Αναλυση και εφαρμογη αρνητικης αναδρασης

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Μια πολυ ωραια αναλυση για εναν σωστο σχεδιασμο ...

    http://www.turneraudio.com.au/basic-tube-3.html

    1  19 Dec 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Μια πολύ ωραία ανάλυση για έναν σωστό σχεδιασμό...

    turneraudio

    2  19 Dec 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Η εμπειρία σου τι λέει Τάκη;
    Όσο αφορά δηλαδή την σωστή σχεδίαση και τις σωστές μετρήσεις σε σχέση με την ηχητική απόδοση.Τι λες,συμβαδίζουν;

    3  19 Dec 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο θα πω κατι που το ξερουν ολοι οι φιλοι μου που κανω συχνα κουβεντα.

    Οι λαμπατοι ενισχυτες - κατασκευαστες μας [πουλανε] την μαγειρικη τους!

    κακα τα ψεματα οσο και αν ενοχλει καποιους την ουδετεροτητα που εχει ενας solid state δεν μπορουν να την εχουν.

    Αυτο μπορει να το καταλαβει καποιος κατ ευθειαν απο τις μετρησεις. Τωρα αν εμενα και σε αλλους φιλους αρεσει ο ηχος των λυχνιων αυτο ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.
    Τωρα για το παρον θρεντ ο κυριος που τα λεει ειναι πολυ γνωστης .
    Απλα τονιζει τις παραμετρους μιας σχεδιασης για να υπαρχει ενας υγιεις ενισχυτης χωρις συμτωματα ταλαντωσεων [κατι που δυστυχως οι περισοτεροι ενισχυτες του εμποριου το παθαινουν!] Ειδικα οταν κανουν πολυ σκληρη χρηση αυτης.

    4  19 Dec 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Το thread έχει ψωμί,
    Τάκη τι έχεις να πεις για κάτι που λέγεται; ότι υπάρχουν solid state που παίζουν σαν λάμπα αλλά και το αντίθετο; εγώ προσωπικά έχω διαπιστώσει και τις δύο περιπτώσεις στο σύστημα μου κατά την διαδικασία αλλαγών συσκευών. Βασικά όμως πιστεύω ότι δεν ισχύει αυτό σαν αξίωμα αλλά είναι θέμα σχεδίασης και φιλοσοφίας του κατασκευαστή.

    5  28 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Χιλια συγνωμη για την απουσια μου. Λογω εκλογων καταλαβαινεις.

    Συμφωνω οτι κυριως παιζει ρολο η σχεδιασει. Αλλα μπορεις να μου περιγραψεις εσυ πως αντιλαμβανεσαι [και οποιος αλλος θελει] τι εννοουμε οτι αυτο παιζει σαν λαμπα ;
    Εγω εχω πει την αποψη μου. Απλα μην σταθουμε σε αναφορες του τυπου στρογγυλαδες μουνταδες κ.λ.π γιατι ξερεις πολυ καλα οτι μια καλοφτιαγμενη λαμπα δεν εχει αυτα τα [κουσουρια] που λενε καποιοι.

    6  28 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Το σύνηθες πρόβλημα των όχι ακριβών solid state ενισχυτών είναι η υστέρηση στις μεσαίες συχνότητες εκεί όπου μια φθηνή λάμπα τα πάει μια χαρά, είναι δύσκολο αλλά υπάρχουν μηχανάκια normal τιμής που τα καταφέρνουν.

    7  28 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    αυτο το διαπιστωνεις και σε μετρησεις;;

    8  28 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    επισης αν σε αυτο το [φθηνο] λαμπατο αν παιζει με παρα πολυ αναδραση ισχυει αυτο που περιγραφεις;

    9  28 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Είναι γνωστό ότι το αυτί είναι πολύ ευαίσθητο στη μεσαία περιοχή, η μέτρηση απλά το επιβεβαιώνει, οι φθηνοί λαμπάτοι έχουν πολλά "θέματα" αλλά λόγω λάμπας έχουν πιο ευχάριστο (λάθος μετρητικά) ήχο.

    10  28 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Δεν χρειάζεται να είναι ούτε φτηνό αλλά ούτε και ακριβό. Πρέπει να είναι προσεκτικά φτιαγμένο. Η κάθε υλοποίηση. Σχέδιο, μετασχηματιστές, υλικά. Οι λάμπες υπερτερούν των solid state και αυτό ακούγεται. Ειδικά οι set υλοποιήσεις. Θα μου πεις δεν μετράνε καλά. Θα σου πω όμως κι εγώ πως όταν ένας κατασκευαστής θέλει να βγάλει στο εμπόριο ένα μηχάνημα που να μετράει καλά ούτως ώστε να επικαλείται τις μετρήσεις δεν έχει παρά να κάνει χρήση ανάδρασης σε όποιο στάδιο θελει ή και σε όλα. Είτε αυτό είναι πηγή είτε είναι προ ή τελικός. Η ανάδραση δυστυχώς όμως ακούγεται.

    11  29 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Στα φθηνά ανεξαρτήτου τεχνολογίας (λάμπα ή όχι) ο κατασκευαστής περιορίζεται κατασκευαστικά και συνεπώς υπάρχουν επιπτώσεις στον ήχο, η ανάδραση είναι ένα στοιχείο, υπάρχουν κι άλλα. Θα διαφωνήσω στο ότι οι λάμπες υπερτερούν ντε και καλά (σε αντίθεση με όσα πιστεύουν κάποιοι για μένα), πόσες φορές πρέπει να το γράψω; όλα είναι θέμα συστήματος και χώρου.

    12  29 Jan 2015  
 
page 1/3 rows 12/25 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 62ms (19 queries, 21ms)