναι όμοια θέλοντας να φτάσω στα άκρα την ψηφιακή αναπαραγωγή..

    8  1 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Είναι καλό πάντως να ορίσουμε το τί θα αντικαταστήσει το media streaming.

    Δέν θα αντικαταστήσει το μέσο αναπαραγωγής. Δέν θα αντικαταστήσει τα dac. Δέν θα αντικαταστήσει το pc. Θα αντικαταστήσει το σκληρό δίσκο.

    Ένα αρχείο flac απο media streaming δέν έχει (σε λίγο καιρό δηλαδή) καμία διαφορά απο ένα cd ή ένα σκληρό δίσκο.

    Δέν υφίσταται λοιπόν η έννοια της ακουστικής ή μετρητικής σύγκρισης. Όπως θα παίζει ο σκληρός θα παίζει και αυτό.

    9  1 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Επίσης ας το δούμε και ρεαλιστικά. Θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον ας πούμε αν η DCC και οι λοιποί κολοσσοί ενώνονταν και μας νοίκιαζαν τη μουσική τους.

    Σκεφτείτε με ένα πεντάευρω το μήνα τί θα είχαμε. Τόσο απλά...

    10  1 Dec 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Εγώ πάλι διαφωνώ με την ιδέα να μην υπάρχει ιδιόκτητη δισκοθήκη και να την δανείζομαι...

    Πριν λίγα χρόνια οι δισκογραφικές έψαχναν ένα τρόπο να μην υπάρχει ιδιοκτησία στα cd και να μπορούν να παίξουν κάποιες φορές αφού πληρώσουμε και μας δώσουν έναν κωδικό για χ φορές αναπαραγωγής. Τελικά κατέληξαν στο copy control που ήταν τόσο χαζό που με ένα μαρκαδόρο κάλυπτες το ίχνος του κλειδώματος και όλα καλά....Οι εξελίξεις της εποχής φέρνουν και καλά και κακά. Όποιος θα μπορεί στο μέλλον να πληρώνει το νοίκι θα έχει μουσική. Όποιος δεν θα μπορεί θα μένει απ' έξω... Εύχομαι βέβαια να μην έρθει ποτέ η στιγμή που θα επικρατήσει τέτοιο σενάριο...

    Αν και το υλικό που υπάρχει σε cd και βινύλιο θα υπάρχει εν αφθονία για χρόνια ακόμα. Καλό θα ήταν οι εταιρίες να πουλούν τις μουσικές τους και σε άυλη μορφή με artworks και high resolution από γρήγορους και ασφαλείς servers εξασφαλίζοντας στον αγοραστή το original αρχείο που δεν έχει περάσει από χίλια μύρια κύματα (servers).

    Δεν διαφωνώ όμως με την ιδέα του streaming. Το αντίθετο. Αρκεί να μην γίνει ο μοναδικός τρόπος ακρόασης μουσικής.

    11  1 Dec 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    AlexD wrote:
    Το spotify προσφέρει μουσική επιπέδου mp3.
    Όμως έλα που την ίδια στιγμή ο ανταγωνισμός έρχεται με flac. Το Quobuz εγγυάται οτι μας δίνει 192/24 μουσική με γύρω στα 200 δολάρια το χρόνο.
    Και εδώ έρχεται η ώρα της κρίσης.
    Η πιο τυπική υπηρεσία που μας δίνει μουσική και εικόνα στο δίκτυο είναι το youtube. Μπορεί κανείς να βρεί απο μία άκυρη συναυλία μέχρι το πιο μοντέρνο τραγούδι. Σε μέτρια ποιότητα, ναι. Αλλα ο κόσμος κινείται. Ήδη 5-6 εταιρείες σαν τη spotify μπήκαν στο χώρο και στο χορό.
    Για ένα είμαι σίγουρος. Σήμερα η υπηρεσία είναι επι πληρωμή. Σε μερικά χρόνια με μία διαφήμιση στην γωνίτσα θα είναι δωρεάν.
    Σε 10 χρόνια το πολύ οι σκληροί δίσκοι με τα flac θα αποτελούν παρελθόν.
    Και αυτό είναι το μέλλον.
    Και μου αρέσει.-

    Δύσκολο να γίνει αυτό. Οι παχιές αγελάδες - δισκογραφικές έχουν χτίσει ολόκληρο σύστημα εμπορικοποίησης και οικονομικής εκμετάλλευσης της μουσικής και των καλλιτεχνών. Δύσκολα θα κατέρρεε αυτό. Εδώ κατέρρευσε η μουσική την εποχή μας εξαιτίας των μουσικών καρτέλ προβολής και προώθησης καταναλωτικών μουσικών προϊόντων....

    12  1 Dec 2013  
 
page 1/2 rows 12/17 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 47ms)