Καλώδια DIY

  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Α δεν το ήξερα. Ευχαριστώ! Πήρα ιδέα από το Μάνο με το shrink wrap. Αυτό το site το βρήκα όταν έψαχνα τα Belden που πρότεινε ο Μιχάλης.
    Με τα interconnects πως να κολλήσω το σύρμα με το phono plug;

    25  8 Oct 2012  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Μετά το σφύξιμο δεν κάνει κακό και λίγη κόλληση.Λίγη όμως.

    26  9 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Α μάλιστα. Κάτι σαν το tinning? Που αν το σύρμα είναι πολύκλωνο το γεμίζεις solder για να ακουμπάνε όλα τα strands;
    Ή απλά λίγο καλάι μετά το σφίξιμο για να μεγιστοποιηθεί η επιφάνεια επαφής με το plug?

    27  9 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    όταν τερματίζουμε πολύκλωνους αγωγούς κάνουμε τα εξής...

    • ξεγυμνώνουμε στην άκρη τον αγωγό 1,5cm με προσοχή μην κόψουμε τα συρματάκια
    • στρίβουμε 3-4 φορές με το χέρι και ένα σκληρό χαρτί το γυμνό κομμάτι του αγωγού για να τυλιχθούν τα συρματάκια και να γίνουν ένα σώμα
    • βουτάμε την γυμνή άκρη στη σολντερίνη(πάστα)
    • παίρνουμε μια μικρή σταγόνα πολύ καλής ποιότητας κόλληση με τη μύτη του κολητηριού και την ακουμπάμε στην παστωμένη και στριμένη άκρη

    αμέσως η κόλληση διαπερνά όλα τα σύρματα και κάνει τον αγωγό στην άκρη σαν να ήταν μονόκλωνος... έτσι μπορούμε να τον βιδώσουμε απλά στο βύσμα χωρίς περαιτέρω κόλληση...

    28  9 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    στα καλώδια ηχείων που είναι χοντρά, είναι must να τα τερματίζουμε με τον παραπάνω τρόπο και μόνο βιδωτά, γιατί το να κολλλήσεις σύρμα 12 και 14 AWG θέλει προθέρμανση του βύσματος με ειδικό hot air gun και ακόμα πείρα με το άθλημα... αλλοιώς η κόλληση 99% θα βγει ψυχρή και θα ξεκολλήσει άμεσα...

    29  9 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Α τέλειες οδηγίες! Ευχαριστώ. Γιαυτό δεν κόλλησα, για να ακούσω τον ειδικό πρώτα . Τώρα τα πράγματα είναι αναστρέψιμα.
    Πάντως σκέφτηκα το εξής. Να εξασκηθώ στην κόλληση μονόκλωνου σύρματος. Hot air gun και σίδερο 80W και πάστα έχω στη σχολή. Αλλά δεν έχουν ασιμοκόλληση. Είναι αυτή που λέει 4% silver, 95.5% tin and 0.5% copper;
    Eπίσης τα rca plugs είναι αυτά [[http://www.ebay.co.uk/itm/Carbon-Fiber-mining-tellurium-copper-rhodium-plated-RCA-terminals-8PCS-/251023152030?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item3a7225539e&_uhb=1#ht_2258wt_1163|];

    Μετά την εξάσκηση κάποια στιγμή να τα φτιάξω, όχι για να κάνουν τρελή διαφορά στο σύστημά μου, απλά επειδή θα α τα έχω φτιάξει εγώ και θα είναι από τα καλύτερα στην αγορά!

    30  9 Oct 2012  
 
page 3/3 rows 12/30 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 47ms (19 queries, 20ms)