Έκθεση Hi-End 14 & 15 12 Ledra Marriott

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Μετά την επιβεβαίωση ότι η έκθεση είναι πλέον 100% σίγουρο πως θα πραγματοποιηθεί, ανοίγουμε εδώ το θέμα για να συζητήσουμε...

    Απ' ότι βλέπουμε στη λίστα των εκθετών που συνεχώς ανανεώνεται, θα έχουμε λίγα αλλά γερά ονόματα του χώρου..

    Aκόμα θα δούμε εκθέτες που είχαν κάτι χρόνια να παρουσιαστούν στις εκθέσεις όπως η Location Sound και το Studio 17...

    1  26 Nov 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν βλέπω τη Scale Audio (ακόμα), μου φαίνεται πιο πλήρης, αλλά και ποιοτική, η συγκεκριμένη έκθεση.

    2  26 Nov 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    να αναφέρω όπως πληροφορήθηκα από φίλο και μέλος που θα συμμετέχει, πως η έκθεση αυτή πέρασε από χίλια κύματα, μόλις πριν λίγες ημέρες οι ίδιοι οι εκθέτες έμαθαν για την τελική της μορφή, αφού αρχικά ήταν να γίνει στο President, αλλά δεν έφθαναν τα δωμάτια !! Βασικά από αλλού ξεκίνησε (consumer) και αλλού κατέληξε (highend)....

    αναλυτικά οι μέχρι τώρα εκθέτες..

    Anakrousis
    Aphrodite's Vision
    Audio Design
    Audio Evolution
    Audio Soul
    Aurion
    AV Art
    AV next
    Cosmote
    Crystal Audio
    Epson
    Geometrix Harmony
    Golden Acoustics
    JVC
    LG
    Location Sound
    MF Audio
    Panasonic
    Philips
    Rois Acoustics
    Samsung
    Solid Foundation
    Sony
    Studio 17
    Ultra Audio
    Videorythmos
    Yamaha

    3  26 Nov 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Υπενθύμιση...

    Σήμερα και αύριο (14 & 15/12) τρέχει η Hi-End του Περιοδικού Ήχος και Εικόνα στο Ledra Marriott..

    4  14 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    5  14 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    6  14 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έκλεψα και εγώ ένα μισάωρο σήμερα και πήγα με ένα φίλο στην έκθεση.
    Να αναφέρω εδώ οτι πιο πολύ ο φίλος που με παρακίνησε να πάμε στάθηκε στην εικόνα και όχι στον ήχο, μιας και ο συγκεκριμένος είναι λάτρης της εικόνας.

    Χάρηκα ιδιαίτερα διότι είδα πάλι πολλά παιδιά απο το χώρο τόσο του ACA όσο και του ευρύτερου τομέα. Επίσης γνώρισα απο κοντά και άτομα που είχαμε μιλήσει δικτυακά αλλα όχι δια ζώσης (π.χ. τον Μ. Φουάση που μές την αναμπουμπούλα ΔΕΝ άκουσα το σύστημα του - βλέπετε με τραβολογούσε ο φίλος μου- παρότι ήταν απο τις πρώτες προτεραιότητες μου).

    Έτσι λοιπόν ας αναφερθώ πρώτα στα κατά της έκθεσης. Τα βάζω πρώτα διότι είναι αρκετά αμελητέα οπότε δέν θα σταθώ πολύ. Με ενόχλησε λοιπόν λίγο οτι υπήρχε στον αέρα η αίσθηση του PC AUDIO. Και λέω οτι με ενόχλησε (αν και χαίρομαι που μπαίνει στα σαλόνια) διότι παρατηρώ μία νέα(?) αγορά να ανοίγει αφήνοντας πίσω της θύματα.
    Λεξούλες γέμιζαν το χώρο απο δώ και απο κεί. "Πάρε DSD αν θές το τέλειο", "όχι δές εκείνο το USB καλώδιο"...Τα έχουμε ξαναπεί όσοι ασχολούμαστε εδώ και αλλού. Όποιος θέλει ας τα διαβάσει. Τα έχουμε αναλύσει σε βάθος και δέν νομίζω οτι έχει νόημα πλέον να ανακυκλώνουμε τα ίδια. Το σίγουρο είναι οτι ο χρήστης που αγοράζει το ακριβό μπριζάκι της furutech θα πέσει και στην παγίδα να πάρει το επίχρυσο καλώδιο USB μήν και χάθεί στο δρόμο κανα ψηφίο. Εμείς τα παμε, κάναμε το καθήκον μας και πάμε για άλλα.

