DIY plinth for Victor TT-81/TT-101

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Anton wrote:
    Σημερα πηρα και τα τελευταια εξαρτηματα απο το CNC, οποτε θα επανελθω με φωτο, τελειωμενο επιτελους….

    Άντε φιλαράκι δώσε υλικό για οφθαλμοθεραπεία... την βάση του βραχίονα την κατέβασες?

    133  18 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Αυτή η σιωπή (κρυψινισμός?) με σκοτώνει.....

    134  1 May 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Βασιλη μου, δεν ειμαι κρυψινους, το ξερεις.
    Απλως εχω πεσει με τη μουρη στις δοκιμες (κεφαλων) και την κατασκευη phono interconnect …
    Θα γραψω...

    135  3 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Υπάρχει νέο από το μέτωπο...

    136  7 Jun 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Φαγωθηκες! Τι ανυπομονησια ειναι αυτη!
    Σχεδιαζω, κοβω, ραβω, συνθετω…, εκοψα κατι καλωδια, εφτιαξα κατι αλλα…
    Εχω δωσει στο μαραγκο να μου κοψει τα ξυλα και στον αλουμινα τα αλουμινια, για το επερχομενο ρακ, που θα ειναι ¨απαιχτο¨… (Παω κοντρα απο τωρα οτι ρακ γουσταρεις!)
    Ειμαι σε τροποποιηση - ανασχεδιασμο (αισθητικο) του αρχικου plinth για τα επερχομενα δυο πικαπ, sp-10 και ΤΤ-101 και κανω και δοκιμες με συνδιασμους κεφαλων - headshell- βραχιονων…
    Τι αλλο να κανω? Δεν καθομαι και καθολου!

    137  7 Jun 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Μόνο αυτά.....

    138  7 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Aντωνη τωρα διαβασα για πρωτη φορα ολο το θρεντ σχετικα με την κατασκευη που εχεις κανει.
    Ως λατρης των ιδιοκατασκευων και εχοντας το μαμουνι της προσεγμενης κατασκευης , το να σου πω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ειναι πολυ φτωχο για αυτο που εχεις κανει!
    Το victor tt81 ειναι ενα εξαιρετικο πλατο οπως και του Βασιλη το tt101.
    Δεν θα αναφερθω αλλο σε αυτο , πολυ καλα λες οτι πολυ σημαντικο ρολο εχει και ο βραχιωνας εσυ αλλωστε εχεις πολυ μεγαλυτερη εμπειρια [τουλαχιστον απο εμενα στα πικαπ].Θελω ομως να σταθω σε ενα σημειο σχετικα με τις mm.
    Einai δυσκολο εως και αδυνατον μια mm να παιξει πιο γραμμικα απο μια mc.
    Ayto οφειλεται στην αυτεπαγωγη που εχουν οι μμ . Οι μετρησεις που υπαρχουν σχετικα με τις κεφαλες ειναι αποτελεσματα μετρησεων μονον αυτων και οχι πανω σε πραγματικο φορτιο [καλωδιο , phono ]
    Ayτο για να το κατανοησουμε καλυτερα θα πρεπει να ξερουμε τι ακριβως ειναι η αυτεπαγωγη και γιατι παντα πρεπει να εχουμε μια χωρητικοτητα παραλληλα.
    Ακομα και η κορυφαια τεκνικς που δειχνει ο Βασιλης σε πραγματικες συνθηκες θ αλλαξει τα χαραχτηρηστικα της!
    Αυτο επιβεβαιωνεται ευκολα αν εχουμε ενα δισκο με γραμμενα τετραγωνα και ημιτονα . Αμεσως μετα θα δουνε ολοι οτι αναλογα το καλωδιο και την χωρητικοτητα που εχει σε συνδιασμο με την ενδογενη χωρητικοτητα του φονο ολα θα πανε αλλου.
    Ειναι γεγονος οτι πολλες μμ με την χωρητικοτητα αποκτουν ενα φουσκωμα μεταξυ 2000- 12000khz και αυτο ακουγεται ευχαριστα [αναλυτικο] Μετα αρχιζει ενα αποτομο roll off.
    Oi mc δεν εχουν αυτο το προβλημα, αλλα εχουν και αυτες τα δικα τους κουσουρια . Το πιο μεγαλο απο αυτα ειναι η μαχη μεταξυ θορυβου και πραγματικου σηματος. Ειναι ομως πιο γραμμικες!

    139  4 Jul 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Για να πάμε πιο κάτω με την κατασκευή σου Αντώνη... που είναι το τελικό προϊόν και πως τα πάει ηχητικά;

    140  7 Jul 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Κυριακο εχεις δικιο, ξεχαστηκα και δεν εχω βγαλει τελικες φωτο, μια κατι καλωδια που εφτιαχνα, μια κατι δοκιμες, βαλε και την κατασκευη του ρακ…. Ελπιζω την Τεταρτη να βγαλω φωτο.
    Το πως παιζει…,
    Θα μου πεις εσυ οταν ερθεις να το ακουσεις.

    141  7 Jul 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φιλαρακι για κοιτα στα meetings σε εχω βαλει για τον Αυγουστο

    142  7 Jul 2014  
 
page 12/12 rows 12/142 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 51ms)