Αναβάθμιση... (#2)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    το συγκεκριμένο DIY Dac χρησιμοποιεί dac chip CS4398 και receiver CS8421, αμφότερα της Crystal με δυνατότητα 24/192, δυο(2) Ε-Ι μετασχηματιστές, πέντε(5) τροφοδοτικά και στην έξοδο δυο τελεστικούς LME49720NA της National, ενώ τα interconnects είναι αθωράκιστα κολημένα on board, φυσικά με υλικό ultra pure single core ασήμι 1mm.

    13  18 Mar 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Οι ψηφιακοι τελικοι τι ειναι; Ακουστικες επιδοσεις;

    14  18 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    δεν υπάρχουν ψηφιακοί τελικοί βρε συ... είπαμε να το παίξουμε λίγο ψηφιακοί... μην το παρακάνουμε κιόλας...

    η έξοδος του dac πηγαίνει στον TLA ATHENA και από κει στους GEROUKIS... τουτέστιν μετά το ψηφιακό υπάρχουν μόνο λάμπες...

    15  18 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Από τον Σεμπτέμβρη του 2012 κυκλοφορεί η 3.2.3 έκδοση του wasapi plugin για το foobar player... Στην ουσία δεν κάνει τίποτε άλλο από το να εκμεταλλεύεται την μηχανή των σύχγρονων εκδόσεων Windows (Vista και νεότερα), δηλαδή το Windows Audio Session API...

    Μπορείτε να το κατεβάσετε από δω ... Αν έχετε το foobar στο pc Θα το αναγνωρίσει και θα αναβαθμιστεί από μόνο του...

    Η αναβάθμιση είναι η κορυφαία μέχρι τώρα γιατί προσφέρει αποκλειστικό και εγγυημένο bit perfect streaming...

    16  31 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ιδιαίτερα με τα usb dacs κλειδώνει στο ίδιο format του αρχείου(Bit Depth/Sampling Rate)... Για να επιθτευχθεί αυτό συνιστάται η επιλογή ' event mode ' και όχι η 'push mode' στο output menu και ακόμα η απενεργοποίηση του replay gain στο playback menu... Φυσικά απενεργοποιείται παντελώς ο ήχος και το mixer των windows...

    17  31 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Manos_Bits wrote:
    βρήκα λίγο χρόνο ν' ακούσω λεπτομεριακά τις κινέζικες PSVANE 211... αυτό που έχω να πω... δεν αξίζει πλέον να ψάχνεις και να δίνεις ένα κάρο λεφτά για vintage αμφιβόλου προελευσης GE VT-4C (που οι περισσότερες είναι και καρα-παιγμένες)...

    τελευταίο λεπτομεριακό άκουσμα-κόντρα των κινέζικων PSVANE 211 for hifi και των κλασσικών VT-4-C GE (General Electric 211 1940 !!) ... εντυπώσεις και λεπτομέρειες θα αναρτηθούν σύντομα σε νέο νήμα...

    18  13 Apr 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Η συγκριση αυτη με ενδιαφερει ιδιαιτερα!!!

    19  13 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Αυτά είναι! Αγαπητέ Μάνο είμαι εν αναμονή για σχόλια!!!

    Έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για τις επιδόσης των PSVANE.

    Μου έχουν προτείνει και εμένα για το στάδιο της προενίσχυσης.

    Αύριο θα έχω δύο φίλους στο σπίτι μου με λυχνίες Nos. Οπότε θα γράψω κι εγώ δυο λόγια.

    Πάντως όσες η 211 είναι από τις αγαπημένες μου λυχνίες μαζί με τις 845!

    20  13 Apr 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    είναι πραγματικά απίστευτο, στο χώρο του hi-end πάντα, το πως από τη μια γκρεμίζονται και από την άλλη επαληθεύονται μεγάλες και βαρύγδουπες θεωρίες...

