θα έχει το CD τη μοίρα του βινυλίου???

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το CD καθιερώθηκε σαν φορμά για όχι παραπάνω από 25 χρόνια(μιας και συνηπήρξε αρκετό καιρό μαζί με τους μαύρους δίσκους) και πούλησε πολύ λόγω της ευκολίας του και λόγω πολλών άλλων παραγόντων που αναφέρονται αναλυτικά εδώ...

    Τώρα τελευταία, σε όλα τα επίπεδα αλλά ιδιαίτερα εκείνα του απαιτητικού hi fi και του hi end, όλο και περισσότεροι είναι εκείνοι, τόσο από πλευράς ακροατών όσο και κατασκευαστών, που σχεδόν αποκλειστικά σαν πηγή έχουν υιοθετήσει τα μουσικά αρχεία και την αναπαραγωγή τους από υπολογιστή...

    Μάλιστα αυτές οι μέθοδοι έχουν αρκετά εξελιχθεί, από τη μια με πολλές πηγές στο διαδίκτυο να προσφέρουν μουσικά αρχεία για κατέβασμα(νόμιμα η μη) και από την άλλη με διάφορες λύσεις σε επίπεδο ευκολίας στον χώρο ακρόασης και αποθήκευσης του μεγάλου όγκου πληροφορίας...(όπως τα NAS servers)...

    Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να μας αποχαιρετήσει λοιπόν το ασημένιο σουβέρ(δίσκος CD), βασικά αυτή η ώρα έχει αρχίσει εδώ και 3-4 χρόνια, χωρίς να έχει κατορθώσει να φθάσει την ποιότητα, δόξα, επιτυχία και τις περγαμηνές του μαύρου δίσκου βινυλίου, του μέσου που συνδέθηκε(δίκαια) με την απόλυτη έκφραση της καλής μουσικής στα όμορφα και μοναδικά χρόνια παραγωγής της...

    1  10 May 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εννοείται, αυτο για μένα έχει συμβεί εδω και 2 χρόνια περίπου, έχω ξεχάσει τι σημαίνει transport.

    Δεν νομιζω ότι χώραει αμφιβολία!

    2  10 May 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχει χιλιοειπωθεί οτι το cd τελείωσε...Έτσι απλά.Τέλος...
    Τη θέση του πήρε το βινύλιο και τα flac.Ιδιαίτερα σημαντικό είναι οτι το βινύλιο προτιμάται απο κόσμο που ψάχνεται στη μουσική ενώ τα flac απευθύνονται σε λάτρεις της υψηλής πιστότητας.Για να μήν παρεξηγούμαστε, ο μέσος φιλόμουσος σήμερα ακούει με mp3...

    3  11 May 2012  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Όλα καλά και σωστά ειπωμένα εξάλου η ποιότητα των αρχείων υψηλής ανάλυσης είναι και με το παραππανω ανώτερη απο το απολό Red Book.

    Θα ήθελα όμως να κάνω μερικές παρατηρήσεις.

    Πρώτον ακόμα δυστυχώς η μαζική δισκογραφική βιομηχανία να ανταποκριθει με τρόπο μαζικό και συντεταγμένο που θεωρητικά τουλάχιστον θα προκαλόυσε θετικό σόκ στην αγορά.
    Βέβαια η οικονομική κρίση και η απομάκρυνση των δισκογραφικών απο την αμιγώς παραγωγή νέας μουσικής ως παρενέργεια είναι ένας μόνο απο τους λόγους που το πράγμα αντί να τρέχει σέρνεται..

    Δεύτερον η αγορά των συσκευών αυτών μόλις τώρα έχει αρχίσει να ωριμάζει και πιστεύω οτι δεν έχουμε δεί τιποτα ακόμα, έχουμε να δούμε πράγματα και θάματα, και οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιαζόμαστε.

    Τρίτον έχοντας υπόψιν το γεγονός οτι λεφτά δυστυχώς πλέον δεν υπάρχουν για αγορά κάποιας σοβαρής λύσης που να μου ταιριάζει και δεν βλέπω και τον λόγο να χάσω και τον ύπνο μου αφου και πάλι κατα 90% 44/16 θα ακούω (κυρίως "δωρεάν" απο το διαδύκτιο) αποφάσισα οτι προς το παρόν τα βινύλια και τα SACD είναι καλύτερο και πιό αποδοτικό σε απόλαυση έξοδο.

    Επειδή δεν είμαι και ο μοναδικός αυτός νομίζω είναι και ο βασικός λόγος που τουλάχιστον στους ποιο audiophile κύκλους το cd έχει αρκετά χρόνια ζωής ακόμα.

    4  11 May 2012  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Και γιανα εξηγηθώ εννοείται οτι το CD είναι τεχνολογικά παρελθόν και οτι η επένδυση ενός σεβαστού ποσού για αμιγώς cd player είναι μαλλον ανοησία (όχι πως ήταν ποτέ και ιδιαίτερη σοφία).

