Tube phono stage mkll. (#6)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φίλε δεν υπάρχει.. τέτοια προσοχή στη λεπτομέρεια και τάξη έχω να συναντήσω από το 1978, όταν κάποιος φίλος στο Περιστέρι έφτιαχνε μηχανήματα για τα μεσαία.. κάτι τέρατα 813 και τέτοια.. ο άνθρωπος ήτανε ζωγράφος.. τούτο εδώ το μηχάνημα μου θυμίζει εκείνες τις κατασκευές..

    φοβερός..μπράβο Τάκη.. εννοείται πως θέλω να συμμετέχω στις ακροάσεις όταν τελειώσει..

    61  19 May 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η αλήθεια είναι Τάκη οτι κάθε φορά γίνεσαι αρκετά καλύτερος.
    Εύγε!!!

    62  19 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Παιδια ευχαριστω πολυ για τα καλα σας σχολια. Εγω θεωρω οτι ειναι μια μετρια κατασκευη [μπροστα σε καποιες αλλες που εχω κανει στο παρελθον]
    Ισως καποια στιγμη να αφιερωσω περισσοτερο χρονο και να ποσταρω στο φιλοξενο και σοβαρο χωρο του aca μερικες απο τις κατασκευες που ειχα κανει πριν αρκετα χρονια.

    63  19 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    64  20 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Mπραβο Τακη μας Ευγε! σουπερ! θ ακουσω τιποτες εγω?? χαχαχ!

    65  20 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    φοβερός..μπράβο Τάκη.. εννοείται πως θέλω να συμμετέχω στις ακροάσεις όταν τελειώσει..

    Μάνο μιας και οι πρώτες ακροάσεις έχουν γίνει, θα πω κι εγώ τα συμπεράσματα που έβγαλα.

    Κατ' αρχήν το phono δούλεψε ποικιλοτρόπως.
    Μπήκε ατόφιο μαζί με 4 ΜΜ κεφαλές και μέσω step-up της Zyx με 3 MC.

    Οι ακροάσεις έγιναν τον προηγούμενο μήνα, όταν η κατασκευή είχε ολοκληρωθεί και ρυθμιστεί πλήρως.
    Μετά από 4 περίπου μέρες στρωσίματος στο σύστημα του Τάκη με μια Shure M97, το phono (σύμφωνα με τα λεγόμενα του "μάστορα") ήταν έτοιμο για ακρόαση.

    Πραγματικά όταν το βάλαμε ο ήχος είχε χαρακτηριστικά που δύσκολα συναντάς σε συστήματα ακόμα και τριπλάσιου κόστους.
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ανάλυση που είχε στη μεσουψηλή, χωρίς να κουράζει και παράλληλα μια μαλακή αίσθηση χωρίς να σαχλιάζει.

    Οι χαμηλές του ήταν πολύ γρήγορες, σφιχτές και ρυθμικές, χωρίς να μπερδεύουν και να ενοχλούν με booming.

    Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν η ησυχία του.
    Είχα πρόσφατα ακούσει το Carry το οποίο όταν άνοιγες στο "και 6" τον προ, ξεκίναγε μια "ανησυχία φυσήματος" όχι όμως τίποτε το υπερβολικό.

    Εε το phono του Τάκη με άφησε να αναρωτιέμαι ότι ...δεν είναι καν στο ρεύμα.
    Σχεδόν τέρμα το volume του προ και μόλις άρχιζε να φαίνεται το φύσημα!!! Αυτό λίγα phono με λάμπα μπορούν να το καταφέρουν.. (δεν έχω ακούσει πάντως, κάτι αντίστοιχο μέχρι σήμερα)

    Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να μπορούσαμε να το ακούγαμε με ένα phono αναφοράς για να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα για το επίπεδο ηχητικής ταυτότητας.

    Το θεωρώ κορυφαία συσκευή στην κατηγορία του.
    Το ερώτημα είναι ...ποιά είναι η κατηγορία του??

    66  20 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα.. δεν ξέρω αν θα ήταν καλή ιδέα να το ακούσουμε με ένα phono αναφοράς όπως λες.. το μηχάνημα του Τάκη είναι φτιαγμένο με πολύ καλά standards και θα ήταν καλό να εκτιμηθεί σαν αυτόνομη μονάδα..

