Αναβάθμιση... (#4)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μερικές φάσεις από την κατασκευή..

     

    37  4 Feb 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    και επί το έργον.. στο κόκκινο-μαύρο ζευγάρι χρησιμοποιήθηκε μονή θωράκιση από παχύτερο χαλκό.. παράλληλα με τους 2 αγωγούς σήματος 'έτρεξε' ένας γυμνός αγωγός (από απλό ofc χαλκό) για να έχει καλή επαφή η θωράκιση και να τερματισθεί σωστά..

     

    38  4 Feb 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    εντυπώσεις δεν γράφτηκαν ακόμα αν και τα πρώτα στοιχεία είναι πολύ καλά και ενθαρρυντικά.. φαίνεται να έχουν αρκετό δρόμο για στρώσιμο.. το βλέπω για τουλάχιστον κανα δυο μήνες οπότε τελικές εντυπώσεις μετά το Πάσχα..

    39  4 Feb 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα.. μιλώντας για τα νέα καλώδια και μετά από αρκετούς πειραματισμούς με υλικά και μεθόδους θωράκισης αυτό που συμπέρανα είναι αυτό που όλοι ξέραμε.. σίγουρα τα διαφορετικά υλικά έχουν διαφορετικό ήχο, όμως χρειάζονται άριστα υλικά για να πάρεις καλό ήχο.. άρα, αν αποφασίσουμε να φτιάξουμε καλώδια, δεν κάνουμε συμβιβασμούς στην ποιότητα των υλικών.. μην ξεχνάμε πως τα καλώδια τελικά δεν μεταφέρουν τίποτε άλλο από διαμορφωμένο ρεύμα, άρα πρέπει να έχουν άριστα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά..

    ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στο παιχνίδι παίζουν ρόλο ακόμα και αυτά τα υλικά της θωράκισης.. το παχύ στρώμα χαλκού (1η θωράκιση) σε συνδυασμό με το πλέγμα χαλχού (2η θωράκιση) έδωσε εκπληκτικά κατάμαυρο και θανατικά ήσυχο υπόβαθρο σε συνδυασμό με εξαιρετική ανάλυση..

    εν αναμονή λοιπόν μερικών υλικών που θα χρησιμοποιηθούν στην τελική μορφή των καλωδίων, έχω συλλάβει τον εαυτό μου ν' ακούω και να απολαμβάνω τα μέγιστα από τα νέα καλώδια..

    40  31 Mar 2015  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Συνέχισε είσαι στο σωστό δρόμο, αν θέλεις να φτιάξεις ένα πολύ καλό καλώδιο. Αν πάλι θέλεις να φτιάξεις εκπληκτικά καλώδια, ΜΗ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ τίποτα σα δεδομένο (σωστό).
    Αμφισβήτησε τα ΠΑΝΤΑ ακόμα και αυτά που θεωρούνται αδιαφιλονίκητα σαν ΑΡΧΕΣ. Τότε έχεις πιθανότητες να φτιάξεις κάτι πολύ σημαντικό...

    41  31 Mar 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    συμφωνώ μερικώς.. αλλά και διαφωνώ γενικώς..

    εξωτικά πράγματα μπορούν να φτιαχτούν όμως πάντα πρέπει να υπάρχουν οι θεμελιώδεις κανόνες που δεν μπορούν με τίποτα να ξεπεραστούν.. τα καλώδια όπως και να φτιαχτούν πρέπει να είναι ΑΓΩΓΟΙ.. ΔΕΝ μπορούμε να φτιάξουμε καλώδια από σπάγγο, από κρεμύδια ή από πηλό..

    42  31 Mar 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Αν ξεφύγουμε και λίγο από τους κανόνες δε σημαίνει ότι χάλασε και ο κόσμος. Δεν χρειάζεται να το πούμε και πουθενά. Ούτως ή άλλως, οι κανόνες γράφτηκαν από κάποιους που ξέφυγαν από τα στερεότυπα. Το καλώδιο είναι αγωγός που μεταφέρει σήμα σε μικρή απόσταση. Όσο το φορτώνεις κάτι κερδίζεις αλλά κάτι χάνεις κιόλας.

    43  31 Mar 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    την Κυριακή που μας πέρασε με το που ξύπνησα ένιωσα να με τρώει το χέρι μου για κατσαβίδι και κολλητήρι.. μιας και δεν είχα τα υλικά για να συνεχίσω τα καλώδια έκανα μια δουλειά που σκεπτόμουν από καιρό.. άλλαξα την πηγή τροφοδοσίας του remote receiver στον προ TLA ATHINA..