    καθώς δεν είμαι και τόσο συνηθισμένος στο ν' αλλάζω συχνά μηχανήματα, πριν 5-6 μήνες έγινε μια γενναία αναβάθμιση στο σύστημα σε τρία πολύ βασικά σημεία...

    1) προενισχυτής TRULIFE AUDIO ATHENA

    2) λυχνίες προενίσχυσης 6Η30 NOS (πραγματικά NOS και όχι από τον γνωστό Τούρκο με τις μαϊμούδες)

    3) αναβελόνωση της Shelter 5000 στον Αμερικάνο Soundsmith

    21  25 Jun 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Μου είχε ειπωθεί από τον κατασκευαστή του προ (Βελισσάριο) πως το μηχάνημα χρειάζεται πάνω από 500 ώρες στρώσιμο, το ίδιο και από φίλους πως η αναβελονωμένη Shelter θέλει πολλές, μα πάρα πολλές ώρες για να παίξει...

    Για να μην μακρυγορώ και μιας και το σύστημα ήταν πάντα στον ίδιο χώρο με όλα τα άλλα επί μέρους στοιχεία και μηχανήματα όμοια, βίωσα μια θετική μεταμόρφωσή του, που το αποκορύφωμά της ήρθε στις 800 - 1000 περίπου ώρες !!! και που για να εξομολογηθώ δεν την περίμενα ούτε εγώ...

    Μεγάλη διαφορά η οποία πιστεύω πως ήρθε γιατί 'έστρωσαν' ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω μαζί... προενισχυτής, σίδερα, ποτενσιόμετρα, οι εκπληκτικές 6Η30 NOS και η φανταστική Shelter που τη μεταμόρφωσε ο αμερικάνος...

    το σύστημα είναι αυτό που ακούσαμε πριν ένα περίπου μήνα, εκτός βέβαια του δικού του χώρου, στο ζωντανό χώρο του σαλονιού...

    22  25 Jun 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έχουν περάσει κοντά 5 χρόνια από την κατασκευή των γνωστών ασημένιων καλωδίων (Gr , En) τα οποία και συνεχίζω να χρησιμοποιώ κανονικά.. έχοντας αυτά τα καλώδια φτάσει στην τελική τους μορφή και όντας πολύ ευχαριστημένος, γεννήθηκαν σκέψεις για πειραματισμό με ίδιας φιλοσοφίας χάλκινους αγωγούς, δηλαδή μονόκλωνο μονοκρυσταλλικό UPOCC σύρμα που όμως αυτή τη φορά θα είναι θωρακισμένα..

    η κατασκευή έχει ξεκινήσει, έχουν ήδη τελειώσει τα καλώδια των ηχείων και 2 ζεύγη interconnects, το ένα με μονή θωράκιση από πολύ καλής ποιότητας χαλκοταινία και το άλλο, αυτό από το phono stage στον προ, μετά και από συμβουλή του Τοπτιούμπη, με διπλή θωράκιση δηλαδή πλέγμα και χαλκοταινία..

    τα interconnects είναι από κατασκευαστικής πλευράς pseudo-balanced single-ended, δηλαδή υπάρχουν κανονικά οι δύο(2) αγωγοί σήματος (+)&(-) εσωτερικά και επί πλέον θωράκιση που τερματίζει (γειώνεται) στη μια πλευρά, αυτήν της πηγής.. έτσι, αν και ο μκονοκρυσταλλικός αγωγός δεν έχει κατευθυντικότητα, τα συγκεκριμένα καλώδια θα έχουν φορά εξ αιτίας της θωράκισης..

    οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως ενθαρρυντικές, θα δοκιμαστεί το σύστημα πλήρως διασυνδεμένο με τα νέα καλώδια και θα ανέβουν εντυπώσεις και φοτος.. φυσικά θα ακολουθήσει και ομαδική αξιολόγηση με συνοδεία ρακής..

    23  27 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Είμαι σε αναμονή εντυπώσεων με πολύ ενδιαφέρον!

    24  27 Jan 2015  
 
page 2/7 rows 12/78 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 105ms (19 queries, 59ms)