DIY plinth for Victor TT-81/TT-101 (#11)

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Αλεξ, εάν κάποιος διαβάσει προσεκτικά τα άνω σχόλια, τα είπε όλα ο Αντώνης! Με δυο λόγια.....
    Απλά η Jico είναι μια εταιρία που εδώ και πολλά χρόνια κατασκευάζει "ανταλλακτικές" (ρέπλικες) βελόνες για ΜΜ (Moving Magnet) κεφαλές, όπως κωνικές - ελλειπτικές - σιμπάτα. Επίσης σε κάποιες κεφαλές μπορείς να τοποθετήσεις μια δική της βελόνα που την ονομάζει SAS (Super Analogue Stylus) και μπορείς να διαβάσεις για αυτές εδώ!

    121  15 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Μολις τελειωσω με τις δοκιμες μου, θα ανοιξω καινουργιο νημα...

    Κεφαλες ΜΜ vs MC.

    Θα γινει της κακομοιρας...

    122  15 Apr 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως δείχνουν ιδιαιτέρως οικονομικές (κάτω των 100 ευρώ).

    Απ ότι κατάλαβα η εταιρεία αυτή ειδικεύεται μόνο σε MM κεφαλές. Όντας ημιμαθής στο θέμα πικάπ υπάρχει κάποιο σύνολο μετρήσεων - specs για κάποια κεφαλή π.χ. της technics ετσι ώστε να δώ και γώ τί παίζει?

    Επίσης τί tracking weight έχουν?

    123  15 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Always use the S.A.S needle at the recommended tracking force settings (1.25±0.25g). If the stylus pressure is above the recommended range it may ruin or damage the stylus and record and cause poor sound reproduction.

    Μιας και για αυτή μιλάει συνέχεια ο Αντώνης....

    124  15 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ο πολεμος αρχισε...

    Μονο Βασιλη, πέτα σιγα-σιγα τις βομβες γιατι ειμαστε ακομη στην αρχη...

    125  15 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Ακούγεται περίεργο όταν προτείνω το όνομα JVC σε κεφαλή, ίσως σε κάποιους έρχεται στο νου σας το βίντεο κλπ ... ε λοιπόν θα σας πω ότι είναι ο εφευρέτης της shibata βελόνας και ότι ακόμα μέχρι και σήμερα ο reference test record θεωρείται ο JVC TRS-1007... και πολλά άλλα....

    το ξέρεις Αντώνιε ότι το πρόγραμμα της Adjust+ είναι βασισμένο εκεί, διάβασε εδώ!

    Ακόμα και η Clearaudio Goldfinger Statement τεστάρεται με...

    126  15 Apr 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Είναι βέβαιο οτι στην ακμή τους αυτοί οι κολοσσοί έκαναν θαύματα. Και γι αυτό τα vintage αυτά μηχανήματα είναι τόσο καλά.

    Είναι κρίμα πιστεύω που σταμάτησαν την παραγωγή των αναλογικών.

    127  16 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Είναι κρίμα πιστεύω που σταμάτησαν την παραγωγή των αναλογικών.

    Αυτούς τους μηχανικούς τους έπαυσαν η τους απέσπασαν στο επερχόμενο νέο καθεστώς... δηλαδή στο CD!

    128  16 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Με SAS η Χωρίς SAS... μόνο με μια ωραία παρέα τα "ακούσματα" γίνονται ομορφότερα...

    129  16 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ν᾽ακους την ινα απ᾽το δοξαρι…

    Εδωσες ωραια ιδεα κι ας ειμαι μονος μου.

    Το μονο που ζηλευω απο την Αθἠνα ειναι η παρεα…, βρισκεστε τα λετε, μοιραζοσαστε αποψεις, εμπειριες, ακουσματα…και γω εδω μονος μου, να κανω πειραματα και δοκιμες.

    Ζ Η Λ Ε Υ Ω ! ! ! !

    130  17 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Σημερα πηρα και τα τελευταια εξαρτηματα απο το CNC, οποτε θα επανελθω με φωτο, τελειωμενο επιτελους….

    131  17 Apr 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Anton wrote:
    Ν᾽ακους την ινα απ᾽το δοξαρι…
    Εδωσες ωραια ιδεα κι ας ειμαι μονος μου.
    Το μονο που ζηλευω απο την Αθἠνα ειναι η παρεα…, βρισκεστε τα λετε, μοιραζοσαστε αποψεις, εμπειριες, ακουσματα…και γω εδω μονος μου, να κανω πειραματα και δοκιμες.
    Ζ Η Λ Ε Υ Ω ! ! ! !

    Κουράγιο Αντώνη!!!
    Σε σκεφτόμαστε. :)

    132  17 Apr 2014  
 
page 11/12 rows 12/142 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (19 queries, 28ms)