DIY platforms (#2)

  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Δεν εχω βγαλει φωτο ακομη, που να δειχνει την ολη κατασκευη ολοκληρωμενη, την εχω δοκιμασει ομως και τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα, εως... ας μην λεω τωρα αλλα και αυξανω την εικονα που εχετε για το μεγεθος της ιδιοφυιας μου (!!!)
    Παντως το συστημα αυτο το εχω πατενταρει με την επωνυμια:
    "endo papas eki papas, pou ine o papas?"
    και επιτρεπω στον οιοδηποτε θελει να "παιξει" να το χρησιμοποιησει, καταβαλοντας οτι νομιζει "στο χαμογελο τπυ παιδιου" η' αλλη παρομοια οργανωση ανιδιοτελους προσφορας.

    13  15 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Προς αποφυγη παρεξηγησεων, η λεξη papas αναφερεται στις συχνοτητες, δηλαδη θα μπορουσε καποιος να πει "endo psiles, eki psiles, pou ine i psiles?" η' "endo mesees eki mesees pou ine i mesees"
    και αυτο γιατι πραγματικα exafanizi, ντιζαπιαρ που λεμε στα Ελληνικα, καθε ειδους συντονισμο - κραδασμο - δονηση, απο το πατωμα, να ανεβει προς τα πανω, ειναι... χαμηλοβλεπουσα κατασκευη δηλαδη!

    14  15 Mar 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Δειτε την entry 6 του Αντωνη...

    Εισαι μοναδικος στο να θετεις το προβλημα και να ψαχνεις την επιλυση του.
    Δεν μας ειπες ομως αν στα πειραματα σου παραγεις τους κραδασμους με τη μηχανη που βλεπω στο βαθος η την εχεις αφησει εκει για ξεκερφωμα...

    15  16 Mar 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ετσι που το πας θα αναγκασθουμε να σε βαλουμε στους επαγγελματιες ηχου, οποτε θα εχουμε προβλημα με το Καταστατικο...

    16  16 Mar 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Αντώνη είσαι μεγάλο ψαχτήρι!!!Αυτό ναί,είναι ρακ.

    Τα ελατήρια στις βάσεις δεν τερματίζουν με τόσο βάρος;
    Πως προέκυψαν αυτά τα μπιλάκια και όχι πχ σκάγια;

    17  16 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    gherop wrote:
    Δειτε την entry 6 του Αντωνη...
    Εισαι μοναδικος στο να θετεις το προβλημα και να ψαχνεις την επιλυση του.
    Δεν μας ειπες ομως αν στα πειραματα σου παραγεις τους κραδασμους με τη μηχανη που βλεπω στο βαθος η την εχεις αφησει εκει για ξεκερφωμα...

    Χα! Χα! Η μηχανή αυτη, είναι ο μεγάλος μου έρωτας! Πλάκα - πλάκα όμως, έχω γεννήτρια κραδασμων ... για γυμναστική βέβαια, αλλα την δουλεια του την έκανε κ´ με το παραπάνω!

    18  16 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    petkef wrote:
    Αντώνη είσαι μεγάλο ψαχτήρι!!!Αυτό ναί,είναι ρακ.
    Τα ελατήρια στις βάσεις δεν τερματίζουν με τόσο βάρος;
    Πως προέκυψαν αυτά τα μπιλάκια και όχι πχ σκάγια;

    Τα ελατηρια είναι identical για συγκεκριμένο βάρος, για να πάρεις το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους. Έχουν 7,5εκ ύψος κ´ στο μέγιστο φορτίο "κάθονται" 2,5εκ.
    Τα σκαγια όταν δεχτούν μεγάλη πίεση, παραμορφωνονται, πράγμα μη επιθυμητό. Ήθελα κάτι σαν παχυρευστη "θάλασσα" που πάνω της να "πλέει" η τσιμεντένια βάση. Πιο φτηνή λύση θα ήταν η άμμος, αλλα δεν είχε την ίδια απόδοση. Ψάχνοντας βρήκα τα sinterball σαν καλλίτερα, μεταξύ άλλων.

