Λαμπάτο phono stage με j-fet

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ......[img][/img]

    1  8 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    τωρα που [καταλαβα] πως πρεπει να ανεβαζω φωτο να συνεχισω την παρουσιαση του phono stage που προχωραω ασταματητα!! προκειται για ενα λαμπατο phono stage που σαν αρχη θα ειναι μονο για mm αλλα στον μελλον με την προσθηκη j-fet θα μπορει να υποστηριzει και mc.

    2  8 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    takis6c33 wrote:
    τωρα που [καταλαβα] πως πρεπει να ανεβαζω φωτο να συνεχισω την παρουσιαση του phono stage που προχωραω ασταματητα!! προκειται για ενα λαμπατο phono stage που σαν αρχη θα ειναι μονο για mm αλλα στον μελλον με την προσθηκη j-fet θα μπορει να υποστηριzει και mc.

    Takis πολύ καλά...απλά τις φοτος να τις μικραίνεις σε μέγεθος(600 * 480 ας πούμε) α) για να μη βαραίνουν οι σελίδες και β) για να φαίνονται ολόκληρες σε όλες τις οθόνες...

    Είναι καλύτερα να τις μικραίνεις στο pc... έτσι θα ανεβαίνουν γρηγορότερα στο photobucket ή στο imageshack...

    Aυτές που έχει ήδη ανεβασμένες μπορείς να τις μικρύνεις στο site όπου πάρχει το κατάλληλο εργαλείο...

    3  8 Dec 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    As a Klimo owner, with a bulb phono stage, and with 4 bulbs at that, I can only wish your is better than mine. Because mine is not up to par with the pre it sits next to.

    4  8 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Trouble wrote:
    As a Klimo owner, with a bulb phono stage, and with 4 bulbs at that, I can only wish your is better than mine. Because mine is not up to par with the pre it sits next to.

    φιλε admin ειναι μονοδρομος τα j-fet για mc!! σκεφτηκα και για nuvistor αλλα δεν νομιζω να ειναι αθορυβο! αν δω οτι παλι εχω θεμα τοτε...step up!! επισης ο προ δεν θα εχει πουθενα ηλεκτρολητικους!!![IMG][/IMG]

    5  8 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Mπράβο βρε τάκη, πιάνει το χέρι σου βλέπω!

    τα σασί σε cnc τα κόβεις? τι υλικό είναι?

    6  8 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Mikekan wrote:
    mπράβο βρε τάκη, πιάνει το χέρισ σου βλέπω!
    τα σασί σε cnc τα κόβεις? τι υλικό είναι?

    μιχαλη το σασι ειναι φτιαγμενο απο mdf . το εχω φτιαξει μονος με ρουτερ και το εβαψα.

    7  8 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καταπληκτική δουλειά τότε!

    8  8 Dec 2010  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Όντως πολύ καλή δουλειά το σασί αλλά τα μεταλλικά σασί προσφέρουν και άλλα πλεονεκτήματα όπως αυτό της απομόνωσης από εξωτερικά πεδία αλλά το τροφοδοτικό που είναι ρε Τάκη??
    Επίσης ως τρελός με τις λάμπες και παλιός στις κατασκευές θα σου πρότεινα το επόμενο phono να το κάνεις με καλωδίωση σημείο σε σημείο (hard wiring) και όχι σε πλακέτα…παίζει καλλίτερα πίστεψε με.
    Λοιπόν αν έχεις όρεξη για είσοδο με Jfet και μετά λάμπες, έχω ένα πολύ καλό σχέδιο που παίζει καταπληκτικά αν και εγώ προτιμώ step-up πάντα.

    9  8 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    θα ήθελα να το ακούσω... Πάντα είχα μια επιφύλαξη για υλοποιήσεις phono stages με λάμπες...

    10  8 Dec 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    You don't want to hear mine, that's for sure!!!

    11  8 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Toptubes wrote:
    Όντως πολύ καλή δουλειά το σασί αλλά τα μεταλλικά σασί προσφέρουν και άλλα πλεονεκτήματα όπως αυτό της απομόνωσης από εξωτερικά πεδία αλλά το τροφοδοτικό που είναι ρε Τάκη??
    Επίσης ως τρελός με τις λάμπες και παλιός στις κατασκευές θα σου πρότεινα το επόμενο phono να το κάνεις με καλωδίωση σημείο σε σημείο (hard wiring) και όχι σε πλακέτα…παίζει καλλίτερα πίστεψε με.
    Λοιπόν αν έχεις όρεξη για είσοδο με Jfet και μετά λάμπες, έχω ένα πολύ καλό σχέδιο που παίζει καταπληκτικά αν και εγώ προτιμώ step-up πάντα.

    Γεια σου Κυριακο! Το σασι εξωτερικα ειναι απο mdf.Aπο μεσα ειναι ολο με γαλβανιζε λαμαρινα 1,5 χιλ. οχι αλουμινιο φανταζομαι οτι καταλαβαινεις γιατι!!!! επισης το καπακι απο πανω ειναι απο 3 χιλ χαλκο και απο μεσα παλι λαμαρινα γαλβανιζε!!! επισης [ακομα δεν τις εχω βαλει] οι πλακετεσ ειναι θωρακισμενες πανω κατω με λεπτο λευκοσιδηρο και οι λυχνιες εχουν θωρακισεις! τωρα για το θεμα των πλακετων οι γειωσεις ειναι παντου σε μορφη αστεριου. τωρα στο mc τα j fet που θα βαλω ειναι 2sk170. με ενδιαφερει το σχεδιο που λες !

    12  8 Dec 2010  
 
page 1/5 rows 12/53 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 52ms (19 queries, 21ms)