Βελτίωση crossover Snell ΕΙΙ

  • pankon

    pankon

    Registered

    Έχω ηχεία Snell EII κατασκευής το 1987 (περίπου). Είναι οι 'παππούδες' των γνωστών Audio Note AN/E.
    Έχω διαπιστώσει ότι το κάθε crossover έχει δυο ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές marcap με 33μF/50V και 12μF/100V αντίστοιχα.
    Δεν είμαι ειδικός στα ηλεκτρονικά και κάπου διάβασα ότι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές θέλουν αλλαγή περιοδικά, διότι η λειτουργία τους επηρεάζεται με τον καιρό.
    Πού θα μπορούσα να βρω τέτοιους πυκνωτές ή καλύτερης ποιότητας για να αλλάξω τους υφιστάμενους; Μου έχουν πει για λιγότερο 5% dissipation factor. Θα μπορούσα να βάλω καλύτερους πυκνωτές, ώστε να βελτιώσω τυχόν την ποιότητα ήχου, χωρίς όμως να επηρεάσω τη συμπεριφορά του crossover;
    Ευχαριστώ

    1  20 Dec 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα, καλωσήρθες στο φόρουμ.. μετά από 30 περίπου χρόνια θα ήταν καλό να αλλαχθούν οι πυκνωτές στα κρος και ακόμα να ελεγχθεί η καλωδίωση, ο τερματισμός και τα μεγάφωνα..

    γενικά μετά από τόσα χρόνια δεν θα ήταν κακή ιδέα η σκέψη για αντικατάσταση των ηχείων..

    2  20 Dec 2015  
  • pankon

    pankon

    Registered

    Το woofer το έκανα refoaming πριν 3 χρόνια με πολύ καλό αποτέλεσμα.
    Το 2013 άλλαξα και τα tweeters (μπροστινά και πίσω), γιατί ειδικά τα μπροστινά είχαν παρουσιάσει ρωγμές. Πήρα tweeters από την εταιρία που έχει αναλάβει την υποστήριξη της Snell, αφότου η Snell έκλεισε.
    Τώρα πρέπει (προφανώς) να αλλάξω τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές. Το ερώτημα είναι πόσο αξίζει να ασχοληθώ και να επενδύσω στο να βρω νέους πυκνωτές ίδιου ή άλλου (καλύτερου) τύπου...
    Έχεις κανείς άποψη επί του θέματος;

    3  20 Dec 2015  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 41ms (18 queries, 20ms)