    ο συγκεκριμένος προενισχυτής δεν έχει προδιαγραφές για remote, εγώ όμως ζήτησα από τον κατασκευαστή (Βελισσάριο) να μου τοποθετήσει τουλάχιστον volume control.. Εκείνος φυσικά μου έκανε το χατίρι τοποθετώντας ένα alps motorized, απλά έγινε η παραδοχή ο δέκτης να τροφοδοτείται από την ανορθωμένη & σταθεροποιημένη τάση των νημάτων (6,3 volts DC)

    αυτό μου έφερνε κάποιο άγχος και έτσι αποφάσισα να τοποθετήσω ξεχωριστή & αυτόνομη τροφοδοσία για το remote, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή αλληλοεπίδραση του δέκτη με την τάση των νημάτων.. επιλέχθηκε ένα γραμμικό τροφοδοτικό με σταθεροποίηση 11 VDC & λίγα Watts.. (από παλιό φορτιστή nokia).. φυσικά έπεσε θωράκιση & απομόνωση από το σασί με κομμάτι deflex, και το καλώδιο DC (μαύρο) οδηγήθηκε στον δέκτη από διαδρομή μακριά από τα σήματα.. τέλος στο μοτέρ του alps κολλήθηκε μια αντίσταση 220Ω για να μην τρέχει, έτσι υπάρχει πολύ ομαλή κίνηση..

    άντε και κανα δυο φοτος από την επέμβαση..

     

     

     

    44  31 Mar 2015  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    συμφωνώ μερικώς.. αλλά και διαφωνώ γενικώς..
    εξωτικά πράγματα μπορούν να φτιαχτούν όμως πάντα πρέπει να υπάρχουν οι θεμελιώδεις κανόνες που δεν μπορούν με τίποτα να ξεπεραστούν.. τα καλώδια όπως και να φτιαχτούν πρέπει να είναι ΑΓΩΓΟΙ.. ΔΕΝ μπορούμε να φτιάξουμε καλώδια από σπάγγο, από κρεμύδια ή από πηλό..

    Η ερευνα και η καινοτομια προχωρουν με "εμβαθυνση" ηδη υπαρχουσων γνωσεων, με προσθηκη νεων, αλλα και με αμφισβητηση δεδομενων που εθεωρουντο ακλονητα μεχρι τοτε.
    Ετσι προχωρα η επιστημη μεχρι τωρα...

    45  1 Apr 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έτσι είναι.. οι τολμηροί άνθρωποι και οι τολμηρές ιδέες κρύβονται πίσω από κάθε καινοτομία.. όμως εγώ μίλησα για νόμους της φύσης..

    στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για μεταφορά ηλεκτρικού ρεύματος και αυτό μέχρι στιγμής γίνεται με αγωγούς.. καινοτομία στο παρόν θέμα θα ήταν αν μπορούσε να βρεθεί μέθοδος 'ασύσματης' μεταφοράς!!

    για φανταστείτε!! να μπορούσαμε μέσα από ένα 'νοητό' ενεργειακό κανάλι να μεταφέρουμε απρόσκοπτα κατευθυνόμενη ενέργεια όπου θέλαμε.. δεν θα υπήρχαν καλώδια και μπαταρίες, τα αυτοκίνητα & τα αεροπλάνα δεν θα έκαιγαν καύσιμα και θα είχαν άπειρη αυτονομία, όλες οι συσκευές, τα κινητά και οι υπολογιστές θα ήταν πάντα διαθέσιμα.. χωρίς καλώδια, χωρίς μπαταρίες..

    **πρόεδρε νομίζω πως σου βρήκα θέμα για την επόμενη διατριβή!!

    46  1 Apr 2015  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Οι νομοι της φυσης υπαρχουν ανεξαρτητα απο εμας, ειτε τους γνωριζουμε ειτε οχι.
    Προβλημα υπαρχει οταν οι σνθρωποι νομιζουν οτι τους γνωριζουν.
    Καποτε π.χ πιστευαν οτι η γη ηταν επιπεδη...
    Ασχετο μεν, σχετικο δε, γιατι ΟΛΑ συσχετιζονται ειναι η παραδοχη για παρα πολλα χρονια οτι ΚΑΛΟ ΨΩΜΙ ειναι το ασπρο ψωμι (ψωμι πολυτελειας). Σημερα "πιστευουν" οτι το μαυρο ψωμι ειναι το καλο. Πολλοι "ειδικοι" παλι τσακωνονται αν το ψωμι γενικως κανει καλο η κακο κλπ
    Σε μερικα χρονια (και σε χιλιαδες) θα γελανε με τις "αποψεις" του 21 αιωνα η θα λενε τι ωραια που τα ελεγαν οι αρχαιοι (δηλ. και εμεις)...
    Συνεχιζεται (;)

    47  1 Apr 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    αναφέροντας τους νόμους της φύσης παραπάνω, δεν απέκλεισα την πορεία προς το καλύτερο και την πρόοδο.. ίσα ίσα την έφτασα στα άκρα μιλώντας για 'ασύρματη' μετάδοση της ηλεκτρικής ενέργειας..

    είναι αυτό εφικτό?? και ως πότε μπορεί να γίνει εφικτό?? σ' αυτό και σε άλλα παρόμοια ερωτήματα περιμένουμε όλοι εμείς απαντήσεις από εσάς τους επιστήμονες..

    μέχρι να τις πάρουμε θα συνεχίσουμε να συνδέουμε την πρίζα και τα ηχεία του συστήματός μας με μεταλλικούς αγωγούς..

    48  1 Apr 2015  
 
page 4/7 rows 12/78 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 94ms (19 queries, 51ms)