Τannoymania

  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    Γατί είμαι TANNOYMANIAC

    1. Γιατί το πρώτο μου Tannoy το αγόρασα τον Σεπτέμβριο του 1981 με δάνειο από την Midland Bank όταν έπιασα την πρώτη μου δουλειά στο Southampton. ( το είχα αποφασίσει 2 χρόνια πριν αλλά δεν μπορούσα οικονομικά)
    2. Γιατί ακούω μουσική με Tannoy Dual Concentric τα τελευταία 30 χρόνια.. και παίζουν όλα τα είδη της μουσικής που υπάρχουν και θα υπάρξουν!!!
    3. Γιατί ακούγοντας με Tannoy Dual Concentric... μπόρεσα και άκουσα τις παρακάτω λάμπες: ECL82, EL84, EL34, KT88, 6550, KT90, KT66, 300B, 2A3, σε single ended σχεδίαση … δηλαδή έχω παίξει με ενισχυτές από 4 έως 14 W και έχω περάσει... και περνάω τις καλύτερες στιγμές της ακουστικής μου απόλαυσης εννοώ να μπορείς να ακούς μουσική με όλο το ακουστικό φάσμα ( με πολύ λίγα ηχεία μπορείς να το κάνεις αυτό πχ. (Altec, JBL, Pioneer κόρνας).
    4. Γιατί χρησιμοποιώ καθημερινά τρία Tannoy Dual concentric αυτή την στιγμή : τα GRF σαν κύριο ηχείο στο σύστημα μου, το 12’’ Little Red Monitor στο γραφείο της γυναίκας μου (2ος χώρος ακρόασης) και ένα 6’’ στο μικρό υπνοδωμάτιο στο σπίτι
    5. Γιατί κλαίω όταν ακούω μουσική που μου αρέσει και αυτό μου έχει συμβεί με τα Tannoy μου μόνο και μερικές φορές με τα Quad τα ESL57 και μόνο με συγκεκριμένη μουσική...
    6. Γιατί η αρχή του "Dual Concentric" είναι το "Best Approximation" σύμφωνα με την Ακουστική Θεωρία για την ακουστική αναπαραγωγή ήχου… το είπε ο Harry Olson το 1950 νομίζω. Ο φοβερός αυτός Φυσικός έχει τις περισσότερες πατέντες για ηχεία... και μικρόφωνα...(πχ ομοκεντρικά, isobaric, infinite baffle , transmission line...κα).
    7. Γιατί είναι... Cult... για τους Ιάπωνες
    8. Γιατί αρέσει το έπιπλο στις Γυναίκες...Μεγάλη υπόθεση !!!
    9. Γιατί με βοηθάνε να βγάζω γνώμη πολύ γρήγορα για μηχανήματα στην αλυσίδα του συστήματος μου... Αν το Tannoy μου δεν παίζει καλά επειδή έβαλα κάποιο νέο μηχάνημα... τότε πετάω το μηχάνημα... απλά πράγματα... δεν ψάχνεις δράκους και καλώδια... άααστο ρε φίλε!!
    10. Γιατί... TANNOYMANIA... Όποιος ενδιαφέρεται για τα Dual Concentric ας το διαβάσει.
    11. Γιατί μπορείς να τα φτιάξεις πολύ φτηνά... απλά ψάξε το στο διαδίκτυο. Και αν τα κατασκευάσεις θα μπορούν να συγκριθούν με ηχεία σήμερα που κοστίζουν 50 και 70 χιλιάδες ευρώ.
    12. Γιατί υπάρχει στο OXFORD DICTIONERY... άσχετο!!

    1  2 Mar 2013  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ζηλευω!!!!!!!!!!!!

    2  3 Mar 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ωραίος ο Χρηστάρας!!!

    3  3 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Τι λες τώραααααααα????

    Καλή φάση τα τανόγια, και τα prestige ακόμα καλύτερη.

    Το κόλπο στο dual concentric είναι οι χρονικά ευθυγραμμισμένες μονάδες. Πολύ καλή συμπεριφορά off-axis, μανούλες να δημιουργούν μεγάλη εικόνα, και γενικώς ομοιομορφία στον ήχο. Αυτό το τελευταίο σημαίνει ότι αυτό που ακούς το ακούς σε μεγαλύτερο εύρος απόστασης χωρίς να αλλάζει ο ήχος.

    Τα Prestige έχουν και το άλλο το καλό, τα κροσάρουν κάπου στο 1 και κάτι KHz, συνεπώς βάλτε όπερα και καθίστε να ακούσετε. Παθαίνεις μια μικρή πλάκα είναι αλήθεια.

    Τι άλλο; Ε, ναι βάλτε λάμπα. Το είπαμε αυτό;

    Έχουν και ένα μειονέκτημα. Θέλουν δύο άτομα για την αποσυσκευασία και τοποθέτηση... .

    4  3 Mar 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω καλύπτει το θέμα απο όλες τις πλευρές(απο τεχνική μέχρι ρομαντική). Δέν μπορούμε να πούμε κάτι και δέν μας άφησε χώρο να σχολιάσουμε κάπου αρνητικά!

    Πολύ ενδιαφέρον θα ήταν η DIY έκδοση. Πού βρίσκει π.χ. κανείς το μεγάφωνο?

    5  3 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Το ξέρετε ότι υπάρχουν δύο ειδών Dual Concentric;

    Το ένα λέγεται Pepperpot και το άλλο Tulip Waveguide.

