Telefunken RS237 power amplifier

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Most exotic power amplifier ever made!

    1  28 Apr 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Αγαπητοι φιλοι,
    ξεκινησα ενα νεο thread καθως τα αλλα projects βαινουν προς ολοκληρωση.
    Το project με τον ενισχυτη γυρω απο τις λυχνιες 211 βαινει προς ολοκληρωση,οπως επισης και εκεινο με τις 801, οποτε θεωρησα καλο να ξεκινησω το τελευταιο απο τα 'insane' projects και πιθανως το πιο ακραιο ολων οσων εχουν προηγηθει.

    Το project αυτο αφορα την κατασκευη ενος τελικου ενισχυτη λυχνιας, τριων σταδιων, σε μορφη ολοκληρωμενων monoblocks, με ποτενσιομετρο και μια μονον εισοδο. Λογω της μοναδικοτητας τοσο των λυχνιων οσο και των αλλων υλικων αλλα και σχεδιαστικων ακροτητων, μπορω να το καταταξω στην κατηγορια των exotic amplifiers.

    Η κατασκευη αυτη αφορα τον προσωπικο μου ενισχυτη, θα ειναι το μηχανημα που θα προοριζεται για δικη μου χρηση. Και επειδη τα καλα πραγματα πρεπει να τα μοιραζομαστε με τους φιλους μας, ο σκοπος ειναι να δημιουργηθει ενας χωρος στον οποιο οι φιλοι θα μοιραζομαστε μοναδικες μουσικες περιπλανησεις. Η συλλογη μου με δισκους βινυλιου αλλα και CDs δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, φιλοι ομως εχουν απιστευτες δισκοθηκες, οποτε θα ειναι μια καλη ευκαιρια να βαλουμε το καλυτερο hardware και το καλυτερο software προκειμενου να ευφρανθει η ψυχη μας.

    Οι προδιαγραφες του εν λογω μηχανηματος ανηκουν στη σφαιρα της ουτοπιας και πιθανως αυτο το εγχειρημα αποτελει την πιο ακραια εκφραση σχεδιαστικου παραληρηματος. Εδω θα ενσωματωθει ολη η εμπειρια μου και η γνωση, προκειμενου να αναδειχτει η μοναδικοτητα των καλυτερων τριοδων λυχνιων που εχουν ποτε κατασκευαστει. Και ειμαι σε θεση να υπογραμμισω το γεγονος οτι οι λυχνιες που θα χρησιμοποιηθουν ειναι οτι καλυτερο εχει φτιαχθει ποτε, καθως εχω ακουσει με τα αφτια μου οτι ακραια τριοδος λαμπα υπαρχει στο ματαιο τουτο κοσμο, με μοναδικη εξαιρεση την Western Electric 252A.

    Παμε λοιπον με τις προδιαγραφες:
    - Ενισχυτης τριων βαθμιδων, τοπολογιας Single Ended Triode
    - Fully Directly Heated Triodes (DHTs) παντου. Για το συγκεκριμενο project δεν επιτρεπεται χρηση λυχνιων περα απο Telefunken και μονον, καθως ξερετε καλα τη μανια μου για τον εν λογω οικο.
    - Παντου χρηση interstage transformers θηριωδων διαστασεων
    - Ποτενσιομετρο μετασχηματιστης (TVC)
    - Παντου χρηση εξωτικων πυρηνων c core απο το γνωστο κραμα που παραγγελνω στο Hong Kong για ολα τα εξωτικα projects
    - Παντου ανορθωση λυχνιας. Και οταν αναφερουμε παντου εννουμε βεβαιως τοσο στην υψηλη ταση οσο και στα νηματα
    - Χρηση ανορθωτριων λυχνιων αεριου (mercury vapor, argon filled, etc). Ειδικα για τα πρωτα σταδια θα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και οι εξωτικες Telefunken RGN4004 με τα μαυρα mesh plates.
    - Παντου τενεκεδες με λαδι, PIO capacitors, οτι καλυτερο εχει ποτε φτιαχθει.

    Οι λυχνιες θα ειναι ως εξης:
    - Πρωτο σταδιο Telefunken RE074 neutro
    - Δευτερο σταδιο Telefunken RS241
    - Τριτο σταδιο Telefunken RV258 & RS237 (δυνατοτητα χρησης και των δυο).

    Η ισχυς υπολογιζεται οτι θα ειναι περι τα 6 η 9 watts αναλογως τη λυχνια εξοδου, σε ταση A1 και με την RS237 θα μπορει να φτανει τα 16 watts σε ταξη A2.

    Το τελικο μηχανημα θα εχει θηριωδεις διαστασεις και θα απαρτιζεται πιθανοτατα απο τεσσερα σασσι. Τα δυο θα ειναι τα τροφοδοτικα των νηματων και τα αλλα δυο θα ειναι τα τροφοδοτικα υψηλης τασης και το σημα.

    Σας παραθετω πιο κατω καποιες φωτογραφιες με το στοκ των λαμπων, οπως επισης και την τελικη λυχνια αναμμενη με το τροφοδοτικο νηματων που μολις ολοκληρωθηκε.

    2  28 Apr 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    3  28 Apr 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    4  28 Apr 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    5  28 Apr 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    6  28 Apr 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ωραία πράγματα, ποτε θα υπάρχει κάτι να ακουσουμε;

    7  29 Apr 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ προτείνω να του απαγορεύσουμε να βάζει εδώ φωτογραφίες από τέτοιες λυχνίες και μάλιστα αναμμένες... Υπάρχει πολύ σοβαρός κίνδυνος εμείς οι μεγαλύτεροι να πάθουμε καμιά πλάκα και να τρέχουμε

    8  29 Apr 2012  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Αυτη ειναι η φωτο της αγαπημενης μου Telefunken RS241.
    Απο πολλούς θεωρειται ως η καλυτερη power triode χαμηλης ισχυος που εχει ποτε φτιαχτει. Ειναι λιγο εως πολυ κοντα στα χαρακτηριστικα της 801Α με διαφορετικο gain και διαφορετικο νημα.
    Τη συγκεκριμενη θα τη χρησιμοποιησω ως driver της λυχνιας εξοδου.

    Telefunken RS241 night view

    9  29 Apr 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μου φαίνεται οτι σύντομα θα πρέπει να βρεθούμε να το δούμε απο κοντά το μηχάνημα και να το ακούσουμε.
    Φυσικά οι πιο απαιτητικοί απαιτούμε και να ανοίξεις το κουτί για μάθημα ηλεκτρονικών!!!

    10  29 Apr 2012  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    σπεσιαλλλ!! αντε να το δουμε τελειωμενο και να ακουσουμε εντυπωσεις, οπτικες κ πανω απ ολα ηχητικες!!

    11  30 Apr 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πετράν πολύ όμορφες οι λάμπες που ανάβουν αλλά μόνο με το νήμα δεν παίζουν θέλουν και τα υπόλοιπα και μέχρι τώρα, μιλάμε για χρόνια τώρα, ούτε μία νότα δεν έχουμε ακούσει παρά μόνο μας απειλείς με εκφράσεις του τύπου "μηχανήματος ανηκουν στη σφαιρα της ουτοπιας και πιθανως αυτο το εγχειρημα αποτελει την πιο ακραια εκφραση σχεδιαστικου παραληρήματος" αλλά από γκολ τίποτα. Ρε μεγάλε δεν γράφεις κανένα βιβλίο που είσαι και καλός!!!

    12  30 Apr 2012  
 
page 1/2 rows 12/13 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 53ms (19 queries, 18ms)