    Απλά δεν βρίσκω τον λόγο ούτε να βιάζομαι ούτε να ενθουσιάζομαι αφού δυστυχώς υπάρχει έλειψη πόρων και ευτυχώς τρόποι υπάρχουν να απολαμβάνω με την ίδια ποιότητα απλά λίγο πιό "άβολα".

    5  11 May 2012  
  • planitismetal

    planitismetal

    Registered

    Για να βοηθησω λιγο τις σκεψεις σας, εστω κ αν με ποναει, μπορειτε να διαβασετε και αυτο εδω που ουσιαστικα βαζει και τους ασημενιους δισκους στο χρονοντουλαπο της ιστοριας...

    link

    Δυστυχως παειειειειει

    6  12 May 2012  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Δε βαριέσαι αρκεί να το αντικαταστήσει κάτι καλύτερο σε ποιότητα και όχι αυτά τα απαράδεκτα πετσοκομμένα mp3.

    Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου λοιπόν να αγοράσουμε τσάμπα ότι μείνει στόκ απο το Amazon πωπω Dejavu!...

    7  12 May 2012  
  • enalos

    enalos

    Registered

    Συμφωνώ 100%. Βρισκόμαστε σε μια μεταβατική περίοδο. Η πλειοψηφία πλέον ακούει mp3, προσωπικά ακούω βινύλιο και flac. Επειδή όμως η μουσική βιομηχανία απευθύνεται στην πλειοψηφία το αποτέλεσμα που βιώνουμε είναι συμπιεσμένες ηχογραφήσεις άρα προς το παρόν όσον αφορά την ποιότητα η τεχνολογική εξέλιξη είναι μάλλον αρνητική. Θέλω να πιστεύω όμως οτι αυτο είναι μεταβατικό.

    8  12 May 2012  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    Εγώ ελπίζω στα κρυφά μέσα μου το επόμενο βήμα να είναι να κάνουν οι εταιρίες ένα "μπράφ" και να δώσουν επιτέλους όλους αυτούς τους τίτλους που είχαν μεταφερθεί σε Sacd και DVD audio πρίν δέκα-δώδεκα χρόνια επιτέλους για κατέβασμα με λόγικές τιμές αυτήν την φορά..

    Μασημένη τροφή θα καταπιούν και νομίζω οτι στο "εφικτό" ποσοστό το οποίο πάντοτε ήταν το ίδιο και όσον αφορά τους σταθερούς πελάτες μουσικόφολους -που δεν είναι όλοι χαιεντάδες- με ενα λογικό αντίτιμο θα τσιμπήσουν το τυράκι και θα υπάρξουν κέρδη.

    Θα μπορούσε μάλιστα αυτό να συνδυαστεί με υπηρεσίες του τύπου να μπορεί κάποιος να παραγκέλνει διαδικτυακά πολυτελές άλμπουμ με τα αυθεντικά εξώφυλλα της δισκοθήκης του η επιλεγμένων άλμπουμ όπως κάνει η apple π.χ. με τις φωτογραφίες μας απο το iphoto και να υπάρξου και άλλα κέρδη να υποστηρίξουν το όλο εγχείρημα.

    Λίγη φαντασία θέλει, κέφι απο νέους ανθρώπους και οργάνωση και αν όλα αυτά συνδυαστούν με σωστό marketing και σε συννενόηση με τα μεγάλα εργοστάσια κατασκευής συσκευών (Sony Toshiba κλπ) μπορούν πιστεύω να γίνουν θαύματα με συγκριτικά μικρό κόστος αφου και το software και η τεχνολογία ήδη υπάρχουν πιά..

    9  13 May 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    7 χρόνια πριν άνοιξα αυτό το θέμα και σήμερα αρχίζω να αναιρώ αυτά που ο ίδιος έγραψα.. στους κόλπους του hi-end αρχίζει να επανέρχεται το CD σαν μέσο αναπαραγωγής, (στην ουσία ποτέ δεν απουσίασε)..

    κανένας δεν αμφισβητεί την ποιότητα των άυλων αρχείων, όμως για την αναπαραγωγή τους χρειάζεται πολύ καλό σετάπ, ποιοτικό DAC, γνώση προγραμμάτων αναπαραγωγής.. ένα καλό CD-player παίζει πολύ καλά και δεν θέλει κανένα σετάπ, drivers, προετοιμασία..

    από την άλλη μεριά, υπάρχουν οι υπηρεσίες streaming και οι HD ιντερνετικοί σταθμοί που προσφέρουν πολύ υψηλή ποιότητα, έτσι που πολλοί να έχουν υιοθετήσει αυτές τις υπηρεσίες..

    όμως, το απλό και φθηνό CD θα υπάρχει πάντα διαθέσιμο σαν φυσική δισκοθήκη και σαν μουσική απόλαυση υψηλής ποιότητας.. ίδωμεν σε 7 χρόνια που θα 'χει πάει το πράγμα, εν τω μεταξύ φυλλάξτε τα CD σας και τα CD-players γιατί ξανάρχονται στο προσκήνιο..

    10  23 Apr 2019  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    και με μια καλη λαμπουλα παιζει σαν βινυλιο.....σχεδόν.

    11  24 Apr 2019  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 55ms (18 queries, 19ms)