Stylos HAD - Οταν η λαχτάρα γίνεται πραγματικότητα! (#22)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Zampelis wrote:
    Καλα, δεν ντρέπεσαι, μας δουλεύεις ανοιχτά και εγώ το πήρα στα σοβαρά ότι ψάχνεις convertor...

    Ρε δεν σας δουλεύω... θέλω να συνδέσω το PC με το DAC Metronome που έχω που δεν έχει είσοδο USB γιατί μέχρι τώρα χρησιμοποιώ ένα DAC κινέζικο σαν του Μάνου που δεν παίζει και πολύ καλά... Συγκριτικο DIY dacs μελών του ACA

    253  3 Jun 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    antonisgr wrote:
    να πω και εγώ ,
    ασχολούμαι με computer audio πολλά χρόνια , από την εποχή της αείμνηστης awe64 gold για αυτούς που ξέρουν ,
    δυστυχώς τόσα χρόνια μετά ακόμα δεν βλέπω φως στο τούνελ
    στην παρούσα φάση το ψηφιακό μου είναι το cary sacd 306 pro
    με το hiface evo και windows και mac και τροφοδοσίες και καλώδια και και και , ακόμα παλεύει να έρθει κοντά στην απόδοση του cd
    δυστυχώς η ευτυχώς και ο μανος αλλά και ο αλεξ έχουν δίκιο

    Δηλαδή εξαντλήθηκε "τεχνολογικά" η αλυσίδα , υπολογιστής-usb converter-dac;
    Δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσο ποιοτικοί μπορεί να είναι οι κρίκοι της αλυσίδας;
    Όλα δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα, που πάντα θα είναι υποδεέστερο από το "συρτάρι";
    Πρέπει να είμαστε δογματικοί σε σημείο που να λέμε ότι δεν υπάρχει φως στο τούνελ;
    Και έν κατακλείδι, παίζουν όλα τα μηχανάκια,ακόμα και τα ψηφιακά το ίδιο;

    254  3 Jun 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έτσι κ αλλιώς έχουμε πει ότι το ότι κάτι ακούγεται καλύτερα δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο…
    Το τι ακούμε είναι υποκειμενικό. Δεν σηκώνει και πολύ κουβέντα μιας και στην τελική είναι και προσωπικό...

    255  3 Jun 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    johnVO wrote:
    Δηλαδή εξαντλήθηκε "τεχνολογικά" η αλυσίδα , υπολογιστής-usb converter-dac;
    Δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσο ποιοτικοί μπορεί να είναι οι κρίκοι της αλυσίδας;
    Όλα δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα, που πάντα θα είναι υποδεέστερο από το "συρτάρι";
    Πρέπει να είμαστε δογματικοί σε σημείο που να λέμε ότι δεν υπάρχει φως στο τούνελ;
    Και έν κατακλείδι, παίζουν όλα τα μηχανάκια,ακόμα και τα ψηφιακά το ίδιο;

    δεν είπαμε πως εξαντλήθηκε τεχνολογικά η αλυσίδα ούτε πως δεν υπάρχει φως στο τούνελ...

    αυτό που συμπεραίνεται από τα μέχρι τώρα φαινόμενα(ακροάσεις) είναι πως α) ο όρος 'bit perfect' στην ψηφιακή αναπαραγωγή με υπολογιστή είναι άκρως αμφισβητούμενος και β) η μετατροπή στην αλυσίδα του ψηφιακού σήματος είναι 'καταστροφική'...

    256  3 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    johnVO wrote:
    Δηλαδή εξαντλήθηκε "τεχνολογικά" η αλυσίδα , υπολογιστής-usb converter-dac;
    Δεν παίζει κανένα ρόλο το πόσο ποιοτικοί μπορεί να είναι οι κρίκοι της αλυσίδας;
    Όλα δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα, που πάντα θα είναι υποδεέστερο από το "συρτάρι";
    Πρέπει να είμαστε δογματικοί σε σημείο που να λέμε ότι δεν υπάρχει φως στο τούνελ;
    Και έν κατακλείδι, παίζουν όλα τα μηχανάκια,ακόμα και τα ψηφιακά το ίδιο;

    γιαννη παρεξήγησης

    το computer audio παίζει μια χαρά ,έχεις τις ευκολίες του κτλ
    αυτό που συζητάμε είναι αν το ίδιο dac παίζει καλύτερα η μάλλον είναι πιο αρεστό να ταΐζεται από computer η από οδηγό δίσκου
    στο τωρινό μου σεταπ είναι πολύ εύκολο να γίνει το α/β αυτό
    εσύ έχεις κάνει α/β ?
    δογματικός δεν ήμουν ποτέ και σε τίποτα αλλά όταν έρχεται ο μιχαλης με τόση εμπειρία στα αυλα και λέει ότι το ντακ του παίζει καλύτερα μέσω transport να μην το αναλύσουμε τουλάχιστον βασιζόμενοι και στις δικές μας εμπειρίες?

