DIY plinth for Victor TT-81/TT-101

  • Anton

    Anton

    ACA Member


    Πολυ καιρο τωρα σκεφτομουν να το τολμησω και το δουλευα, σιγα - σιγα και λιγο - λιγο…
    Ηθελε πολυ δουλεια ….

    1  24 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Οντας οπαδος της mass+suspended φιλοσοφιας, ηθελα να φτιαξω το ¨δικο¨μου πικαπ μαζας με αναρτηση.
    Αφορμη δοθηκε οταν ο Βασιλης μου εδωσε ενα Victor TT-81, direct drive, οποτε …πηρα μολυβι και χαρτι … σχεδια επι σχεδιων και παλι σχεδια… αστο λιγο να το δουμε… χμ, αυτο θελει ετσι καλλιτερα, τροποποιηση στα σχεδια…, τελος παντων περασαν κατι μηνες…, κατεληξα επι τελους στο τελικο σχεδιο, ωραιος και μοιραιος παω στο CNC machinery, να μου ¨υλοποιησει¨ τις ιδεες μου!
    ….και αν επιτρεπεται, κ. Αντωνη τι θα τα κανεις ολα αυτα? με ρωταει ο σιενσας…
    …θελω να φτιαξω ενα πικαπ, του λεω.
    …πικαπ και θελει τοση φασαρια? τι πικαπ ειναι αυτο?
    ….εεεε, που να σου εξηγω τωρα! για βλαμμενους του λεω..
    Τελικα, του εξηγησα το πως και το γιατι και…. εμεινα αφωνος απο τις ερωτησεις που μου εκανε μετα. Τα καταλαβε ολα, πως λειτουργει η αλυσσιδα στο High end…με τους κραδασμους και τις δονησεις, με βοηθησε δε παρα πολυ να βρουμε λυσεις σε πραγματα που ηθελα αλλα δεν ηξερα πως θα ηταν καλλιτερο να φτιαχτουν.
    Δεν ηταν και λιγα αυτα που ηθελα…, καπου 210-220 μερη προς συναρμολογηση…

    Στις πιο πανω φωτο φαινονται μερικα απο τα βασικα εξαρτηματα της ολης κατασκευης
    Συνεχιζω αργοτερα γιατι μολις με πηρε, να μου πει οτι ειναι ετοιμα τα arm pods και τα arm boards….

    2  24 Mar 2014  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Αμα παιζει καλα αυτο το πραγμα θα μας τα κανει τσουρεκια ο VasilisM τα επομενα...χρονια
    Παρεμπιπτοντως κανει και για ΤΤ-101 το plinth;
    Αν ναι για φτιαξε αλλο ενα σετακι,θα χρειαστει

    3  24 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    gonis wrote:
    Αμα παιζει καλα αυτο το πραγμα θα μας τα κανει τσουρεκια ο VasilisM τα επομενα...χρονια.....

    Έρχονται και άλλα τεστ να κάνει.... με κάτι θηρία Technics MM...

    4  24 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Κοιταχτε τι μου εφερε ο Αρχαγγελος Γαβριηλ!


    Κατεβαινω κατω για να τα μυρισω…., συγγνωμη, να τα συναρμολογησω ηθελα να πω!
    Ειμαι πολυ χαρουμενος, επιτελους μετα απο πολλους μηνες, θα ειναι ετοιμο να παιξει…, να δουμε τι…. ψαρια πιασαμε!
    Λιθρινακι? σαργουλακι? συναγριδα? ροφο? ἠ᾽κανας καρχαριας, ή´μηπως ειναι σουπια?….
    Επανερχομαι μολις εχω νεωτερα….
    Βραδυ, αργα….

    5  24 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Mamma mia... φοβερή δουλειά...

    6  24 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αντώνη φίλε μου καλέ και αγαπημένε σε παρακαλώ πάρα πολύ μη και κάνεις κανένα αστείο και πεις ότι παίζει καλά γιατί δεν μας γλυτώνει τίποτα από τον Βασίλη...

    7  24 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αφού δεν μπορεί να καταλάβει ο άνθρωπος από πικάπ... αλλά έχουμε συμφωνήσει να μη του πηγαίνουμε κόντρα γιατί είναι φίλος μας...

    8  24 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Μια ατιμη 10αρα βιδα (για σφιξιμο του armpod πανω στο plinth), που ξεχασα να παρω, με καθυστερησε πανω απο 2 ωρες! Gamoto!
    Τελος παντων, καπως προχειρα το εστησα….το ψαρι δειχνει ¨μεγαλο¨!
    Ενα τραγουδι ακουσα, ολο κι ολο, …¨δε μπαλαντ οφ λουθθυ ντορνταν¨…, το κσερατε οτι η Μαριαν Φαιηθφουλ, πσιλοτεβδιδει?
    Αυριο θα ειναι μεγαλη μερα!
    Εν τω μεταξυ, συνεχιζω με φωτο, για το πως ειναι ¨χτισμενο¨ αυτο το τερατουργημα…


    αυτο ειναι η στεφανη που θα υποδεχτει το μοτερ

    και…

    αυτα ειναι οι ¨πλατφορμες¨που θα κολησουν να γινουν σαντουιτς…

    με composite απο εποξικη ρητινη και sinderballs, γυρω-γυρω περιμετρικα, ενω στο εσωτερικο τους θα εχουν χυμα sinderballs...

    9  24 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member


    Εδω τα εχω βαλει στην ¨πρωτη¨πρεσσα να ¨κατσουν¨….
    και εδω στην κανονικη….

    ενω εδω φαινεται πως ειναι η μια απο τις δυο πλατφορμες, σχεδον τελειωμενη…

    10  24 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    11  25 Mar 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Τί έφτιαξες πάλι!!!Τί είναι αυτό?Βάση πικάπ???

    Τελικά έχεις καταλήξει εξπέρ στις ιδιοκατασκευές!!!

    Εύγε!!!

    12  25 Mar 2014  
 
page 1/12 rows 12/142 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 51ms (19 queries, 18ms)