Τannoymania (#5)

  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Απλα ολα αυτα τα ρωτάω, διοτι στο εξωτερικο δεν εχω διαβάσει και τα καλυτερα σχόλια για τα Glenair. Του τύπου πχ οτι καμπίνα τους δεν "σηκώνει" σωστά τα μεγάλα ομοκεντρικα μεγάφωνα....
    Και αλλα...

    49  15 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Να πω την αλήθεια τα Tannoy μου αρέσουν και μου αρέσουν πολύ... έχουμε περάσει αξέχαστες βραδιές στο σπίτι του Χρήστου Καντ... με τα GRF να κελαηδάνε... βέβαια είναι δύο πράγματα που μου την "σπάνε".

    Το πρώτο είναι ότι ο Χρήστος παίζει αυτό το "θηρίο" με ένα ενισχυτάκι των 8-10 watts (ανάλογα την λάμπα) και όποτε πάμε εκεί μας δουλεύει κανονικά που χαλάμε λεφτά για μεγάλα και ακριβά ενισχυτικά...

    Και το δεύτερο ότι η σειρά Prestige που είναι και η κορυφαία βέβαια, έχει μια παλιομοδότικη "μούρη" ώστε μοιάζει με το κομό της γιαγιάς μου και έρχεται και το κλειδάκι στη βάση του κομό να επιβεβαιώσει τον οπτικό συνειρμό... έλεος!!!

    50  15 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Άμα παίζουν ωραία, δεν πα να δείχνουν και σαν την ντιβανοκασέλα στο πατρικό... .

    51  15 Mar 2014  
  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Επισης αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι, το 15αρι θα οδηγηθει απο εναν ενισχυτη 15-20watt,η στην πραγματικοτητα θελει περισσοτερο για να παιξει σωστα?

    52  19 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κατά την γνώμη μου θα το οδηγήσει μια χαρά...

    53  20 Mar 2014  
  • Alnico

    Alnico

    Registered

    Hello Friends,
    I am new to this forum. I do not know Greek, I hope it is okay to write in English here ?

    Basically, I am also huge fan of Tannoy speakers, especially the Prestige series speakers. Before Tannoy I was using ATC and it was also very nice. But today I only listen through Tannoy. I use a Turnberry SE.

    Currently I am exploring amplifiers for the Tannoy. I tried Naim and it sounded nice. Some of my friends suggested I should look for tubes. When I explore tubes I realise there are many types of topologies and each has its own strength and weakness. Push-pull amps have more power and more headroom. Single ended triode amps have less power but more direct sound. I tried my Tannoy with a Wavac EC-300B amplifier. It has only 10 watts and uses 300B tubes. The Tannoy sounds amazing but some times I feel I need more dynamics. Can someone tell how much power a Tannoy really needs to be happy and play all kinds of music well in a medium size (200 sqft) listening room ?

    54  28 Mar 2014  
  • VISION

    VISION

    Registered

    Καλημέρα
    Προέρχομαι από την Lowther σχολή και πρόσφατα απέκτησα ενα AUTOGRAPH MINI (την πρωτη εκδοση) κυρίως για να συνοδεύσει ενα δευτερο σύστημα.
    Με τον καιρό όμως το mini απέκτησε μονιμότητα.
    Αυτό με έχει βάλει σε αναζήτησή λοιπόν ενός “μεγάλου” TANNOY.
    Καταλαβαίνω ότι είναι δυσεύρετα σαν μεταχειρισμένα στην Ελλάδα αλλά αυτό που δεν μπορώ να βρω είναι εάν υπάρχει αντιπροσωπεία.

    55  22 Aug 2021  
 
page 5/5 rows 12/55 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 85ms (19 queries, 56ms)