    19  16 Mar 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Φίλε Αντώνη μάλλον μου έλυσες έναν από τους μεγαλύτερους προβληματισμούς που είχα για τι υλικό να χρησιμοποιήσω σε κάτι βάσεις για τους ενισχυτές μου που ετοιμάζω...

    Αυτά τα μπαλάκια οξειδίου του αλουμινίου έχουν όλα τον ίδιο όγκο;

    Έχουν την ίδια συμπεριφορά ολίσθησης σαν την άμμο θαλάσσης που είχα στο μυαλό μου να χρησιμοποιήσω;

    20  16 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πολύ καλή η προσπάθεια του Αντώνη...

    για τα 'μπαλάκια' του βωξίτη δεν έχω καταλάβει πως θα επανέρχονται στην αρχική τους θέση, όταν μετά α) από το βάρος που θα δέχονται(τσιμεντένια πλάκα και μηχανήματα) και β) τους κραδαμούς, ο όγκος τους θα αλλάζει σχήμα, δηλαδή θα κατακάθονται και θα απλώνονται συνεχώς λόγω των παραπάνω αιτιών...

    επίσης δεν ξέρω αν η λωρίδα της πολυουρεθάνης αντέξει τόσο βάρος... κατά την γνώμη μου, ο όγκος του βωξίτη θα έπρεπε να είναι 'κλεισμένος' μέσα σε λεπτή σαμπρέλλα η σε κάτι τέτοιο...

    21  16 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Toptubes wrote:
    Φίλε Αντώνη μάλλον μου έλυσες έναν από τους μεγαλύτερους προβληματισμούς που είχα για τι υλικό να χρησιμοποιήσω σε κάτι βάσεις για τους ενισχυτές μου που ετοιμάζω...
    Αυτά τα μπαλάκια οξειδίου του αλουμινίου έχουν όλα τον ίδιο όγκο;
    Έχουν την ίδια συμπεριφορά ολίσθησης σαν την άμμο θαλάσσης που είχα στο μυαλό μου να χρησιμοποιήσω;

    Η διάμετρος τους ποικίλει απο 0,8 εώς 1,2mm και έχουν πολυ, μα πολυ καλλιτερη συμπεριφορά απο την άμμο.

    22  16 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    πολύ καλή η προσπάθεια του Αντώνη...
    για τα 'μπαλάκια' του βωξίτη δεν έχω καταλάβει πως θα επανέρχονται στην αρχική τους θέση, όταν μετά α) από το βάρος που θα δέχονται(τσιμεντένια πλάκα και μηχανήματα) και β) τους κραδαμούς, ο όγκος τους θα αλλάζει σχήμα, δηλαδή θα κατακάθονται και θα απλώνονται συνεχώς λόγω των παραπάνω αιτιών...
    επίσης δεν ξέρω αν η λωρίδα της πολυουρεθάνης αντέξει τόσο βάρος... κατά την γνώμη μου, ο όγκος του βωξίτη θα έπρεπε να είναι 'κλεισμένος' μέσα σε λεπτή σαμπρέλλα η σε κάτι τέτοιο...

    Μανο η όλη "μάζα" με τα μπαλακια, συμπεριφέρεται ως ένα πολυ παχυρευστο "υγρό", που δεν αλλάζει εύκολα διαστάσεις. Άπαξ κ´ κάτσει το φορτίο απο πάνω, αυτα δεν κινούνται μετα. Το συριτιο πολυουραιθανης, τα κρατάει απλώς για να μην χύνονται. Η θεωρία λέει, ότι καθώς οι διαφορες δονήσεις διέρχονται το όλο "σώμα" τους, προκαλούν μικροδονησεις των σφαιριδιων, μετατρέποντας την κινητική σε θερμική ενέργεια. Φαίνεται παράξενο, αλλα λειτουργεί!

    23  16 Mar 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    το ετοιμασες το ομορφο ρακ Αντωνη? το ακουσες? πες μας εντυπωσεις!

    24  16 Mar 2013  
 
page 2/6 rows 12/63 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 52ms (19 queries, 22ms)