DSD (Direct Stream Digital)...

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω λίγο πιο βαθειά σε ότι αφορά το DSD φορμά και γενικά ότι κρύβεται γύρω απ' αυτό, τεχνική που αφορά την κωδικοποίηση του SACD (Super Audio CD)... Το φορμά αυτό ανέπτυξαν οι Sony και Philips το 1999, αφορά την πολύ υψηλής ποιότητας κωδικοποίηση μουσικού σήματος, είναι κατά πολύ ανώτερο από το red book CD το οποίο είχε σκοπό να αντικαταστήσει, πράγμα όμως που τελικά δεν κατάφερε...

    Η κωδικοποίηση DSD είναι 'μονόμπιτη' 1 bit με συχνότητα δειγματοληψίας 2.8224 MHz (64 φορές ανώτερη από το red book), δυναμική περιοχή 120 dB(20hz-20khz) και απόκριση συχνότητας που φτάνει τα 100 kHz...

    Το SACD (Super Audio CD) αν και εξαιρετικό μέσο απέτυχε (κατά την ταπεινή μου γνώμη) για τρεις εξ' ίσου σημαντικούς λόγους...

    • Δεν αντιγράφεται
    • Δεν άρεσε στους δημοσιογράφους των περιοδικών
    • Συνέπεσε με την δυνατότητα αναπαραγωγής της μουσικής μέσω υπολογιστή και τον καταιγισμό των δωρεάν προσφερόμενων υψηλής ανάλυσης μουσικών αρχείων
    1  16 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Στις αρχές του 2013 άρχισαν να κυκλοφορούν επίσημα τα πρώτα αρχεία DSD και οι συζητήσεις να πληθαίνουν γύρω από το θέμα, έτσι ήταν πρόκληση για μένα να αρχίσω το πιο λεπτομερές ψάξιμο...

    Χτες έγραψα το πρώτο DSD δισκάκι σ' ένα DVD +R και το ακούω σήμερα... Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα της KORG Audiogate (δεν υπάρχουν και πολλά άλλα που κάνουν αυτή τη δουλειά)...

    Το SONY SCD-XA5400ES δεν είχε κανένα πρόβλημα να το αναγνωρίσει και να το παίξει και μάλιστα να αναγνωρίσει και τους τίτλους καθώς και να δουλέψει το τηλεκοντρόλ για αλλαγές κομματιών... ο ήχος είναι άψογος, απλά δεν έχω άλλο μέσον για να το συγκρίνω... σύντομα θα παραγγελθεί το SACD και το διπλό 45άρι βινύλιο για το λόγο αυτό...

    Θα ακολουθήσουν λεπτομέρειες και φοτος...

    2  16 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μάνο άνοιξες πολύ ωραίο θέμα και πάρα πολύ ενδιαφέρον! Είμαι σε αναμονή!

    3  16 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    είναι πράγματι ενδιαφέρον και επίκαιρο μιας και ξαναβγαίνει στη φόρα και... στα φόρα

    διαβάζω συνεχώς στα διεθνή φόρα σχετικές συζητήσεις και μάλιστα τελευταία πληθαίνουν οι απαιτήσεις των audiophiles για προσφορά από τις εταιρίες διακίνησης μουσικών αρχείων DSD(στην ουσία είναι αρχεία .DSF)...

    Αν υπάρξουν και προσφερθούν γνήσια τέτοια αρχεία, τότε μπορούμε να δημιουργήσουμε απλά με το NERO η με οποιοδήποτε πρόγραμμα ένα DSD DVD ROM που στην ουσία θα είναι ένα ξεκλείδωτο SACD... (υπάρχουν κάποιες ελάχιστες πηγές προς το παρόν που μπορούμε να βρούμε DSD αρχεία)

    βέβαια υπάρχει το πρόβλημα που θα το ακούμε μιας και είναι κανα δυο τα Players που το υποστηρίζουν(Sony 5400 και Oppo νομίζω) και ακόμα το πόσο γνήσια θα είναι τα αρχεία .DSF, μιας και ο καθένας που λίγο θα ασχοληθεί με το θέμα μπορεί να παράξει τέτοια αρχεία από... red book !!!

    4  16 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μάνο έτσι όπως τα λες είναι. Γι αυτό και κάποια νέα dac υποστηρίζουν το DSD. Γενικά πολύς κόσμος έχει αρχίσει να ψάχνει για αρχεία DSD τα οποία είναι πολύ ανώτερα. Μέχρις στιγμής κυκλοφορουν ριπαρισμένα.