    Εδώ ένα tulip waveguide

    Και εδώ ένα Pepperpot

    To pepperpot χρησιμοποιείται όταν τα tweeter έχουν μεγάλη επιφάνεια, όπως στο westminster royal (51 χιλιοστά διάμετρος tweeter).
    Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του κώνου, καθώς από τα τρία μοντέλα με 15" γούφερ υπάρχει ένα που φοράει το tulip waveguide, το glenair (33 χιλιοστά διάμετρος tweeter).

    Μέχρι πρόσφατα, το pepperpot αποτελούσε προνόμιο μόνο των prestige, αλλά πλέον φιλοξενείται στο Definition DC10A, το οποίο είναι η μοντέρνα έκδοση του Kensington, δηλαδή ένα prestige "ντυμένο" με την τελευταία λέξη της μόδας.
    Παρεμπιπτόντως το pepperpot δεν απαντάται σε μοντέλα με κώνο μικρότερο των 10".

    6  3 Mar 2013  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    TANNOYMAN wrote:
    Γατί είμαι TANNOYMANIAC
    8. Γιατί αρέσει το έπιπλο στις Γυναίκες...Μεγάλη υπόθεση !!!

    Αυτό φίλοι μου, έχει μεγάλη δόση αλήθειας!

    pleoύλη, πού χάθηκες;
    Άντε σε λίγο θα έχουμε Eurovision, δεν θα τη σχολιάσουμε;

    (sorry για το off topic)

    7  4 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Εδώ είμαι σε φάση transition, smiley queen
    Εννοώ, τώρα που δεν δουλεύω με την Tannoy, είπα να μη δουλεύω καθόλου

    Τη Eurovision φυσικά θα τη σχολιάσουμε, εδώ θα είμαστε. Για την ώρα μοιράζομαι ό,τι έμαθα για τα υπέροχα αυτά ηχεία, όλα αυτά τα χρόνια. Και σαν χομπίστας και κάτοχος και σαν πρώην επαγγελματίας.

    Τι λέγαμε; Α ναι, για το ομοκεντρικό. Λοιπόν, κοιτάξτε να δείτε σε τομή πως είναι:

    Και εδώ σε συντομία τα πλεονεκτήματά του σε σχέση με άλλες ομοκεντρικές σχεδιάσεις:

    Επίσης, αυτό για το oxford dictionary είναι απολύτως σωστό. Η φράση "put it over the tannoy" σημαίνει στο βάλ'το στο ηχητικό σύστημα ανακοινώσεων.

    Η φωτό σχετικά:

    H tannoy μπορεί να ξεκίνησε κατασκευάζοντας μπαταρίες από ταντάλιο και αλουμίνιο (TANNtalum allOY) αλλά έγινε μεγάλη εταιρία όταν ασχολήθηκε με το Public Address.

    Το ομοκεντρικό μεγάφωνο βρίσκει εφαρμογή εκεί καθώς πρόκειται για την καλύτερη παθητική σχεδίαση που μπορεί να καλύψει μεγάλο χώρο με διακριτό ήχο σε μεγάλες επιφάνειες.
    Για την ακρίβεια, από αυτό το μεγάφωνο έχουν προέλθει άλλες σχεδιάσεις της ομοκεντρικές για επαγγελματική χρήση, αλλά και η όλη της φιλοσοφία σχετικά με τον ομοιόμορφο ήχο.

    8  4 Mar 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Mπράβο ρε Pleo, ωραίες πληροφορίες, για δώσε πράμα στο λαό!

    9  4 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Στα μεγάλα μοντέλα prestige, όπως το Wesminster Royal, στα τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπουμε το εξής:
    CROSSOVER
    Frequency 200Hz acoustical,1kHz electrical

    Μα θα πει κανείς, ΟΚ, πως γίνεται αυτό; Να παίζει το γούφερ μέχρι το 1 KHz και από και και πάνω το tweeter, αλλά τι σόι ακουστικό crossover είναι αυτό;

    Well... εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα ηχείο που παίζει ολόκληρη η καμπίνα. Και όταν λέμε ολόκληρη, εννοούμε ολόκληρη...

    Δείτε εδώ την καμπίνα του παλιού Autograph

    Και εδώ πως δουλεύει:

    Το ίδιο το ηχείο, λειτουργεί ως κόρνα. Το ακουστικό του πράγματος είναι ότι πίσω από το μεγάφωνο ο σχεδιασμός επιτρέπει έναν τρίτο δρόμο να υπάρχει, παρ' όλο που το ηχείο είναι δίδρομο.

    10  4 Mar 2013  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Έπιπλο ή αμπαζούρ;

    Αυτή η φωτό αφιερωμένη στην Wanda

    Πρόκειται για το Autograph Mini. Σπουδαίο ηχείο το αρχικό Autograph για την Tannoy, σήμερα έχει άλλα μοντέλα στην κατηγορία βαρέων βαρών, η ιστορία όμως είναι ιστορία και επειδή για τους Αγγλοσάξωνες nothing beats tradition, έχουμε μια μινιατούρα μόνο στο μέγεθος.
    Μη σας ξεγελάει το μέγεθος κόλλας χαρτιού Α4, αυτό το ηχειάκι έχει τεράστια ψυχή και ήχο για το μέγεθός του.
    Ένα κανονικό prestige με όλη τη σημασία της λέξης!

    11  4 Mar 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Λεωνιδα γιατι χαθηκες βρε φιλε,τι γινεται?

    12  4 Mar 2013  
 
page 1/5 rows 12/55 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 62ms (19 queries, 20ms)
invisible cron image