    257  4 Jun 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Το πιο κουφό από όλα ήταν για transport χρησιμοποίησα ένα DVD Player της πλάκας.

    258  4 Jun 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    antonisgr wrote:
    γιαννη παρεξήγησης
    το computer audio παίζει μια χαρά ,έχεις τις ευκολίες του κτλ
    αυτό που συζητάμε είναι αν το ίδιο dac παίζει καλύτερα η μάλλον είναι πιο αρεστό να ταΐζεται από computer η από οδηγό δίσκου
    στο τωρινό μου σεταπ είναι πολύ εύκολο να γίνει το α/β αυτό
    εσύ έχεις κάνει α/β ?
    δογματικός δεν ήμουν ποτέ και σε τίποτα αλλά όταν έρχεται ο μιχαλης με τόση εμπειρία στα αυλα και λέει ότι το ντακ του παίζει καλύτερα μέσω transport να μην το αναλύσουμε τουλάχιστον βασιζόμενοι και στις δικές μας εμπειρίες?

    Καλημέρα Αντώνη...
    Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης...απόψεις εκφράζουμε.
    Α/Β με "συρτάρι" στο τωρινό μου dac δεν έχω κάνει...στο προηγούμενο dac μου (emmlabs dac2) είχα καρφώσει ένα DVD (τίποτα ιδιαίτερο) και τα αποτελέσματα δεν με ικανοποίησαν καθόλου...

    259  4 Jun 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Toptubes wrote:
    Ρε δεν σας δουλεύω... θέλω να συνδέσω το PC με το DAC Metronome που έχω που δεν έχει είσοδο USB γιατί μέχρι τώρα χρησιμοποιώ ένα DAC κινέζικο σαν του Μάνου που δεν παίζει και πολύ καλά... Συγκριτικο DIY dacs μελών του ACA

    Στην περίπτωση σου και επειδή το DAC σου είναι DIY, θα σου πρότεινα την EDEL USB (ή ABC PCB)

    http://www.abc-pcb.com/?page_id=187

    Είναι η ίδια που έχει βάλει ο Weiss στην MEDEA+ μου. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο, το μόνο πρόβλημα είναι ότι κατά την εγκατάσταση η καλωδιοταινία που βγάζει έξοδο I2S είναι λίγο δύσκολο να κολληθεί επειδή τα καλωδιάκια είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο.

    Θα στην έστελνα μιας και θα αναβαθμίσω το USB τον άλλο μήνα στο Int 204, αλλά ο Weiss δέχτηκε να την κρατήσει και να μου κάνει έκπτωση...

    260  4 Jun 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Δημήτρη το DAC που θέλω να συνδέσω στο PC είναι το βασικό μου DAC Metronome C2A Signature με τα δύο σασί που τώρα το χρησιμοποιώ με το συρτάρι της Jadis JD1 Mk II και δεν έχει είσοδο USB. Το DIY που χρησιμοποιώ τώρα με το PC έχει USB input από τη μάνα του.

    Κυριάκος Porfile

    261  4 Jun 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Ουπς.. Συγνώμη.. παραδιάβασα...!

    Απο την στιγμή που είναι να συνδέσεις ένα τόσο ακριβό DAC θα σου πρότεινα:

    Το σύστημα του Mike
    To Weiss INT204

    Προσωπικά θα προτιμούσα το δεύτερο σε συστήματα που παίζουν high resolution. Έχει και on-board DSD->DXD convertor από USB σε SPDIF με τον ίδιο αλγόριθμο σαν του Saracon. Απλά πρέπει να περιμένεις μερικές εβδομάδες μέχρι να γίνει διαθέσιμο.

    Κατα τ άλλα με το audiophilleo 2 ήμουν πραγματικά ενθουσιασμένος! απλά δεν υποστήριζε παραπάνω απο 96 Khz to παλιό μου DAC και δεν μπορεσα να το ακούσω σε όλο του το ακουστικό φάσμα! (οχι βεβαια οτι τα αυτιά μου θα μπορούσαν να το ακούσουν πάνω απο 19Κhz αλλα λέμε τώρα!)

    262  4 Jun 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σωστός.

    263  4 Jun 2013  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Κυριάκο, μαζί με τα παραπάνω δες και τα Bel Canto Reflink ή uLink....

    Bel Canto uLink

    Bel Canto RefLink

    Για προσωπική χρήση σκέφτομαι σοβαρά ένα εξ´ αυτών........

    264  4 Jun 2013  
 
page 22/25 rows 12/300 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 48ms (18 queries, 8ms)