DIY Rack και λίγα λόγια για την στήριξη. (#2)

  • scoup

    scoup

    Registered

    ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταλαβα τιποτα..χαχαχα

    Anton wrote:
    Επισης..., μόνος σας ....και οχι απο την πείρα .... μας.
    13  28 Jun 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Anton wrote:
    Θα απαντήσεις μόνος σου όταν τελειώσω....

    Α οκ δέν κατάλαβα οτι δέν είχες τελειώσει!

    14  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ο σκοπος μιας σωστης στηριξης ειναι κατ᾽ουσιαν να απαγει, χωρις να εισαγει(δονησεις εννοειται).
    Οποτε αν καποιος αυτο το πετυχει, ειτε με καθετη διαταξη, ειτε με οριζοντια, ειτε με λοξη που λεει ο λογος (πλακα κανω), λιγη σημασια εχει. Αρκει να εχεις το ζητουμενο.
    Τοσο εγω οσο και ο εαυτος μου (εχω προβλημα με τον πληθυντικο!), δεν ταχουμε (!) δοκιμασει ολα και δεν τα ξερουμε ολα…., γενικες αρχες βαλαμε(φτου με κολλησες)…!

    scoup wrote:
    ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταλαβα τιποτα..χαχαχα
    15  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Το ποσταρα πριν το τελειωσω κατα λαθος…!
    Προσθεστε και αυτα:
    Ζ. Τροφοδοτικα και τρανσφορμερς μακρυα απο συσκευες που εχουν λαμπες.
    Η. Συσκευες που εχουν κινουμενα μερη με μοτερ (πικαπ,CDp, κλπ), πρεπει να απομονωνονται. (διοτι παραγουν δονησεις που μπορουν να δημιουργησουν προβλημα σε παρακειμενη συσκευη)

    Anton wrote:
    Σαν βάση-ράφι λοιπόν χρειαζόμαστε μια κατασκευή που να μην έχει υπογραφή, αλλα και να ¨ ρουφα¨ τις μικροδονησεις της φιλοξενούμενος συσκευής.
    Ως ρακ - σκελετό, τι; Υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις, εγω έχω επιλέξει κάτι ακλόνητο, σκληρό και ακαμπτο με αποσβεστικες ικανότητες, και στηριξη με ανάρτηση των ραφιων πανω του.
    Για να μην κουρασω περισσότερο, θα αναφέρω κάποια γενικά πράγματα που πρέπει να προσεχουμε ή να αποφεύγονται:
    Α. Ράφια ή σκελετός απο ενα μόνο υλικό, είτε ξύλο, είτε μεταλο, είτε ακρυλικο, είτε κοριαν, κλπ
    Β. Ράφια επαλληλα και ανεξάρτητα, τοποθετημένα το ενα πανω στο άλλο χωρίς απομόνωση- απόσβεση μεταξύ τους. Εάν το ενα κάθεται πανω στο άλλο με καρφιδες ή μπιλιες, όσο ανεβαινεις προς τα πανω, το ¨πραγμα¨ χορεύει - ταλαντωνεται, και εισάγει χαρακτήρα.
    Γ. Στήριξη σκελετου ρακ, ανάλογα με τον τύπο και τα χαρακτηριστικά του πατωματος, μπορει να ποικίλει, απο τύπου ανάρτησης, εως σταθερής με μπιλιες, καρφιδες κλπ.
    Δ. ΜΑΚΡΥΑ απο γωνίες και ποτε κολλητα στον πίσω τοίχο, πάντα ενα μετρο τουλάχιστον εμπρός.
    Ε. Ποτέ στήριξη σε πάτωμα και τοίχο ταυτόχρονα. ΠΟΤΕ!
    ΣΤ. Στα ψιλά γράμματα να σημειώσω ότι καλο ειναι να μην ¨μπερδεύονται ¨ οι διάφορες σχολές - φιλοσοφιες, στην αλυσίδα.
    16  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    H Behlebides production λοιπον, προχωραει στην δημοσιευση του πρωτοτυπου ρακ που κατασκευασε περυσι για εξονυχιστικη ερευνα επ᾽αυτου, πριν προχωρησει σε κανονικη….παραγωγη.

    Εδω σε μινιατουρα, σαντουιτς κατασκευη…

    απο πολυ σκληρο και ακαμπτο ξυλο με μεγαλη πυκνοτητα, wenge

    διατομη ξυλου 4Χ4 εκ.
    Αλλα και αλουμινιο 4Χ2 γεμισμενο με τις γνωστες μπαλλιτσες…

    17  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    ξυλο - αλουμινιο με μπαλλιτσες - ξυλο


    18  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member



    εδω βιδωνουν 4 cerabase…

    ειναι η κατω πλευρα….

    19  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    εδω το ραφι που καθεται πανω στο ρακ, ειναι της φιλοσοφιας DIY platforms, για οσους δεν ξερουν ας δουν το αναλογο νημα….

    Και εδω σε κανονικη χρηση...

    20  29 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Μετα απο εξαντλητικες ερευνες, 1,5 χρονο μετα, το τμημα ερευνας και εξελιξης της Behlebides production…

    …..μελετησε και επανασχεδιασε καποιες λεπτομερειες για αισθητικους λογους, καθ᾽οτι η λειτουργικοτητα περασε και τα πιο δυσκολα τεστ!

    Ε? Κουκλος δεν ειμαι?

    21  29 Jun 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Anton wrote:
    Ε? Κουκλος δεν ειμαι?

    Νιώθω ότι σε ερωτεύομαι...

    22  29 Jun 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Για τα άλλα (κείμενα-φώτο) της Behlebides production,

    23  29 Jun 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    στο ενικο λοιπον....καλη συνεχεια στο νημα κ στην κατασκευη η οποια ελπιζω να μην ειναι λοξη..χαχαχαχαχα

    Anton wrote:
    Ο σκοπος μιας σωστης στηριξης ειναι κατ᾽ουσιαν να απαγει, χωρις να εισαγει(δονησεις εννοειται).
    Οποτε αν καποιος αυτο το πετυχει, ειτε με καθετη διαταξη, ειτε με οριζοντια, ειτε με λοξη που λεει ο λογος (πλακα κανω), λιγη σημασια εχει. Αρκει να εχεις το ζητουμενο.
    Τοσο εγω οσο και ο εαυτος μου (εχω προβλημα με τον πληθυντικο!), δεν ταχουμε (!) δοκιμασει ολα και δεν τα ξερουμε ολα…., γενικες αρχες βαλαμε(φτου με κολλησες)…!
    24  29 Jun 2014  
 
page 2/7 rows 12/74 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 84ms (19 queries, 48ms)