Τannoymania (#2)

  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Εδώ, εδώ βρε Αντουάν! Απλώς ψήνομαι πάνω στις αλλαγές τις επαγγελματικές. That's all φίλε.

    Αυτή τη στιγμή ακούω internet radio από τι άλλο; Από ένα ζευγάρι Dual Concentric.

    Dalkas FM... όλα τα λεφτά. Αυτό θα πει να κλαις με τη μουσική...

    Λοιπόν, στο θέμα μας (μέχρι να έρθει ο καιρός επιτέλους να κάνουμε topic για τη Eurovision).
    Μια ωραία προσθήκη σε όλα τα prestige είναι... το avatar μου. Το συγκεκριμένο είναι το ST200, και είναι σχεδιασμένο να δουλεύει με τα τωρινά μοντέλα prestige.

    Για τα παλιότερα υπάρχει το ST100, ενώ το γενικό supertweeter της tannoy είναι το ST50.

    Υπ' όψη ότι το Avatar μου τοποθετείται διαφορετικά αναλόγως μοντέλου. Νομίζω κάπου έχω ένα Excel από την Tannoy που λέει σε πόση απόσταση από το χείλος της καμπίνας τοποθετείται αναλόγως μοντέλου. Θα το ψάξω αύριο να δω αν το έχω.

    Οι ρυθμίσεις του είναι οι κλασικές της ευαισθησίας και εκείνης του crossover. Δηλαδή αναλόγως μοντέλου, επιλέγουμε που θα βιδωθεί το ρυθμιστικό από τη συχνότητα που θέλουμε να δουλεύει και πάνω, καθώς και την ευαισθησία του.

    Εδώ το avatar μου επάνω σε ένα westminster royal (την κυρία δεν τη γνωρίζω... )

    13  4 Mar 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Pleoύλη, ευχαριστώ για την αφιερωμένη φωτό με το δίλημμα έπιπλο ή αμπαζούρ.

    Η αλήθεια είναι ότι εμείς οι γυναίκες δίνουμε μεγάλη σημασία στην εμφάνιση.

    Τα ηχεία πρέπει να δένουν με το χώρο και την λοιπή επίπλωση, οπότε είναι βολικό να μοιάζουν με έπιπλα ...

    Όσο για το avatar σου, σου το έχω ξαναπεί, όταν το πρωτοείδα, νόμιζα ότι είναι ξύστρα για μολύβια (sorry )

    Πάντως, πολύ ενδιαφέρουσες όλες αυτές οι πληροφορίες, ακόμα και εγώ τα κατάλαβα όλα! (σχεδόν)

    14  4 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Thanks magic wanda.

    Εννοείται ότι η εμφάνιση παίζει ρόλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω μηχάνημα και να μη ρωτήσω τη γνώμη του άλλου φύλλου. Αυτή τη στιγμή τα ομοκεντρικά στο σαλόνι παίζουν με ένα κουκλί όλο αλουμίνιο και κρίνοντας από τα σχόλια για την εμφάνισή του έχει πετύχει στο μισό δρόμο. Ο άλλος μισός στρώνεται... .

    Το 'χω λέμε to review! Τα υπόλοιπα σε PM!

    15  4 Mar 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    pleoύλη, περιμένουμε φωτό από το κουκλί με το αλουμίνιο να κρίνουμε και μόνοι μας!

    Ε, το review, το έχεις!
    Άντε να αρχίσουμε και τα της Eurovision, να έχουμε να γκρινιάζουμε
    Γυάλισε την πανοπλία σου!!!

    16  5 Mar 2013  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    Sorry to έχασα αλλα η Eurovision τι σχέση εχει με τα Dual Concentric? παντως ενα θα σας πω ακομα και η Eurovision ακούγεται καλύτερα με Tannoy Pretige.

