Κατασκευή Τελικού Ενισχυτή Class-D με το IRS2092 (#2)

• protos

protos

ACA Member

Είχα φτιάξει κάποτε δυό τρεις Tripath και ο ήχος ήταν πολύ καλός παίζοντας δίπλα σε single ended 300 B αλλά με διάφορους πειραματισμούς τους έκαψα όλους. Τα διακοπτικά τσιπάκια είναι πολύ ευαίσθητα. Τώρα τελευταία έφτιαξα έναν τάξη Α με τα συλλεκτικά πλέον NOS και πλέον δυσέυρετα SONY VFET που έχουν χαρακτηριστικές καμπύλες τριόδου. Εάν ήταν εύκολη η ανάρτηση φωτό θα σας τον έδειχνα αλλά φευ το φόρουμ μας δεν είναι πια εύκολο.

13  19 Oct 2018  
  • Manos_Bits

Manos_Bits

ACA Member Administrator

Sugah wrote:
    Εξαιρετική η παρουσίαση, ευχαριστούμε πολύ για την εμπειρία που μας μεταφέρατε.
    Πως και δεν επιλέξατε παλμοτροφοδοτικό για την υλοποίηση;
    Πολύ θα ήθελα να τα συγκρίνω με τα Lindemann MusicBook 5 που έχω αυτή τη στιγμή στο σύστημά μου.
    Θα ήταν εύκολο να αναφέρετε το site από το οποίο έγινε η αγορά των εξαρτημάτων και ποια ακριβώς ήταν αυτά που χρησιμοποιήθηκαν;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και απολογούμαι για την καθυστερημένη απάντηση.. όμως υπήρχαν σοβαροί λόγοι γι αυτήν την καθυστέρηση μιας και έτυχε στο ίδιο χρονικό διάστημα της κατασκευής του τελικού να ασχολούμαι επίσης με την κατασκευή καλωδίων αλλά και το κυριότερο να έχω στο χώρο μου για ακρόαση έναν κορυφαίο προενισχυτή, τον Trulife Audio Athena New.. για τον οποίο φυσικά θα υπάρξει λεπτομερής παρουσίαση..

λοιπόν οι απαντήσεις..

ΔΕΝ επέλεξα ψηφιακό τροφοδοτικό γιατί η εμπειρία από πολλές ακροάσεις ψηφιακών ενισχυτών έχει δείξει (σε γενικό και προσωπικό επίπεδο), ότι για μια απόλυτα υψηλής ποιότητας κατασκευή αυτό δεν επαρκεί, αλλά χρειάζεται ένα πολύ καλής ποιότητας γραμμικό τροφοδοτικό.. αυτός είναι και ο λόγος που από τη μια βλέπουμε τις υλοποιήσεις με διακοπτικά τροφοδοτικά να πωλούνται σωρηδόν από τους κατόχους τους και από την άλλη ο λόγος που κορυφαίοι κατασκευαστές όπως η THETA (CITADEL) και η MARK LEVINSON (no 53) χρησιμοποιούν γραμμικά τροφοδοτικά στους ψηφιακούς τελικούς τους, οι οποίοι παίζουν πολύ καλά..

Φυσικά και θα ήθελα να κάνουμε τη σύγκριση, θα τα πούμε μόλις τελειοποιηθεί η κατασκευή..

Τα υλικά και τα modules μπορούν να βρεθούν εύκολα, θα τα πούμε λεπτομερώς από κοντά

14  2 Nov 2018  
  • Sugah

Sugah

Registered

Σας ευχαριστω πολύ για την απάντηση.
    Δεν υπάρχει λόγος απολογίας, άνθρωποι είμαστε.
    Θα αναμένω με ανυπομονησία την ολοκλήρωση του ενισχυτη

15  6 Nov 2018  

page 2/2 rows 12/15 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved