Απομακρυσμένη Πρόσβαση στη Μουσική Μας

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Όπως γνωρίζεται οι περισσότεροι τις τελευταίες 2 εβδομάδες μετακόμισα! Το σύστημα το έχω αφήσει στο πατρικό μου το οποίο και επισκέπτομαι 2-3 φορές την εβδομάδα για ακροάσεις!

    Το σύστημα έχει σαν βασική πηγή ενα laptop με ενα σκληρό δίσκο που περιέχει 3TB μουσικης!

    Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε αφορούσε το γεγονός ότι για να ακούσω τη συγκεκριμενη μουσικη στο καινούργιο μου Σπιτι σε Ενα μικρο σύστημα που υπάρχει θα έπρεπε να πηγαινοφέρνω συνεχώς το laptop και το σκληρο δίσκο κάτι το οποίος εκτός απο το ότι δεν βολεύει ελλοχεύει και το κίνδυνο της φθοράς, κυρίως του σκληρού δίσκου.

    ΤΙ έκανα λοιπόν? Εγκατεστησα στο laptop ενα προγραμματακι, το splashtop, το οποίο στην ουσία ειναι remote desktop το οποίο μπορει να στείλει και ήχο, το μόνο που έχει τη δυνατότητα αυτη τη συγκεκριμένη στιγμη. Έτσι το laptop λειτουργεί σαν ένας server μουσικής. Στη συνέχεια Εγκατεστησα το ίδιο προγραμμα και στο iPad, το οποίο ειναι το client περίπτωση μας. Αυτο με επιτρέπει να συνδεομαι απο οπουδήποτε στο κόσμο και να ακούω την αγαπημένη μουσικη που έχω στον υπολογιστή στο σπιτι!

    Με Ενα καλώδιο RCA σε καρφί, μπορούμε να συνδέσουμε το iPad μας σε μια είσοδο προενιχυτη ώστε να ακούσουμε την αγαπημένη μουσικη σε Ενα άλλο σύστημα απομακρυσμένα!

    Ενταξει φυσικά δεν ειναι η απόλυτη audiophile λύση αλλα το να ακούς τη μουσικη σου απο οπουδήποτε, σε ενα ταξίδι στο εξωτερικό ας πούμε ειναι Φοβερο! Σαν να κουβαλάς 10.000 cd στη βαλίτσα σου!

    1  18 Dec 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Τώρα περιέγραψέ μας πως θα κάνεις το ίδιο με το καινούργιο σου πικάπ και θα ακούς τα βινύλιά σου εξ αποστάσεως !!

    ΥΓ Ωραίο σπίτι και σε ήσυχη περιοχή είναι Ηρώ !

    2  18 Dec 2011  
  • planitismetal

    planitismetal

    Registered

    To laptop θα πρέπει να είναι ανοιχτό ή μπορεί να είναι και off εντελώς???

    3  18 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ανοιχτό! Νομιζω ότι μπορει να ειναι και σε sleep mode, οποτε στην ουσία κλειστό!

    Αλλα μην σε απασχολεί αυτο στην Αμερική κυρίως, τα laptop δεν κλείνουν ποτε!

    4  18 Dec 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Είχα κάνει και εγώ remote για τις ανάγκες της διπλωματικής κάποτε...

    Γιατί δέν φτιάχνεις ένα ftp να είσαι άνετα.Αν και με το ipad...δέν ξέρω πώς μπορείς να το δουλέψεις...

    5  18 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δεν είναι εύκολη η διαχείριση του FTP στο ipad, ώστε να επιλέγω και να ακούω κομμάτια. Αλλά πραγματικά η λύση που πρότεινα είναι τέλεια!

    6  19 Dec 2011  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (19 queries, 38ms)