    Για τον Alex : ειναι αρκετά ευκολο να βρείς μονάδες ... καλες κοστιζουν γυρω στα 1.5 με 2 Κ το ζευγάρι ( για 12 η 15 inch) υπολογιζειςν για τα υπόλοιπα αλλα τοσα και με 4 Κ εχεις ηχεια που χτυπάνε ηχεία πανω απο 25 Κ. αν κανεις και transmission line Tοτε χτυπάς ανετα γελοια ηχεια των 50κ , απλα η κατασκευή θα ειναι πιο δυσκολη και ακριβότερη. δηλ απο τα 4Κ θα πας στα 5Κ

    Καποιος που ανέφερε για το cross over frequency εχει απόλυτο δικαιο. Ενας βασικός κανόνας στις κλασσικές κατασκευές ηχείων εναι να μην πειραζεις ποτε την περιοχή πο 1 εως 3-4 KHz.... αυτο λιγοι κατασκευαστές το τηρούν...

    17  9 Mar 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Η Eurovision ήταν ελαφρώς off topic και προκαταβολικά είχα ζητήσει συγνώμη .
    Απλώς το ανέφερα, επειδή είχα καιρό να δω τον pleo στο φόρουμ και επειδή είμαστε και οι δύο ... eurofans και πέρυσι είχαμε σχολιάσει διεξοδικά εδώ σε ανάλογο θέμα την eurovision ...
    Nα γι αυτό! Του το θύμισα και για φέτος, να ετοιμαστεί!

    Ελπίζω να μην σε πείραξε Tannoyman, αφού και συ παραδέχεσαι ότι και η eurovision ακούγεται καλύτερα με τα Tannoy

    18  9 Mar 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    TANNOYMAN wrote:
    Καποιος που ανέφερε για το cross over frequency εχει απόλυτο δικαιο. Ενας βασικός κανόνας στις κλασσικές κατασκευές ηχείων εναι να μην πειραζεις ποτε την περιοχή πο 1 εως 3-4 KHz.... αυτο λιγοι κατασκευαστές το τηρούν...

    Με τις οποίες κλασσικές κατασκευές ακούς μουσική......
    +1000...

    19  9 Mar 2013  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    καθόλου δεν με πείραξε ... απλα μπερδεύτηκα... παντως και εγω την βλέπω!!!!

    20  9 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    TANNOYMAN wrote:
    Καποιος που ανέφερε για το cross over frequency εχει απόλυτο δικαιο. Ενας βασικός κανόνας στις κλασσικές κατασκευές ηχείων εναι να μην πειραζεις ποτε την περιοχή πο 1 εως 3-4 KHz.... αυτο λιγοι κατασκευαστές το τηρούν...

    Έτσι ακριβώς. Εγώ λέω από 2 έως 5 KHz δεν βάζεις crossover γιατί εκεί είναι κρίσιμες συχνότητες. Εάν παρατηρήσει κανείς όλη τη γκάμα της Tannoy, πολύ δύσκολα θα βρει Dual Concentric να κροσάρει πάνω από τα 2Khz. Σημαντικότατο. Και άλλοι κατασκευαστές το λένε.

    21  9 Mar 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ο Horning στα Agathon κροσσάρει το τουίτερ στα 6Κhz,ενω στο τροποποιημένο Lowther αναλαμβάνει το roll off.
    (εγκυκλοπαιδικά)

    22  9 Mar 2013  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    Paidia αυτα που σας λεω εγω ειναι Ηλεκτρακουστική Θεωρία με πολλα papers πανω σε αυτα .... εχουν προκύψει απο χρονια έρευνας ... δεν ειναι μαυρη μαγία .... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΞΙΩΜΑΤΑ : ενα απο αυτα ειναι : ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ 1-1.5 εως 4 KHz... τωρα δεν ξέρω ποιος ειναι ο Horning και τα Agathon... συγχωρέστε με για την αγνοιά μου...

    23  9 Mar 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Τα Lowther σου λένε κάτι;

    24  9 Mar 2013  
 
page 2/5 rows 12/55 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 58ms (19 queries, 23ms)