Κατασκευη Κυκλοτρονικου OTL ενισχυτη 160 watt! (#2)

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Λιγα λογια για την πρωταγωνηστρια που θα αναλαβει να δωσει το ρευμα στα ηχεια μας και ακουει στο ονομα 6c33.

    Προκειται για μια τριοδικη λυχνια με πολυ χαμηλο rp 80 ωμ περιπου. Η θερμικη της απωλεια ειναι 60 watt
    Εχει mu 2 και πολυ υψηλη διαγωγιμοτητα και αρκετη χωριτηκοτητα μεταξυ οδηγου πλεγματος και ανοδου!! Μπορει να μας δωσει ρευμα μεχρι και 1 αμπερ
    Τα ποιο πανω στοιχεια δειχνουν οτι το σταδιο που θα χρειαστει να την οδηγησει θα πρεπει να εχει αρκετο ρευμα για να μπορεσει να ελενγξει τα πιο πανω.Για να το πω απλα για να το καταλαβουν οι φιλοι που δεν γνωριζουν ας κανουμε ενα φανταστικο ταξιδι και διαγωγιμοτητα να ονομασουμε εναν αναποδο καταρακτη που τρεχει μεσα σε εναν αγωγο. Το ποσο συμπιεζεται θα το ονομασουμε χωρητικοτητα . Στον αγωγο αυτο θα υπαρχει ενα ταμπερ που θαπρεπει να το ανοιγοκλεινουμε ακαριαια. φαντα στειται την δυσκολια που θα εχουμε στο να ασκουμε δυναμη να ελενξουμε αυτη την ορμη!! Σε περιπτωση που δεν προλαβουμε η ροη θα ειναι ανελεκτη και θα επελθει η ταλαντωση [το παραδειγμα ειναι περιπου αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι να σας το μεταφερω!]
    Την οδηγηση στον παρων ενισχυτη θα αναλαβουν 4 6h30 σε ακολουθο καθοδου. Ενα τριοδικο για καθε λυχνια εξοδου.

    13  25 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Η λυχνια που μπορει να σταθει διπλα στην 6c33 και να την νικησει ειναι η 7142 . προκειται για μια πολυ σπανια λυχνια με 100 watt θερμικη απωλεια και με μονο 67 ωμ αντισταση ανοδου! Την γνωριζουν πολλοι λιγοι και ενας απο αυτους ειναι και ο κορυφαιος Καρστεν που οι προσωπικοι του ATMA ειναι με αυτες τις λυχνιες κατασκευασμενοι.

    14  25 Aug 2014  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Τακη πολυ ενδιαφερουσα παρουσιαση!!!
    Δυστυχως ενω εχω παρακολουθησει μαθηματα ηλεκτρονικης,
    πρεπει να φρεσκαρω τις γνωσεις μου για να παρακολουθω ...
    Συνεχισε Τακη !!!

    15  25 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Γιωργο ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνεις.
    Παιρνω το θαρρος να γραψω οτι το φορουμ του aca το παρακολουθουν και ατομα που δεν ειναι γραμμενα . Εχω δεχτει πανω απο 25 mail απο ανθρωπους κυριως ανω των 40 που τους ενδιαφερει το προτζεκτ.Πολλους δε απο αυτους δεν τους γνωριζω αλλα θελω να τους πω ενα μεγαλο ευχαριστω απο αυτο το βημα.
    Θα ηθελα επισης να υπαρχει συμετοχη απο ανθρωπους που γνωριζουν γιατι η οποια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη!

    16  25 Aug 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Σ ευχαριστω κι εγω Τακη, αν κ δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις ηλεκτρονικων, τοσο προχωρημενες...κ φαντασου ειχα σπουδασει ηλεκτρονικος, πηρα πτυχιο, αλλα τα παρατησα...και τα ξεχασα!!

    Και σαν κατοχος OTL , μ ενδιαφερει φυσικα το θεμα!!

    Επισης, ο καθενας απ τους 25 ανθρωπους που σου στειλαν mail και παρακολουθει το θεμα, ειναι κι αυτοι ευπροσδεκτοι, να πουν και φανερα τη γνωμη τους, να γνωριστουμε κιολας...

    17  25 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Γιαννακο μας διαβαζουν και φανταζομαι οτι δεν τους ειναι δυσκολο να κανουν εγγραφη .
    Οταν με το καλο τελειωσω θα γινει και μια μικρη μαζωξη ανα ομαδες να τους ακροαστουμε. Η γνωμη ολων ειναι σεβαστη.

