Τannoymania (#4)

  • vet

    vet

    Registered

    και φυσικα τα καλυτερα ολων...

    Frequency response : 28Hz to 100kHz
    Crossover frequencies : 250Hz, 2Hz

    37  9 Mar 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    κάτι ξέρουν και στην Tannoy και στην Kef... Δεν είναι τυχαίο που και οι δυο φτάχνουν ομοκεντρικά...

    Μάνο ξέρεις που φτιάχνονται σήμερα το καθένα απο αυτά τα τρία;;;

    38  9 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    vet wrote:
    το θεμα των x-over των ομοκεντρων μοναδων των tannoy εχει λυθει με τον καλυτερο τροπο.
    απο τον Pelonis.
    υπαρχουν και σε Ελλαδα για ακροαση...

    Τα οποία Pelonis χρησιμοποιούν το τετράιντσο ομοκεντρικό της tannoy από mainstream σειρές.
    Η οποία tannoy ακόμα και αυτό το μικρούλι μεγάφωνο με το μόλις 19mm διαμέτρου tweeter, το κροσάρει στο 1,5Khz. Τυχαίο; Δε νομίζω.

    39  9 Mar 2013  
  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Καλησπέρα στους φίλους της Tannoy και όχι μόνο.

    Ποια είναι η άποψη σας για το Glenair 15 σαν ηχείο στην κατηγορία κάτω απο 10000€.

    40  12 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Έχει υιοθετήσει το Tulip WaveGuide αντί του Pepperpot σε σχέση με τα άλλα δύο δεκαπεντάιντσα που υπάρχουν στην γκάμα.

    Αν θέλεις τη γνώμη μου, όσο μεγαλύτερο είναι το ομοκεντρικό μεγάφωνο, τόσο καλύτερα. Είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που πρέπει.

    41  12 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Το Glenair 15" το ξέρω καλά... πολύ καλά θα έλεγα και από πρώτο χέρι... αν το οδηγίσεις με καλό ενισχυτή παιζει εξαιρετικά για να μη πω τίποτα παραπάνω και με λέτε υπερβολικό... για καλό και για κακό βάλτε και κάποιο στήριγμα για το σαγόνι...

    42  12 Mar 2014  
  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Σας ευχαριστώ.

    Το ηχείο που έχω τώρα κατεβαίνει μέχρι 30 κύκλους με 2 8άρια και ενα 6'5...

    Απλά προσπαθώ να φανταστώ τι αίσθηση θα μου έχει το χαμηλό με τα 15άρια... εαν και στα χαρτιά αναφέρει οτι κατεβαίνει μέχρι 32 κύκλους...

    43  12 Mar 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Αναφέρομαι στην πιο σωστή υλοποίηση της θεωρίας του Dual Concentric με ένα μεγάφωνο όσο το δυνατόν μεγαλύτερο.

    Επειδή έχω ακούσει πολλές φορές prestige το λέω. Όντας και κάτοχος κάποια στιγμή μικρού Dual Concentric (μόλις 7") κατάλαβα ότι για να υποστηριχτεί το χαμηλό σε ένα μικρό Dual Concentric χρειάζεται άλλο ένα driver από κάτω. Αυτό όμως απομακρύνει το Dual Concentic από την original ιδέα που είναι ένα μεγάφωνο να συμπεριφέρεται σαν full range αλλά να είναι δύο δρόμων.

    44  12 Mar 2014  
  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Φυσικά ο κύρος λόγος που "μαγνητίζει" της αισθήσεις ένα Tannoy είναι οι "ομοιογένεια" του Dual Concentric, η οποία πραγματικά σε καθηλώνει μόλις συνηθίσεις...μάλλον καταλάβεις τι γίνεται...

    Απλά με τον σωστό ενισχυτή θα πάρεις "χτύπημα" χαμηλά? Προφανώς ναι φαντάζομαι...

    45  12 Mar 2014  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Christofer wrote:
    Καλησπέρα στους φίλους της Tannoy και όχι μόνο.
    Ποια είναι η άποψη σας για το Glenair 15 σαν ηχείο στην κατηγορία κάτω απο 10000€.

    Πολύ καλό ηχείο. Πελάτης μου το παίζει με έναν Atma-sphere S-30. Όπως λέει ο ίδιος δεν έχει ακούσει τίποτε καλύτερο. Αξίζει όντως καλή οδήγηση. Λ.Σ.

    46  12 Mar 2014  
  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Επίσης να αναφέρω οτι ήμουνα κάτοχος του Tannoy TD12, αλλά το έδωσε σχετικά γρήγορα, διότι με ταλαιπώρησε με το θέμα οδήγησης αλλά και στήσιμο στο χώρο.
    Νομίζω οτι το Glenair θα είναι πιο εύκολο...

    47  12 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Είναι αυτό που λες... εύκολο στο στήσημο και στην οδήγηση...

    48  13 Mar 2014  
 
page 4/5 rows 12/55 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 56ms (19 queries, 24ms)
invisible cron image