Πυκνωτές σε crossover ηχείου..

  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    Πολλά οικονομικά ηχεία στο κρος τους χρησιμοποιούν ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.Υποκειμενικά μιλώντας έχει κάποιος προσωπική εμπειρία για τα οφέλη ενός πυκνωτή προπυλενίου έναντι ηλεκτρολυτικού?Υπάρχουν κάποια ακουστικά "στάνταρντς"? - Π.χ οι ηλεκτρολυτικοί μπορεί να ακούγονται πιο ξεροί κλπ..- Με ενδιαφέρει η γνώμη/εμπειρία σας κυρίως για πυκνωτή σε tweeter..

    1  6 Feb 2012  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Δεν ακουγονται ξεροι
    μουντοί ειναι και “κρύβουν” μπολικη πληροφορία, σε εντασεις μπορει καποιοι να σκληρύνουν
    Αν και δεν ειναι σωστες οι γενικεύσεις γιατι υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις μεταξύ τους...αυτά σε γενικές γραμμές.
    Τους πλαστικούς δεν μπορεις να τους χαρακτηρισεις με το υλικό γιατι υπάρχουν διαφοροποιησεις ανα εταιρία και ανα τυπο.
    Οι οικονομικοί (π.χ. λευκοι mundorf, scr, solen, audyn, wima, jantzen κτλ 4,7μF ~2-5e) ειναι μέτριοι, θα τους εβαζα σε πολύ χαμηλής αξιας μονάδες.
    Τα περισσοτερα ηχεία μέχρι 5000ε χρησιμοποιούν αυτης της κατηγορίας πυκνωτες.
    Aπό τους παραπάνω θα εβαζα ενα μικρό προβάδισμα τους απλούς solen.
    Στα ~10ε στην ιδια χωρητικότητα βρισκεις καλύτερα πραγματα από clarity ESA, obbligato και λίγο πιο ψηλά tin foil από scr, audyn.
    Πιστευω οτι σε αυτη τη κατηγορία, ενω προκειτε για καλούς πυκνωτες, οι διαφορες μεταξύ τους ειναι σοβαρές.
    Οι clarity esa ειναι πλούσιοι και σχετικά μαλακοί αλλά σβύνουν την νότα απότομα, οι obbligato εχουν πολύ αέρα ειναι πολύ γρήγοροι αλλά δεν εχουν “ψωμί” κάτω απο τα 4κ, οι tin foil ειναι επιθετικοί για τα γούστα μου.
    Στα 20ε με την ιδια χωρητικότητα αρχίζουν πιο σοβαρα πραματα με υλικά πιο ολοκληρωμένου χαρακτήρα. Θα πήγαινα σε mundorf supreme, εχουν μεγάλο ηχο, πλούσιο, γλυκο και σχετικά αναλυτικό. Δεν βρηκα καποιο σοβαρό μειωνέκτημα ακόμα και σε χαμηλά κροσσαρίσματα.
    Tα λαδια ειναι πανακριβα...ουτε κατοχή να ειχαμε
    Αυτά που αναφερω δεν ειναι πληροφορίες από το δικτυο, τον επόμενο καιρό θα εχω και αλλους στην ακριβή κατηγορία.
    Ο David της Clarity υποστηρίζει οτι οι MR ειναι οι καλύτεροι, θα εχω κοντρα με supreme silver-oil, jupiter, ampohm.

    Η κουβεντα ειναι μεγάλη
    οι πυκνωτες κανουν μεγάλη ζημια στο σημα και ψαχνεις ποιος κάνει τη μικρότερη στο δεδομένο σου τουίτερ.
    Εχω φτιαξει ηχείο με τουίτερ των 25ε με 15ε πυκνωτη...ανεβηκε μία με δυο κατηγορίες πάνω ο ήχος.
    Αν ψαχνεις για το SB1,2'' μια που το εχω καιρό και το θεωρώ λεπτόηχο με πολύ καλή απόδοση στις πολύ υψηλές θα το παντρευα με τους απλούς supreme

    2  7 Feb 2012  
  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    Νικόλα, ευχαριστώ πάρα πολύ!Όχι,δεν ψάχνω για το ηχείο μου.Εγώ έχω βάλει Clarity PWA.Για ηχεία ενός φίλου σκέφτομαι για κανένα upgrade..Δεν ήθελα πληροφορίες διαδικτύου.Ήθελα προσωπικές και υποκειμενικές απαντήσεις και με κάλυψες πλήρως..!

    3  7 Feb 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σε φίλου σου ε? Θα του στείλεις και τα ηχεία μετα? χαχαχαχα χαχα

    4  7 Feb 2012  
  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    Mikekan wrote:
    Σε φίλου σου ε? Θα του στείλεις και τα ηχεία μετα? χαχαχαχα χαχα

    XAXXAXAXAXAXAXXAXAA

    Όχι ρε, αυτά είναι αλλουνού....

    5  7 Feb 2012  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Κάποιες απόψεις για τους πυκνωτες από το δίκτυο
    link

    Με τα ηχεία τι ακριβώς κανετε?

    6  9 Feb 2012  
  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Κάποιες απόψεις για τους πυκνωτες από το δίκτυο
    link
    Με τα ηχεία τι ακριβώς κανετε?

    Το έχω διαβάσει Νικόλα.Σε ευχαριστώ.Ο Μιχάλης άλλο λέει....(άσχετο με το θέμα αυτό)

    Δεν ασχολούμαι και πολύ με audio τελευταία είναι αλήθεια.Πιο πολύ σε φίλους ακούω..Ένας φίλος αγόρασε ένα ζευγάρι φτηνά δίδρομα κι έχουνε μόνο έναν ηλεκτρολυτικό στο tweeter κι απλά αναρωτιόμουνα μήπως επωφεληθεί με καμιά αναβαθμισούλα..

    7  9 Feb 2012  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Φερτα καμια βόλτα να κάνουμε προπόνηση

    8  9 Feb 2012  
  • Lemarchand

    Lemarchand

    Registered

    Νικόλα θα σε ενημερώσω.Προς το παρόν έχουμε κάποια σημαντικότερα θεματάκια με μπουμάρισμα λόγω κοντινής γυψοσανίδας.Μόλις λυθεί αυτό προχωράμε παραπέρα..

    9  19 Feb 2012  
  • thisseas

    thisseas

    Registered

    Ένα update για οσους τυχον ψάχνονται με το θέμα. Εγκατέστησα και δοκίμασα στα high-end ηχεία μου δυο ζευγάρια κινέζικους MKP πυκνωτες μάρκας Audiophiler (+-3%, red, 5.6uF και 6.8uF) και είναι οκ! κοστος 4-5 ευρω το ζευγαρι και δωρεαν αποστολή από Aliexpress. Με κάλυψαν πλήρως και υποθέτω θα είναι παραπάνω από οκ για όσους θέλουν να βελτιωσουν και να ανανεωσουν τα crossover τους, χωρίς πολλες πολλες ερευνες και δαπάνες

    10  6 Apr 2017  
  • errikos

    errikos

    Registered

    Ειναι και μερικοι κατασκευαστες ομως που βαζουν πραγματικα σκουπιδια. Ανοιξα ενα Harbeth και ντραπηκα φιλοι και φιλες. Ηχειο που δεν το λες και φτηνο με ασυνηθιστα πολυπλοκο xover και υλικα για παιδικο παιχνιδι...
    Το ερωτημα ομως παραμενει αν το χεριαζεις και τι να περιμενεις...
    καλη ξεκουραση.

    11  16 May 2020  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 47ms (18 queries, 20ms)