Philips CDM-12.5/12.6

  • zoolapie

    zoolapie

    Registered

    Καλησπέρα σε όλους σας. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο υλικό στην παρακάτω φωτογραφία?
    Λαστιχένια ή σιλικονούχα βάση για μηχανισμούς CDM-12.5 της Philips. Πρόκειται για το 508.24 CD Player της Meridian, αλλά απο ότι θυμάμαι τα ίδια φορούσαν και τα recorder της Philips.

    1  22 May 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φίλε Ζουλαπι δεν βλέπω κάποια φωτογραφία και δεν έχουμε καταλάβει αν θες όλον τον μηχανισμό ή την βάση..

    2  29 May 2018  
  • zoolapie

    zoolapie

    Registered

    (Αν και σας έστειλα e-mail με τις φωτογραφίες, για να τις ανεβάσετε εσείς). Ψάχνω για τουλάχιστον 4 από αυτά :

    3  31 May 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    το βλέπω δύσκολο να τα βρεις.. θα το κοιτάξω όμως και θα σου απαντήσω σύντομα..

    4  31 May 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    λοιπόν, δεν μπόρεσα να βρω κάτι.. το μόνο που βλέπω πως θα μπορούσες να κάνεις είναι να αγόραζες κάποιο μεταχειρισμένο cd player με τον ίδιο μηχανισμό για να βγάλεις απ' αυτόν τα ανταλλακτικά.. με κίνδυνο βέβαια να είναι και αυτά φθαρμένα..

    εν τω μεταξύ, για flac, streaming, computer audio έχει τίποτα υπ' όψιν σου??

    5  4 Jun 2018  
  • zoolapie

    zoolapie

    Registered

    Όπως αναφέρω και στο αρχικό post, τις ίδιες βάσεις φορούσαν και τα recorder και players της Philips. Εγώ τις βάσεις αυτές τις πήρα από ένα εκτός λειτουργίας Philips cd recorder/player το οποίο είχε μάλιστα και τον ίδιο μηχανισμό. Έτσι αντικατέστησα τις αρχικές σιλικονούχες βάσεις με τις εικονιζόμενες και τον μηχανισμό Philips CDM-12.5 του Meridian με έναν κινέζικο CDM-12.6 που μου κόστισε μόλις 17,5 ευρώ. Και το 508.24 έπαιξε για περίπου μια δεκαετία χωρίς προβλήματα. Αν βρω κάποιο Philips παροπλισμένο, χαλασμένο κτλ., το συζητάω και βέβαια το κόστος να είναι κατα πολύ μικρότερο του μηχανισμού, εννοείται.
    Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για να αντικαταστήσω αυτές τις βάσεις με κάποιες άλλες. Είμαι της γνώμης ότι δεν φταίει ο μηχανισμός που δεν διαβάζει σωστά το Meridian τα cd. Καθώς δεν υπάρχει ρυθμιστικό στον συγκεκριμένο μηχανισμό για την ρύθμιση της γωνίας του φακού, ώστε να μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα, όπως σε κάποια άλλα CD players, έχω την εντύπωση ότι με τον χρόνο και τις διαφορές της θερμοκρασίας μεταβάλετε το μέγεθος των βάσεων και κατά συνέπεια και η απόσταση του φακού από το cd. Έτσι αν μπορούσα να βρω αντίστοιχες βάσεις με ποιό ανθεκτικό υλικό, ίσως έλυνα το πρόβλημα του λέιζερ για πάντα.
    Και ναι, ασφαλώς το γνωρίζω το computer audio, και λόγο επαγγέλματος(IT professional). Χρησιμοποιώ Mac Mini(16Gb mem, SSD 1TB raid 0(2x512Gb))+Server+HiFace Evo+Evo Dac+Evo Clock+Evo Supply+Audirvana, περίπου απο το 2011. Αλλά αυτό δεν αλλάζει, ούτε αντικαθιστά, για μένα ούτε το CD/SACD, ούτε το βινύλιο, το DAT, το Mini Disk, την Κασέτα, την Μπομπίνα, το Ραδιόφωνο, καθώς όλα αυτά υπάρχουν στο rack μου.
    Τέλος, σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, για το χρόνο σου και το ενδιαφέρων σου.

