DSD (Direct Stream Digital)... (#16)

  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Mανο αν περασει καποιος το DarkOne v4 skin δεν καλύπτεται με όλες αυτές τις πληροφορίες που αναφέρεις
    http://tedgo.deviantart.com/art/DarkOne-v4-360862076

    181  24 Mar 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιώργο δεν το' χω δοκιμάσει το DarkOne..

    Δε ξέρω αν μπορεί να έχει αυτές τις πληροφορίες απ' ότι έριξα μια ματιά στο web.. επιπρόσθετα, το skin αυτό έχει bugs απ' ότι διαβάζω και ακόμα βαραίνει το foobar το οποίο είναι μια απλή και σίγουρη μηχανή.. μπορεί όμως να το δοκιμάσω..

    182  24 Mar 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    λοιπόν, μετά από μια πιο προσεκτική ματιά στο link του Γιώργου (Georgelibero) στη δεύτερη φοτο πράγματι στο παράθυρο info υπάρχουν αριστερά όλες οι πληροφορίες για το αρχείο που παίζουμε, το βάθος bit και το sample rate!!

    οπότε είναι σαφές, αν θέλουμε να έχουμε μια πιο σύγχρονη εμφάνιση και λειτουργικότητα του foobar και επίσης όλη την πληροφορία του αρχείου που παίζουμε, μπορούμε να κάνουμε install το plugin DarkOne-v4.. αυτό και για τον φίλο μου τον Κυριάκο που παραπονιέται ότι το foobar είναι "άσκημο".. βέβαια θέλει προσοχή στο installation γιατί ακόμα έχει bugs απ' ότι αναφέρεται στη σελίδα..

    αν πάλι θέλουμε να κρατήσουμε το foobar στην πιο light μορφή που έχει από τη μαμά του, τότε για να βλέπουμε τις πληροφορίες των αρχείων κάνουμε αυτά που περιγράφω δυο-τρία ποστ πριν..

     

    183  25 Mar 2016  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Μανο είσαι γατονι αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και με διευκόλυνες.
    Πέρα από αυτό όμως στο DarkOne skin
    μπορείς να περάσεις στο φάκελο του cd μέχρι 4 φώτο -1 folder δηλαδή front ,
    - 2 back , - 3 artist , - 4 cd και να εμφανίζονται και να τις βλέπεις όταν παίζει το cd και να ενημερώνεσαι .
    Τελειότητα ....... και αν έχεις και ΤV όπως εγώ στο ρακ , περνάς την εικόνα απο το λαπτοπ με HDMI και είσαι Σούπερ .
    Δεν έχω χρόνο να βάλω φώτο .........
    Μανο στείλε πμ πως να βάλω φώτο όταν την τραβήξω με ταμπλετ......

    184  25 Mar 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ευχάριστα νέα για τους κατόχους των Audio-GD DAC's με USB κάρτα VIA USB32 DSD (όπως τον γράφοντα) που χρησιμοποιούν Windows 10, καθώς η τελευταία έκδοση των Windows έχει ενσωματωμένους drivers για την εν λόγω κάρτα..

    έτσι έγινε παιχνίδι η εγκατάσταση του DAC το οποίο "βλέπουν" πλέον τα Windows σαν USB συσκευή και δεν χρειάζεται κανένα επί πλέον plug-in ούτε ASIO drivers για να παίξει όλα ανεξαρτήτως τα φορμά!!

    185  5 Jan 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    εδώ να αναφέρω και ένα γεγονός που με έκανε να γκρινιάξω για άλλη μια φορά.. ο εν λόγω ταπεινός Κινέζος κατασκευαστής Audio-GD σχεδιάζει εξαιρετικά μηχανήματα και εφαρμόζει κάθε μέθοδο με μελέτη και γνώση για να βελτιώσει και να υποστηρίξει αυτά τα προϊόντα.. και όλα αυτά σε ευτελείς τιμές..

