DIY Rack

  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλησπέρα!

    Ενδιαφέρομαι να σχεδιάσω και να φτιάξω, με τη βοήθεια ενός φίλου ξυλουργού, ένα rack για:

    Ένα πικάπ απλό
    ένα CD/DVD/SACD player (standard διαστάσεις)
    έναν ενισχυτή περίπου στις διαστάσεις του CD
    Tuner
    και να χωράει και κανα δίσκο.

    Αν το κάνω μόνο με ξύλο, έχετε να προτείνετε είδος ξύλου (π.χ. mdf για απόσβεση) και είδος δεσίματος (π.χ. καρφιά vs καβίλιες) ?

    Κάτι άλλο που να προσέξω? Λέω να πάρω και ειδικά ποδαράκια για απομόνωση, από πού προτείνετε?

    Ευχαριστώ!

    1  7 Jun 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πόσα χρήματα θέλεις να σου βγεί?Έχεις σκεφτεί να αγοράσεις κανα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή?

    2  7 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Eγώ θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις Plexiglass είναι πιο όμορφο για μένα και κυρίως πιο ουδέτερο στον ήχο. Δεν ξέρω βέβαια σε τι budget θες να κινηθείς.

    3  7 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Αlex λόγω περίεργου χώρου το έπιπλο πρέπει να μπει σε γωνία με ένα περίεργο κολονάκι οπότε δεν υπάρχει κάτι έτοιμο.

    Μιχάλη θα το ψάξω αν και στην Καλαμάτα θα δυσκολευτώ λίγο να βρω σε διάφορα πάχη. Θα μετρήσω το βάρος και θα πειραματιστώ σε ένα πρόγραμμα για τα στατικά να δω τι πάχη χρειάζονται.

    Πάντως πιστεύω πως το ξύλο ταιριάζει πιο πολύ στο χώρο.
    Και όταν αλλάξω σπίτι και πάρω πιο high end σύστημα θα φτιάξω ένα dedicated rack.

    Υπάρχει και η σκέψη για σιδερένιο σκελετό με σκάγια η άμμο μέσα (από την εμπειρία μου ο χυτοσίδηρος και το μολύβι απορροφούν τις δονήσεις καλά) και με ράφια από mdf.

    Από την άλλη Mike τώρα που το σκέφτομαι, το plexi θα μπορεί να μπαίνει και συρταρωτό για ράφι σε ξύλινο σκελετό. Χμ, μπαινω στο CAD να σχεδιάσω

    4  7 Jun 2012  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Eγώ θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις Plexiglass είναι πιο όμορφο για μένα και κυρίως πιο ουδέτερο στον ήχο. Δεν ξέρω βέβαια σε τι budget θες να κινηθείς.
    Χρήστο, ίσως στο σύστημα του Μιχάλη το plexiglass ταίριασε, στα δικά μου, ότι και να του έβαλα επάνω δεν ακουγόταν. Άποψή μου ξύλο. Τώρα τι ξύλο, ε ότι βαστάει η τσέπη σου.
    5  7 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    apokon wrote:
    Χρήστο, ίσως στο σύστημα του Μιχάλη το plexiglass ταίριασε, στα δικά μου, ότι και να του έβαλα επάνω δεν ακουγόταν.
    Άποψή μου ξύλο. Τώρα τι ξύλο, ε ότι βαστάει η τσέπη σου.

    Δηλαδη με το ξύλο το σύστημα πέταγε και με το plexiglass δεν ακουγόταν? Ελα βρε Αποστολε!

    6  7 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    C_Kalavrytinos wrote:
    Αlex λόγω περίεργου χώρου το έπιπλο πρέπει να μπει σε γωνία με ένα περίεργο κολονάκι οπότε δεν υπάρχει κάτι έτοιμο.
    Μιχάλη θα το ψάξω αν και στην Καλαμάτα θα δυσκολευτώ λίγο να βρω σε διάφορα πάχη. Θα μετρήσω το βάρος και θα πειραματιστώ σε ένα πρόγραμμα για τα στατικά να δω τι πάχη χρειάζονται.
    Πάντως πιστεύω πως το ξύλο ταιριάζει πιο πολύ στο χώρο.
    Και όταν αλλάξω σπίτι και πάρω πιο high end σύστημα θα φτιάξω ένα dedicated rack.
    Υπάρχει και η σκέψη για σιδερένιο σκελετό με σκάγια η άμμο μέσα (από την εμπειρία μου ο χυτοσίδηρος και το μολύβι απορροφούν τις δονήσεις καλά) και με ράφια από mdf.
    Από την άλλη Mike τώρα που το σκέφτομαι, το plexi θα μπορεί να μπαίνει και συρταρωτό για ράφι σε ξύλινο σκελετό. Χμ, μπαινω στο CAD να σχεδιάσω

    Θα ήταν πολυ όμορφο έτσι! Καλο θα ήταν τα ράφια απο plexiglass η ότι βάλεις τελος πάντων να πατάνε πάνω σε ακιδες!

    7  7 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλώς, μετράω διαστάσεις για τα βινύλια τώρα, θα βγάλω ένα 3D να μου πείτε τη γνώμη σας.

    8  7 Jun 2012  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Δηλαδη με το ξύλο το σύστημα πέταγε και με το plexiglass δεν ακουγόταν? Ελα βρε Αποστολε!

    Ακριβώς Μιχάλη μου!! Όπως ακριβώς το γράφεις.
    Πες μου μία σοβαρή εταιρεία κατασκευής racks από plexiglass?

    9  7 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ε δεν γίνεται αυτο βρε φιλε, δεν μπορείς να πας απο το τέλειο στο χάλια με ενα rack!
    Anyway, I get your point, το ξύλο σου ακούστηκε καλύτερα...

    10  7 Jun 2012  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Να σου αναφέρω κορυφαίες εταιρείες racks με ξύλο:
    -FINITE ELEMENTE
    -COPULARE,
    -AUDIOMAGIC,
    -AUDIODESIGN,
    -CHAMELEON(κατασκευής του jadisboy. Δεν τα εχω ακούσει αλλά πολύ σοβαροί hiendαδες μου έχουν πει τα καλύτερα)

    11  7 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ειναι φυσικό αυτο, το plexiglass ειναι 5 φορές πιο ακριβο απο τα ακριβότερα ξύλα!

    12  7 Jun 2012  
 
page 1/4 rows 12/48 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 98ms (19 queries, 53ms)