DSD (Direct Stream Digital)... (#3)

  • vet

    vet

    Registered

    Christofer wrote:
    Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά...
    Έχω το DAC της Chord, το οποίο παίζει DSD...
    Ποιος θα με βοηθήσει παίδες?? Vlasi??

    λεεποοονννν

    με λιγα λογια,

    δεν αξιζει να καις δισκακια για να ακους dsd την σημερον ημερα.

    φυσικα πρεπει να εχεις ενα dac καταλληλο για dsd, συνηθως τα sabre παιζουν.

    Nα η λιστα
    http://www.audiostream.com/content/dsd-ready-dacs-short-list

    το jriver σε pc ή το audirvana στο mac και αλλα ειναι ικανα να μεταφερουν κατευθειαν τα αρχεια στο dac και εκει να γινει native αποκοδικοποιηση.
    ειτε κατευθειαν streaming ειτε με dop (dsd over pcm) το αποτελεσμα ειναι το ιδιο και ξαναλεω native, που σημαινει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ PCM.

    DSD-Ready Media Players

    Channel D Pure Music ($129 Mac only)
    Audirvana Plus ($49 Mac only)

    Signalyst HQPlayer ($142 PC only)

    Foobar2000 (free PC only)

    JPlay (99EUR PC only)

    J River Media Center ($49.98 PC only)

    το αποτελεσμα αξιζει τον κοπο αν εχεις ηδη καταλληλο dac.

    αν δεν εχεις, μονο οι φιλοι της κλασσικης αξιζει να επενδυσουν , εκει υπαρχει αξιολογο υλικο.

    25  18 Jul 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    μα καλα, η Μetric δεν παιζει DSD ?

    κριμα...

    26  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vet wrote:
    λεεποοονννν
    με λιγα λογια,
    δεν αξιζει να καις δισκακια για να ακους dsd την σημερον ημερα......................

    ψιλο-συμφωνώ και χοντρο-διαφωνώ...

    πάντα ήμουν οπαδός(και νομίζω όχι μόνον εγώ) της αναπαραγωγής μέσω φυσικού player, με δισκάκια δηλαδή... ας μην ξαναρχίσουμε την κουβέντα, έχουμε ακούσει άπειρες φορές το player (ακόμα και το συρτάρι..αρωτήξτε και τον Μικέ lately) πως παίζει πολύυυυυ καλύτερα από το μαγειρευτό ψευτο-bit-perfect streaming από υπολογιστή...

    εκτός αυτού όμως, είναι και η ιδέα της φυσικής δισκοθήκης... έχω μια λόξα να βλέπω τα δισκάκια φυσικά στη δισκοθήκη... αν υπολογίσουμε και το κόστος ενός CD η DVD που είναι ανύπαρκτο, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην καίμε τα δισκάκια...

    τώρα για το DSD, τα θέματα είναι δυο(2) πρώτο είναι καθαρά θέμα πρόκλησης για μένα να φτιάξω DSD disk που στην ουσία είναι απαράλλακτο το SACD το οποίο ΔΕΝ αντιγράφεται... και δεύτερο γιατί το SACD player ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ SOFTWARE PLAYER...

    27  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    γι αυτό, όποιος έχει DSD δισκάκια παιδιά και δεν τα θέλει, ας τα προωθήσει εδώ... σε μένα τον ρετρό-παραδοσιακό τύπο να τ' ακούω στο πλέυερ...

    28  18 Jul 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Αντε τελειωστε επιτελους τα μπλα-μπλα με τα ψηφιακα καταληξτε σε ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μετα θα το υιοθετησω και εγω.
    Η υπομονη μου τελειωνει...
    Αντε μπραβο...

    29  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    gherop wrote:
    Αντε τελειωστε επιτελους τα μπλα-μπλα με τα ψηφιακα καταληξτε σε ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μετα θα το υιοθετησω και εγω.
    Η υπομονη μου τελειωνει...Αντε μπραβο...