    το γεγονός αυτό φαίνεται καθαρά στον ήχο τους που ξεπερνά φανφαρόνικα μηχανήματα δεκαπλάσιας+ αξίας από βαρύγδουπα και πανάκριβα Brands.. μέσα στον "σωστό" σχεδιασμό λοιπόν η παραπάνω εταιρία εφαρμόζει σε όλα τα προϊόντα την "τοπική" τροφοδοσία των USB καρτών έχοντας αποκλειστικό τροφοδοτικό αφιερωμένο γι αυτό το σκοπό.. αυτό έχει δυο πολύ μεγάλα αβαντάζ, 1 ότι η κάρτα τροφοδοτείται από καθαρό ρεύμα και 2 ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε DATA only USB καλώδιο για την αναπαραγωγή..

    αυτό το αναφέρω γιατί πολλές από τις "Hi-End" ακριβές εταιρίες για να προλάβουν την αγορά μετά την ραγδαία άνοδο της USB αναπαραγωγής μέσω υπολογιστή, σχεδίασαν πρόχειρα το USB interfaces αφήνοντας την κάρτα να δουλεύει με το "βρόμικο" ψηφιακό ρεύμα του λάπτοπ!! η εμπειρία μου ήταν πολύ δυσάρεστη όταν προσπάθησα να δοκιμάσω το δικής μου κατασκευής DATA only USB καλώδιο σε μαρκάτο DAC παραγωγής αξίας 9000 ευρώ το οποίο ΔΕΝ έπαιξε γιατί απλά η USB κάρτα του έχει αφεθεί να τροφοδοτείται από το ρεύμα του υπολογιστή μέσω του USB καλωδίου!!

    186  5 Jan 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    το μεγαλείο του Κινέζου.. DSD DAC με το "μαμάτο" ΤΙ 1796 DSD chip, με τρία ρολόγια, ποιοτικούς πυκνωτές, ενδεικτικά leds για την ένδειξη PCM/DSD και συχνότητας, έξοδο ακουστικών και τροφοδοσία από pc ή λαπτοπ με 69 λίρες + έξοδα από Γερμανία, σύνολο 90 περίπου ευρώ!! plug & play όλα τα DSD αρχεία!!

    DSD1796+XMOS-U8 USB DAC 384K/32bit

    187  25 Jan 2017  
  • IoannisSweden

    IoannisSweden

    ACA Member

    Interesting! Think I'm gonna order one to have at work.

    188  29 Jan 2017  
  • DrIoannis

    DrIoannis

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    το μεγαλείο του Κινέζου.. DSD DAC με το "μαμάτο" ΤΙ 1796 DSD chip, με τρία ρολόγια, ποιοτικούς πυκνωτές, ενδεικτικά leds για την ένδειξη PCM/DSD και συχνότητας, έξοδο ακουστικών και τροφοδοσία από pc ή λαπτοπ με 69 λίρες + έξοδα από Γερμανία, σύνολο 90 περίπου ευρώ!! plug & play όλα τα DSD αρχεία!!
    DSD1796+XMOS-U8 USB DAC 384K/32bit

    Το συγκεκριμένο το περιμένω τις επόμενες ημέρες.Θα είναι το πρώτο μου βήμα στον κόσμο της άυλης μουσικής. Καλώς σας βρήκα...

    189  24 Mar 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον γιατρό.. καλά ακούσματα.. υλικό υπάρχει??

    190  24 Mar 2017  
  • DrIoannis

    DrIoannis

    Registered

    Όχι πολύ αλλά σιγά σιγά...

    191  26 Mar 2017  
  • DrIoannis

    DrIoannis

    Registered

    Με έχουν ενθουσιάσει τα αρχεία υψηλής ανάλυσης είτε DSD είτε PCM. και δεν το περίμενα. Δεν έχω καταλήξει σε κάποιο από τα 2 και δυστυχώς ακόμη δεν μπορώ να συγκρίνω ίδιο υλικό σε CD/SACD και DSD/PCM.
    Βλέπω επίσης ότι θέλει σκληρούς δίσκους μεγάλους για υψηλής ανάλυσης μουσική και πάλι είναι ρίσκο μην "χτυπήσει" ο δίσκος και μετά τέλος...

    192  1 Apr 2017  
 
page 16/17 rows 12/193 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 108ms (19 queries, 63ms)