    όπως γράφω στο #26 του παρόντος πρόσφατα άκουσα ένα καινούργιο phono stage από Έλληνα κατασκευαστή..

    απόλυτα ήσυχο σαν τη νύχτα, ανάλυση πέρα από κάθε φαντασία, τόση που ν' ακούς σκρατς από δίσκους που πριν (νόμιζες πως) δεν υπήρχαν και ακόμα στα ήσυχα περάσματα ν ακούς τα καρούλια της μπομπίνας!! αλλά και μουσικότητα και φωνές και δυναμικά και σκηνές και και και και και..

    Αυτό που είχε παραπάνω το μηχάνημα εκείνο ήταν οι απόλυτα χειροποίητοι μετασχηματιστές & τα τσοκ, φλατ χαλκούς στις καλωδιώσεις, άλλο σχέδιο, άλλες λάμπες και επίσης χειροποίητο step up με εξωτικά σίδερα.. όμως κοστίζει 8.000

    αυτό για να σε βοηθήσω σ' αυτό που είπες για την 'κατηγορία'

    67  20 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Παιδια λιγο ψυχραιμια!
    Το συγκεκριμενο phono παιζει αυτα που πρεπει να παιξει και μεχρι εκει! Εννοω παντα με βαση την σχσδιαση του.
    Δεν σας κρυβω οτι μεχρι στιγμης σε διαφορες συγκρισεις που εχω κανει με φονο που παιζουν σε βατη κατηγορια δειχνει πραγματικα οτι ειναι εξαιρετικο.
    Συντομα θα φτιαχτει και ενα με την c3g με μετασχηματιστη στην εξοδο!!

    68  20 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φέρτο βρε Τάκη να τ' ακούσουμε.. τετοια κατασκευή φυσικά και θα παίζει..

    69  20 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    οκ!

    70  20 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    καλημέρα.. δεν ξέρω αν θα ήταν καλή ιδέα να το ακούσουμε με ένα phono αναφοράς όπως λες.. το μηχάνημα του Τάκη είναι φτιαγμένο με πολύ καλά standards και θα ήταν καλό να εκτιμηθεί σαν αυτόνομη μονάδα..
    Αυτό που είχε παραπάνω το μηχάνημα εκείνο ήταν οι απόλυτα χειροποίητοι μετασχηματιστές & τα τσοκ, φλατ χαλκούς στις καλωδιώσεις άλλο σχέδιο, άλλες λάμπες και επίσης χειροποίητο step up με εξωτικά σίδερα.. όμως κοστίζει 8.000
    αυτό για να σε βοηθήσω σ' αυτό που είπες για την 'κατηγορία'

    Σαφέστατα δεν μπορεί να συγκριθεί με τέτοιας κατηγορίας, μιας και κατασκευαστικά ανήκει σε φθηνότερη.
    Εγώ μιλάω να συγκριθεί με μηχάνημα αναφοράς ίδιας κατασκευαστικής φιλοσοφίας (έχουμε δει και συσκευές τέτοιου τύπου να πωλούνται πανάκριβα).

    Βέβαια για να μην παρερμηνευτώ, δεν τίθεται λόγος "κόντρας".
    Εννοείται!
    Αυτά είναι για τους "παιδικά ασθενείς τω πνεύματι"

    Το συγκριτικό ενδιαφέρον προκύπτει από την περιέργεια της "κατάταξης κατηγορίας" και μόνο γι αυτήν.
    Εξ' άλλου όλες οι εταιρίες συγκρίνουν ένα προϊόν τους πριν βγει στην παραγωγή, με πολύ ακριβότερα ή και πολύ φθηνότερα από αυτό.
    Το συγκεκριμένο είναι μια "άσκηση" του Τάκη και δεν εμπίπτει σε θέματα "παραγωγής" ή "πώλησης", οπότε φαντάζομαι ότι τα ενδιαφέροντα συμπεράσματα που ενδεχομένως προκύπτουν ή θα προκύψουν, είναι για φιλική κατανάλωση και μόνο.

    Οι κατασκευαστές πάντως πολλές φορές, "πουλάνε τον ήχο" του μηχανήματος...

    71  20 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    μερικες φωτο απο την διαδικασια του στρωσιματος.
    Την τελικη του μορφη την φιλαω για εκπληξη οταν θα το ακουσουμε απο κοντα!

    72  21 May 2014  
 
page 6/7 rows 12/84 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 49ms)