    6  5 Jun 2018  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Δηλαδή η Meridian δεν έχει?
    Φαντάζομαι κάποια μηχανουργεία τύπου κοπής φλαντζών κλπ μπορεί να στα αντιγράψουν. Τα μεταχειρισμένα όπως ξέρεις δεν είναι αξιόπιστα γιατί απλώς ότι είναι σε βάση λάστιχου αποσυντίθεται.

    7  6 Jun 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    zoolapie wrote:
    Όπως αναφέρω και στο αρχικό post, τις ίδιες βάσεις φορούσαν και τα recorder και players της Philips. Εγώ τις βάσεις αυτές τις πήρα από ένα εκτός λειτουργίας Philips cd recorder/player το οποίο είχε μάλιστα και τον ίδιο μηχανισμό. Έτσι αντικατέστησα τις αρχικές σιλικονούχες βάσεις με τις εικονιζόμενες και τον μηχανισμό Philips CDM-12.5 του Meridian με έναν κινέζικο CDM-12.6 που μου κόστισε μόλις 17,5 ευρώ. Και το 508.24 έπαιξε για περίπου μια δεκαετία χωρίς προβλήματα. Αν βρω κάποιο Philips παροπλισμένο, χαλασμένο κτλ., το συζητάω και βέβαια το κόστος να είναι κατα πολύ μικρότερο του μηχανισμού, εννοείται.
    Επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για να αντικαταστήσω αυτές τις βάσεις με κάποιες άλλες. Είμαι της γνώμης ότι δεν φταίει ο μηχανισμός που δεν διαβάζει σωστά το Meridian τα cd. Καθώς δεν υπάρχει ρυθμιστικό στον συγκεκριμένο μηχανισμό για την ρύθμιση της γωνίας του φακού, ώστε να μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα, όπως σε κάποια άλλα CD players, έχω την εντύπωση ότι με τον χρόνο και τις διαφορές της θερμοκρασίας μεταβάλετε το μέγεθος των βάσεων και κατά συνέπεια και η απόσταση του φακού από το cd. Έτσι αν μπορούσα να βρω αντίστοιχες βάσεις με ποιό ανθεκτικό υλικό, ίσως έλυνα το πρόβλημα του λέιζερ για πάντα.
    Και ναι, ασφαλώς το γνωρίζω το computer audio, και λόγο επαγγέλματος(IT professional). Χρησιμοποιώ Mac Mini(16Gb mem, SSD 1TB raid 0(2x512Gb))+Server+HiFace Evo+Evo Dac+Evo Clock+Evo Supply+Audirvana, περίπου απο το 2011. Αλλά αυτό δεν αλλάζει, ούτε αντικαθιστά, για μένα ούτε το CD/SACD, ούτε το βινύλιο, το DAT, το Mini Disk, την Κασέτα, την Μπομπίνα, το Ραδιόφωνο, καθώς όλα αυτά υπάρχουν στο rack μου.
    Τέλος, σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, για το χρόνο σου και το ενδιαφέρων σου.

    φίλε zoolapie φυσικά και τα παλιά μέσα με τα οποία μάθαμε ν' ακούμε μουσική δεν τα σνομπάρουμε.. όμως ο χρόνος περνά, οι μέθοδοι αλλάζουν και το ρακ δεν τα χωρά όλα.. η γνώμη μου όσον αφορά στο συγκεκριμένο cd player είναι να το παροπλίσεις, δεν αξίζει.. αν θες να συνεχίσεις ν' ακούς δισκάκια πάρε ένα Sony, Pioneer, Ayon ή esoteric, ανάλογα τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις..

    Μας έχεις εξιτάρει με αυτό το ρακ που σηκώνει τόσο 'πράμα' πάνω του, dat!! R2R!! στείλε καμιά φοτο να κάνουμε λίγο οφθαλμόλουτρο !!

    **χαίρομαι που είμαστε συνοδοιπόροι στο ΙΤ, προσωπικά έχω δουλέψει πιο παλιά και στα 'βαριά', Mainframes κλπ..

    8  6 Jun 2018  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (18 queries, 46ms)