211 exotic power amplifier (continued...)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Ενα χρονο μετα, επανερχομαι στο ιδιο thread καθως ο ενισχυτης ολοκληρωνεται. Μεσα στις προσεχεις μερες ολοκληρωνονται και τα 2 σασι και θα αναρτηθουν καποιες φωτογραφιες απο το ολο project.
    Βεβαιως μετα θα ακολουθησει και η διαδικασια των ακροασεων.
    Για την ωρα μενουμε στις φωτο του ενισχυτη, οπου θα δειτε τα σωθικα σε πληρη παραταξη, ενω θα ακολουθησουν φωτο με τα καπακια των μετασχηματιστων.

    1  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    2  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    3  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    4  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    5  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    6  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    7  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    8  13 Dec 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Ο ενισχυτης κουβαλαει στα σωθικα του 15 σιδερα ανα καναλι. Συγκεκριμενα εχει 7 Μ/Σ τροφοδοσιας, 3 Μ/Σ σηματος και 5 chokes εξομαλυνσης. Ειναι φυσικα zero feedback design με λυχνιες αποκλειστικα αμεσου θερμανσεως (DHT).
    Οι τασεις τροφοδοσιας ειναι δυο, με κοινη αρχη για τα πρωτα 2 σταδια, και φυσικα ξεχωριστη τροφοδοσια για το τελικο σταδιο.
    Οι ανορθωσεις φυσικα αποκλειστικα λυχνιας, με λαμπες ατμων υδραργυρου (mercury vapor rectifiers) και οπου υπαρχει σιδερο αυτο ειναι μονον double c core για τους ελαχιστους συμβιβασμους σε ηχητικο αποτελεσμα.
    Το καθε μονομπλοκ εχει περιπου 500 βιδες, ωστοσο καμμια δεν ειναι ορατη,πλην αυτων του βυσματος τροφοδοσιας IEC. Δεν υπαρχει σιδηρομαγνητικο υλικο πλησιον του καθε σιδερου, τα straps ειναι totally non magnetic stainless steel, ολα τα coil formers απο χαρτι κομμενο σε CNC laserjet, ολα τα mounting brackets ειναι απο baltic birch plywood κομμενο σε CNC laserjet machine, τα συρματα οτι καλυτερο υπαρχει διαθεσιμο στην αγορα οπως επισης και τα ελαχιστα υλικα. Δεν υπαρχει ουτε μια αντισταση ουτε ενας πυκνωτης σε σειρα με το σημα, παρα μονον η αντισταση και ο πυκνωτης καθοδου για την καθε λυχνια.
    Input tube ειναι η Emission Labs 20A, driver tube η 300Β και power tube η 211 της United Electronics, η καλυτερη variation που εχει ποτε κατασκευαστει!

    9  13 Dec 2012  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    πωπωπω!!! τι κολπα ειναι αυτα ρε παιδια!!!!

    φανταστικο!

    και το λευκο! αλλα πραμα!

    10  14 Dec 2012  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    super ultra Hi End!

    ακουστικες εντυπωσεις εχουμε Πετρο η οχι ακομα?

    Προφανως θα ναι οτι καλυτερο απλα,εχει κατασκευαστει κ εχουμε ακουσει?

    Τυφλα να χουν οι designers και οι κατασκευαστες του εξωτερικου!

    11  14 Dec 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Και λίγα λόγια για την ιστορία .
    Από καιρό έψαχνα μια καλή τελική βαθμίδα πέρα από τις ηχητικές δυνατότητες του jadis που ήδη είχα .
    Μα θα μου πεις ρε φίλε σιγά το μηχάνημα ,όχι δεν είναι ετσι
    Άκουσα πάρα πολλές τελικές βαθμίδες ,άλλες μου άρεσαν σε κάποια σημεία ,άλλες κάπου αλλού, άλλες παίζον απλώς οικτρά.
    Δεν βρήκα αυτό το όποιο θα μου τα έκανε όλα όπως ήθελα και να είναι και single end τοπολογία .
    Οποτε μιας και ειμαι χαρακτήρας η όλα η τίποτα ( παντα πανω σε αυτά που αναζητώ εγω) αποφασισα να αναθεσω στον Πετρο να μου φτιαξει ένα μηχανημα Custom για εμενα χωρις κανενα περιορισμό ουτε σε υλικα αλλα πρώτιστος κανενα περιορισμό σε αυτό που θελω εγώ να βγει από την μουσική μιας και αυτό ήταν το ζητούμενο.
    Δηλαδη ο ηχος με σωστες διαστάσεις χωρου, περιγράμματα .επίπεδα .εύρος .ρυθμο,και ελευθερία .
    Αυτό που απαιτούσα να βγαλω και μέσα από τις κατασκευές μου όταν τα μηχανήματα τοποθετούνται επάνω σε αυτές .
    Ε τότε το πράγμα είναι ΣΩΣΤΟ.
    Έχω στην κατοχή μου ένα ηχείο σταθμός στον χώρο .
    Ηθελα αυτό να το ακουσω στα άκρα που ημουν σίγουρος ότι μεχρι τωρα δεν το έφτασα .
    Και πάντα οι φιλοι που άκουγαν το σύστημα μου ,μου έλεγαν καλα τι άλλο ζητας ?
    Η απαντηση μου ήταν ,φίλοι καμένοι χαιφιντελαδες εχει δρομο ακομα
    Ε,αυτό τον δρομο ξεκινησα να καλύψω και εγώ και πιστευω μέσα από αυτή την υλοποίηση θα προχωρήσω αρκετά μπροστα για τα δικα μου δεδομενα και ζητούμενα .
    Το project αυτό ξεκινησε περισυ το Δεκεμβριο και τινει να τελειωσει σε λιγες μερες ,μετα από πολύ καθημερινο κόπο, τρεξιμο ,ατελείωτες ακροάσεις και τάξιμο.
    Ευτυχως ο ανθρωπος που ειχα διπλα μου ειχε τις ιδιες αποψεις και καταλαβαινόμαστε και όλα κύλησαν ακομη πιο ευκολα.
    Αλλωστε αν δεν ήταν αυτό ισως να μην ειχε γινει και τιποτα .
    Τεχνογνωσία απίστευτη ,και πολύ ψειρας ρε παιδι μου σε βαθμο που αρκετες φορες μετα από την κουραση τις ημερας ηθελα να τον στραγγαλίσω χεχεχε.
    Αυτά

    Οι τελικές ηχητικές εντυπώσεις σε λίγες μέρες

    12  14 Dec 2012  
 
page 1/13 rows 12/145 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 87ms (19 queries, 48ms)