    7  14 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Αφήνοντας τα ελάχιστα αρνητικά θα μπώ στα θετικά.
    Μου άρεσε που η εικόνα μπήκε για τα καλά στη ζωή μας. Και τα τηλέφωνα. Κυρτές οθόνες, υψηλές αναλύσεις κτλ.
    Για να σταθώ λίγο στην τεχνολογία θα πώ οτι μου άρεσε που επιτέλους το PC AUDIO απέκτησε το χώρο του. Που το PC έφυγε απο τα "κρύα" και ζέστανε λίγο. Μου άρεσε που η COSMOTE διαφήμιζε την υπηρεσία του SPOTIFY, μία υπηρεσία που την παρουσιάσαμε και εμείς στο σάιτ εδώ.(για να μήν ξεχνιόμαστε δηλαδή). Φυσικά "έκανα το κομμάτι μου" και αναφέρθηκα στον υπεύθυνο σχετικά με την παρουσίαση και φάνηκε αρκετά ενθουσιασμένος με αυτό.
    Μου άρεσε επίσης το κουτί της crystal audio. Δέν είναι hi end αλλα είναι μία ωραία λύση. Το πετάς στη μέση του δωματίου και ακούς τη μουσικούλα σου. Με μόλις 3μιση κατοστάρικα. Καθόλου κακό για ένα δωμάτιο.
    Μου άρεσε πάρα πολύ η κόρνα της avangarde. Μου άρεσε αρκετά το focal και η σειρά με τα harbeth τα μικρά.

    Αφήνοντας πίσω λοιπόν μία μισάωρη επίσκεψη έφυγα σκεπτικός. Έφυγα σκεπτικός γιατί στην πραγματικότητα όντας γεννηθείς το δεύτερο μισό της δεκαετίας του 80 είχα την τύχη να έχω ως οδηγό την τεχνολογία. Οπότε σίγουρα ωραίο το χάι φάι αλλα υπάρχουν και τα άλλα. Και όσο περίεργο και αν μας φαίνεται, όσο και ενοχλητικό, αυτό που κατέληξα με το φίλο μου είναι οτι ... όλα ίδια είναι.

    .....

    Αφήνω μερικά λεπτά για σκέψη...

    .....

    Ναι λοιπόν όλα ίδια είναι. Δέχομαι οτι ένα καλό σύστημα σε εντυπωσιάζει. Σε βάζει μέσα στη μουσική, σε συνεπαίρνει. Σε ταξιδεύει. Όμως θα μπορούσα εύκολα να ζήσω με όλα τα συστήματα της έκθεσης και να ακούω τη μουσική μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Χωρίς να ενοχλούμαι κάπου ιδιαίτερα. Όλα έπαιζαν καλά μουσική και αυτό είναι το μάθημα μου απο την έκθεση. Απο τα πικάπ και τα DAC μέχρι και κάποια ηχεία που έχουν μείνει 5 δεκαετίες πίσω
    .
    Καταλαβαίνω οτι όλους μας μας γοητεύει ένα καλό σύστημα. Και εμένα δέν λέω. Αλλα είναι φανερό οτι η τεχνολογία και η επιστήμη δίνει πλέον το βάρος στην εικόνα και στα τηλέφωνα. Εκεί υπάρχουν τεράστια άλματα. Θα δούμε πολλά σε αυτό το χώρο. Μπορεί σε λίγα χρόνια να δούμε ολογράμματα, δικτυακές μουσικές, δικτυακές live ορχήστρες...Δέν ξέρω!!!!!!Το σίγουρο είναι οτι θα συνδυαστούν άρτια με ένα ηχητικό αποτέλεσμα και θα βοηθήσουν στον τελικό σκοπό.
    Να ακούμε καλά τη μουσική μας.

    8  14 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    9  14 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    10  14 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    11  14 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    12  14 Dec 2013  
 
page 1/3 rows 12/28 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 40ms (18 queries, 5ms)