    Γι αυτό και η sony αλλαξε την πρώτη έκδοση playstation 3 που έπαιζε SACD, επειδή υπήρχε κάποιο add on με το οποίο μπορούσες να ριπάρεις sacd. Πολύ audiophilers το ψάχνουν στο ebay μεταχειρισμένο για αγορά για να ριπάρουν.

    5  16 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    αυτό που φοριέται είναι το DSD via USB (DoP) που αρχίζει να ενσωματώνεται στα σύγχρονα dacs απ' ότι διαβάζω...

    6  16 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πίσω λοιπόν στο πρώτο DSD δισκάκι που φτιάχτηκε από υλικό που αγόρασα από το HDtracks

    Πρόκειται για το ‘Sho Nuff’ του George Wild Child Butler ένα blues δίσκο με κορυφαία εγγραφή που ψάχνω από καιρό… Πρόσφατα κυκλοφόρησε (reissue από το original master) σε διπλό 45άρι βινύλιο, υβριδικό SACD και σε καθαρά ψηφιακή μορφή , 16/44.1 και hd 24/88.2… Αγόρασα το hd 24/88.2 το οποίο και πλήρωσα αδρά, 18 usd… Θα μπορούσα να είχα παραγγείλει με τα ίδια η και λιγότερα χρήματα το υβριδικό SACD, όμως το ήθελα άμεσα για λόγους περιέργειας πιο πολύ… ούτως άλλωστε θα παραγγείλω σύντομα και το SACD για σύγκριση…

    Η διαδικασία δημιουργίας DSD δίσκου δεν είναι δύσκολη δουλειά, στην ουσία όλα τα κάνει το πρόγραμμα Audiogate της Korg… Αν δεν έχουμε το Audiogate θα πρέπει κάπου να βρούμε αρχεία τύπου .DSF που χρειάζονται για τη δημιουργία ενός τέτοιου δίσκου, μετά να κάψουμε ένα DVD ROM και μετά(το σημαντικότερο), να βρούμε που θα παίξουμε αυτά τα δισκάκια… Ελάχιστα players αναφέρονται (θεωρητικά) πως μπορούν να τα παίξουν, αυτό όμως που σίγουρα μπορεί είναι το Sony SCD-XA5400ES, αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα τη διαδικασία μιας και κατέχω το συγκεκριμένο SACD Player… Και φυσικά δε νοείται να φτιάξουμε DSD δίσκο με αρχεία από red book η άλλα μικρότερης ανάλυσης αρχεία.. Δεν θα έχει κανένα νόημα…

    7  17 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το να φτιάξει κανείς DSD δίσκο ακούγεται κάπως ουτοπικό μιας και υπάρχουν τόσα πολλά software players για να παίξει κάποιος τα HD μουσικά αρχεία… Είναι όμως πρόκληση να μπορείς να φτιάξεις έναν δίσκο με ένα υψηλής ανάλυσης φορμά που επιπρόσθετα δεν μπορεί να αντιγραφεί…

    8  17 Jul 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    εχω προχειρα καμια 150 αλμπουμακια DSD .....απιστευτης αποδοσης.......μηπως να σου στειλλω τιποτις Μανο μας???
    Και που να ακουσεις κατι Ιαπωνεζικες παραγωγες DSD ......ΠΟΛΥ Η ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....

    9  17 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον Βλασούκο... Διάβασα και το δικό σου ποστ από κει για το audiogate που δυστυχώς δεν απάντησε κανείς...

    το πρόβλημα είναι αν τα DSD δισκάκια να είναι original δηλαδή έχουν δημιουργηθεί έίτε από γνήσια .DSF files είτε από HD files... απ' ότι διαβάζω πολλοί μετατρέπουν χαμηλής ποιότητας red book σε .DSF οπότε είναι δώρον άδωρον...

    πάντως ευχαριστώ για την προσφορά... φυσικά και τα θέλω τα DSD... θα μιλήσουμε...

    10  17 Jul 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    (υπάρχουν κάποιες ελάχιστες πηγές προς το παρόν που μπορούμε να βρούμε DSD αρχεία)

    Ελάχιστες;; Στειλε μου pm και θα σου πώ εγω μια πηγή... κουφέτο...

    Και... νομιμη...

    11  17 Jul 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    και εγώ είχα φτιάξει όταν είχα το 5400 καμιά 100 δισκάκια dsd τα έδωσα όταν πούλησα το Player

    12  17 Jul 2013  
 
page 1/17 rows 12/193 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 99ms (19 queries, 33ms)