    18  25 Aug 2014  
  • VLASSIS_S

    VLASSIS_S

    ACA Member

    Οταν τα μειλ γινουν 999, πες μου να στειλω και εγω να τα χιλιασεις ...

    19  25 Aug 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    Το προτζεκτ που ακολουθει εχει κοστισει πολλες ωρες σκεψης μιας και η σχεδιαση ειναι πρωτοτυπη.
    Η ολη κατασκευη θα γινει σε μονομπλοκ διαταξη και σε μορφη [πυργου].

    Επιτελους!!!
    Η κατασκευη που μου εδειχνες τοσο καιρο στα χαρτια, τωρα παιρνει σαρκα!
    Τοσες ωρες σχεδιασμου, πλεον υλοποιουνται.

    Φανταζομαι με ολα αυτα που μου εχεις πει, οτι θα ειναι μια κατασκευη που θα ξεφευγει απο τα ορια του ...απλου hi-end.

    Oι OTL που τοσα χρονια σε συνοδευσαν στα μουσικα σου ταξιδια, θα αποκτησουν ηγετη??
    Keep going man!!!

    20  25 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    VLASSIS_S wrote:
    Οταν τα μειλ γινουν 999, πες μου να στειλω και εγω να τα χιλιασεις ...

    στειλε στο 68 να τα κανουμε 69 takis6c33@gmail.com

    21  25 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Τάκη στις λυχνίες μας έχεις βάλει τα γυαλιά!

    Μπράβο! Εξαιρετικά ενδιαφέρον!

    22  25 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Aγαπητε Πανο , πιστεψε με οτι υπαρχουν φιλοι εδω που γνωριζουν πολυ παραπανω απο εμενα τις λυχνιες.
    Ευχαριστω παντως για το σχολιο σου.

    23  25 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ας μπουμε σιγα σιγα στην περιγραφη της σχεδιασης.
    Οπως γραφω στην αρχη το καθε καναλι θα το απαρτιζουν 8 λυχνιες εξοδου.
    Στο σχηματικο που εχω ανεβασει για το κυκλοτρο υπαρχει και ο τυπος υπολογισμου σχετικα με την αντισταση της λυχνιας.
    Με 8 λυχνιες εχουμε φτασει την τιμη των 5 ωμ περιπου.
    Αν ειχαμε την τοπολογια Φουτερμαν θα ειμασταν περιπου στα 3,4 ωμ!
    Η τιμη των 5 ωμ ειναι πολυ καλη αν φανταστει κανεις οτι ακομα δεν εχει μπει στο παιχνιδι η αρνητικη αναδραση.
    Το καλο με τους otl ειναι οτι δεν υπαρχει ο μετασχηματιστης εξοδου που να μας δυσκολευει στη εφαρμογη της. Ενας κακης ποιοτητας μετασχηματιστης εξοδου μπορει ακομα και με λιγα db αναδρασης να μας ταλαντωνει τον ενισχυτη και να μας υποχρεωνει σε αλλα τιπς μεχρι να τον κανουμε καλα! Ο συγκεκριμενος ενισχυτης με πολυ λιγη αναδραση μπορει ανετα να ριξει την αντισταση εξοδου ακομα και κατω απο ενα ωμ!!! Αν παλι επιλεξουμε να παμε σε ακραια νουμερα μπορουμε να παμε σε αντισταση εξοδου 0,5 του ωμ!!!!!!!!
    Αξιζει να σας πω και κατι που ισως πολλοι φιλοι να μη το γνωριζουν.
    ΑΝ υποθεσουμε οτι εχουμε εναν ενισχυτη με μετασχηματιστη εξοδου [χωρισ αναδραση ] και απο την τα πα των 8ωμ οδηγησουμε ενα ηχειο η αντεπιστροφη ενεργεια της παραγωμενης τασης των μεγαφωνων απο την κινηση τους που θα γυρισει στον ενισχυτη και θα πολλαπλασιαστει επι του Ν του μετασχηματισμου!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να τσακιζει το σουινγκ των λυχνιων εξοδου με πολυ κακα αποτελεσματα!
    Στους otl αυτο δεν ισχυει.Ακομα και με αυτα τα 5 ωμ στην εξοδο σε ενα ηχειο 8 ωμ θα τα παει εξαιρετικα!!!

    24  25 Aug 2014  
 
page 2/10 rows 12/115 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 88ms (19 queries, 49ms)