    μα... τώρα μόλις αρχίσαμε...

    30  18 Jul 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Να πω την αληθεια βρε λεβεντες και εγω ειμαι υπερ του να παιζει καποιος μεσω του πι σι τα DSD αρχεια......
    αν ομως γουσταρει να εχει την προσωπικη του συλλογη με τα εξωφυλακια του και τα κουτακια ντανιασμενα τοτενες μπορει να εχει εναν καλο κονβερτορα και ενα απλο transport πχ TASCAM και να παιζει ετσι και τα δισκακια του.....

    Μανε......σε κοντρα που ειχα κανει πολλες μα παρα πολλες φορες μεταξυ AMR και σκληρων μεσω MAC νικητης σε μονιμη βαση ηταν οι σκληροι...γιαυτο εφυγε και το player μου.

    31  18 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    μα καλα, η Μetric δεν παιζει DSD ?
    κριμα...

    NATIVE οχι.
    εχω ομως καλα αποτελεσματα με audirvana σε μια μεγαλη συλλογη dsf που εχω.

    32  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    vlasis wrote:
    Να πω την αληθεια βρε λεβεντες και εγω ειμαι υπερ του να παιζει καποιος μεσω του πι σι τα DSD αρχεια......
    αν ομως γουσταρει να εχει την προσωπικη του συλλογη με τα εξωφυλακια του και τα κουτακια ντανιασμενα τοτενες μπορει να εχει εναν καλο κονβερτορα και ενα απλο transport πχ TASCAM και να παιζει ετσι και τα δισκακια του.....
    Μανε......σε κοντρα που ειχα κανει πολλες μα παρα πολλες φορες μεταξυ AMR και σκληρων μεσω MAC νικητης σε μονιμη βαση ηταν οι σκληροι...γιαυτο εφυγε και το player μου.

    Εγώ πάλι τελείως το αντίθετο... ποτέ δεν έπαιξε ο σκληρός όπως το τρανσπορτ... σε πάααρα πολές δοκιμές...

    Όσο για το AMR φίλε, επίσης δεν θα συμφωνήσω καθόλου, θα μου μείνει αξέχαστη η ακρόαση στον πιλότο(Σιμόπουλο) πριν 2-3 χρόνια (τ' ακούσαμε μαζί)... Δεν πιστεύω πως με οποιοδήποτε σύστημα computer και να παίζαμε εκείνο το βράδι θα το ξεπερνούσε... Βέβαια ακούγαμε σύστημα με...πολύ βαρύτητα οκ ??(με πειραγμένες λάμπες και κρος δια χειρός Βελισσάριου)... Για θυμίσου ήχο!!

    Τι μου λες τώρα για σκληρό και μαλακό και μακ και πακ... τ' ακούσαμε και το μακ στον Βαγγέλη που με 30.000 dac και σύστημα ΑΝΑΦΟΡΑΣ έπρεπε να βάλουμε το CD στο συρτάρι για να παίξει...

    33  18 Jul 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    vet wrote:
    NATIVE οχι.
    εχω ομως καλα αποτελεσματα με audirvana σε μια μεγαλη συλλογη dsf που εχω.

    για βοηθησε με λιγο..καντα μου λιανα..και σε υλικο κατι?.....

    34  18 Jul 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    ολο το μυστικο ειναι σε συνδεσμολογια FIREWIRE.........τοσο απλα.....!!!!!!

    Και ελατε μετα να μιλησουμε για διαφορες μεταξυ σκληρων δισκων και ολοκληρωμενων players

    35  18 Jul 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    για βοηθησε με λιγο..καντα μου λιανα..και σε υλικο κατι?.....

    Αudirvana Plus 1.5.4 με IZOTOPE 64 bit S R C filter .....τα ρεστα μου Γιαννακο μου!!!!!!!!!

    36  18 Jul 2013  
 
page 3/17 rows 12/193 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 46ms)