DIY Broadband Panel With Custom Print

  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    το πρόβλημα ,
    στον χώρο μου η θέση ακρόασης είναι κολλητή με τον πίσω τοίχο
    ο οποίος όπως θα δείτε και στη φώτο είναι γυμνός
    έπρεπε λοιπόν να βρεθεί μια λύση απορρόφησης των ανακλάσεων

    οι absorbers που κυκλοφορούν στο εμπόριο όμως δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν για λόγους αισθητικής

    και έτσι γεννήθηκε η ιδέα για κάτι custom

    1  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    ξεκινάμε λοιπόν ,
    θέλαμε αρχικά το υλικό κατασκευής των πάνελ
    υαλοβάμβακα ? πετροβαμβακα ? τυπο ρικοφον?
    κατέληξα στο knauf ultracoustic p http://www.knaufinsulation.gr/el/products/plakes-xorismaton-ultracoustic-pm( φυσικός ορυκτοβαμβακας )
    είναι ένα υλικό ήχο-θερμομονωσης της γνωστής εταιρίας με πάχος 45μμ διαστάσεων 0.6μ χ 1.2μ σε πλάκες και συσκευασία περίπου 11.5μ2

    η απορρόφηση του με το συγκεκριμένο πάχος στην κατασκευή μας ξεκινάει από τα 125hz με συντελεστή 0.3 και φτάνει μεχρι τα 4000hz με συντελεστή 1 περίπου ( όπου 1 ίσον πλήρης απορρόφηση )

    2  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    πάμε τώρα στον σκελετό
    δοκάρια από έλατο με διάσταση 4.5 x 3.5cm
    είναι 4 μέτρα άκοπα
    ελαφρύ ξύλο που δεν θα επηρεάσει το συνολικό βάρος της κατασκευής
    ωστόσο επειδή η διάσταση του είναι ακριβώς ίδια με του μονωτικού υλικού χρειάστηκε να κοπούν και έξτρα κομμάτια για να φτάσει στο συνολικό πάχος 5.5cm

    3  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    η συναρμολόγηση είναι σχετικά εύκολη υπόθεση αν φυσικά υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία και σχετική εμπειρία
    ο κουνιάδος μου ανέλαβε εξολοκλήρου σχεδόν την κατασκευή
    εγώ σε αυτήν την φάση έβγαζα φώτο και έκανα καφεδάκια

    και λείανση για να μην έχουμε κανένα θέμα με την τοποθέτηση του υφάσματος

    4  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    πάμε και στο πιο ενδιαφέρον
    το artwork

    τα πάνελ λοιπόν σχεδιάστηκαν για διάσταση 50χ50 ,τετράγωνα για να φιλοξενήσουν μπροστά εξώφυλλα δίσκων και cd
    κατασκευάστηκαν συνολικά 6 πάνελ για να έχουμε την ευελιξία στην τοποθέτηση και φυσικά για το τελικό αποτέλεσμα την απορρόφηση των ανακλάσεων
    αν προκύψει υπερβολική απορρόφηση θα βγουν μερικά και θα αραιώσουν τα υπόλοιπα
    περισσότερα πάλι για λόγους αισθητικής δεν έμπαιναν

    έστειλα λοιπόν κάποια από τα αγαπημένα μου εξώφυλλα αλλά και προγράμματα στην εταιρία printfabric με έδρα την θεσσαλονικη για εκτύπωση
    αφού εξήγησα τον λόγο των εκτυπώσεων επιλέχθηκε απο αυτούς και το κατάλληλο ύφασμα για την δουλειά
    ένα ύφασμα που είναι σαφώς ηχοπερατο αλλα που μπορεί συνάμα να ανεβάζει εξωφρενικές αναλύσεις στην εκτύπωση του

    το αποτέλεσμα ήταν σοκαριστικο!

    5  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    6  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    7  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    8  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    9  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    10  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    το κόστος τώρα
    το knauf ultracoustic κοστίζει 3 ευρώ το τετραγωνικό
    ωστόσο αναγκαστικά θα πρέπει να πάρετε την συσκευασία που είναι 11.5μ2 δλδ 35ευρω
    το έλατο του σκελετού κοστίζει 0.4 ευρω το μέτρο ( φθηνό και απολύτως σωστό για την κατασκευή μας )
    η εκτύπωση κοστίζει 12 ευρω το τετραγωνικό + το ύφασμα άλλα 5 πάμε στα 17 ευρώ ( σύνολο μου βγήκε με τα μεταφορικά 50 ευρώ )
    για να κλείσει η πίσω πλευρά του πανελ χρησιμοποιήθηκε ένα παλιό σεντόνι,κόστος δεν ξέρω
    μαζί με σιλικόνη καρφάκια κτλ ας πούμε 100 ευρώ σύνολο

    11  12 Jun 2013  
  • antonisgr

    antonisgr

    Registered

    αν προλάβω απόψε θα τα κρεμάσω αρχικά όλα και θα σας βάλω φώτο
    ακουστικές εκτιμήσεις θα αργήσουν μιας και γίνονται ταυτόχρονα και αλλαγές συσκευών στο σύστημα

    12  12 Jun 2013  
 
page 1/3 rows 12/34 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 49ms (19 queries, 19ms)