211 exotic power amplifier (#3)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    IITC Interstage transformer square wave response

    Σας παραθετω τις μετρησεις του interstage transformer μεσω του οποιου η 300Β θα οδηγει την 211.

    Οι μετρησεις αφορουν επιδοσεις σε αποκριση τετραγωνικου παλμου στα 10, 100, 1.000, 10.000 και 100.000 Hz. Παμε λοιπον.

    Square wave 10Hz

    ---
    Square wave 100Hz

    ---
    Square wave 1kHz

    ---
    Square wave 10kHz

    ---
    Square wave 100kHz

    Θα πρεπει να σημειωθει οτι η γεννητρια δεν παει κατω απο τα 10Hz, δηλαδη η αποκριση της ιδιας της γεννητριας στραβωνει εστω και απειροελαχιστα, κατι που φαινεται στο πρωτο γραφημα. Επισης θα πρεπει να σημειωθει οτι μολις πολωθει ο πυρηνας με DC το permeability θα αυξηθει αρκετα, κατι που θα βελτιωσει ακομη περισσοτερο την αποκριση στις χαμηλες συχνοτητες, διχως να υπαρχει συρρικνωση τις υψηλες συχνοτητες. Απο εκει και περα, στις υψηλες θα μιλησει το φαινομενο Miller, παλι ομως οχι σπουδαια πραγματα.

    Η τελικη αποκριση του ενισχυτη θα ειναι η αποκριση του Μ/Σ εξοδου. Εκει θα δουμε τι ψαρια πιανουμε.

    Για την ωρα οι μετρησεις του IST ειναι καλες μετρησεις ενος καλου μετασχηματιστη. Δε θα πρεπει να αντιπαραβαλλονται με μετρησεις αλλων μετασχηματιστων εμπορικης διανομης καθως δεν ειναι δικαιο να συγκρινονται. Μετασχηματιστες σαν αυτους εμπεριεχουν πολυ μεγαλο βαθμο προσπαθειας και ειναι αφορητα ακριβοι για να παραχθουν και να διανεμηθουν σε εμπορικη βαση. Θα πρεπει να συγκρινονται μονον με DIY μετασχηματιστες οπου ο παραγοντας κοστος δεν αποτελει τροχοπεδη. Δυστυχως δεν εχω υποψιν μου κατι συγκεκριμενο, εαν εχετε κατι να μου προτεινετε, μετα χαρας θα το ακουσω.

    Σας κατακλειδα θα πρεπει να επισημανω εκ νεου οτι δε θα πρεπει να διδεται βαση σε μετρησεις ως ταυτοποιηση ποιοτητας ενος SET ενισχυτη. Σασ δινω το λογο μου οτι τον παραπανω μετασχηματιστη μπορω να τον κανω να κελαηδησει οσο και να γκαριζει με απιστευτη ευκολια. Αυτο που ειναι σχεδιασμενος να κανει ειναι να παρεχει ενα ruler flat φορτιο στην 300Β προκειμενου να επιτελεσει το εργο της με τον απολυτως καλυτερο τροπο.

    Καλα Χριστουγεννα σε ολους!

    Φιλικα,
    Π.Α.

    25  23 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    ωρε μανα μου
    αδυνατο να το πιστεψω ακομα
    αλλα τι να πω τα εχω ακουσει με τα αυτια μου

    26  23 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Τι έχεις ακούσει, το μετασχηματιστή?

    27  24 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    μηχανημα του Πετρου με αυτα τα σιδερα

    28  24 Dec 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μπράβο Πέτρο!Οι μετρήσεις είναι εξαιρετικές!!

    Προσωπικά δέν γνωρίζω DIYδες να φτιάχνουν μετασχηματιστές.Οι μόνοι που ξέρω είναι οι ιδιοκτήτες της TLA που είναι επαγγελματίες...

    Αν μή τι άλλο γνωρίζω οτι καλοί μετασχηματιστές είναι οι Lundahl.
    http://www.lundahl.se/

    29  24 Dec 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Οι μόνοι που ξέρω είναι οι ιδιοκτήτες της TLA

    Η μεγάλη επιτυχία της YPSILON οφείλεται, ΚΑΙ στο οτι φτιάχνει μονη της, τους μετασχηματιστες της.

    30  24 Dec 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Α οκ...Δέν το ξερα!!!

    31  24 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    AlexD wrote:
    Μπράβο Πέτρο!Οι μετρήσεις είναι εξαιρετικές!!
    Προσωπικά δέν γνωρίζω DIYδες να φτιάχνουν μετασχηματιστές.Οι μόνοι που ξέρω είναι οι ιδιοκτήτες της TLA που είναι επαγγελματίες...
    Αν μή τι άλλο γνωρίζω οτι καλοί μετασχηματιστές είναι οι Lundahl.
    http://www.lundahl.se/

    Ευχαριστω για τη φιλοφρονηση AlexD.
    Το οτι τυχαινει να μη γνωριζουμε προσωπικα DIYers που να φτιαχνουν μονοι τους Μ/Σ δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας. Νομιζω οτι πρεπει να ειναι αρκετοι εκεινοι που φτιαχνουν μονοι τους εκ του μηδενος ενισχυτες για High Fidelity audio reproduction, τα παντα μεχρι και τα σιδερα. Ενταξει, δεν ειναι καθημερινο φαινομενο αλλα στα σιγουρα θα υπαρχουν...

    Οι μετρησεις ειναι καλες μετρησεις ενος καλου μετασχηματιστη. Ωστοσο αυτο που βλεπεις ειναι μια πρωτη βαση. Αυτο που σε φιλους τονιζω διαρκως ειναι το γεγονος οτι αυτο που βλεπεις ειναι μια πρωτη, απαραιτητη μεν προυποθεση, πλην ομως οχι η μοναδικη, προκειμενου μια τετοια υλοποιηση να ακουγεται σωστα.

    Επι παραδειγματει, μετρησεις συσκευων δημοσιευονται στο Stereophile εδω και χρονια. Μια εξ αυτων μπορεις να δεις στο link

    http://www.stereophile.com/content/wavac-sh-833-monoblock-power-amplifier-measurements

    Αυτες αφορουν το μεγαλο τους μοντελο, με τις λυχνιες 833. Η εταιρια ονομαζει το συγκεκριμενο ενισχυτη ισχυος 100W αν δεν απατωμαι (υπαρχει και αλλο με 150W). Επισης σε φυλλαδιο της πριν χρονια ειχα δει οτι τονιζε με ιδιαιτερη εμφαση το 0dB @100kHz!!! Ωστοσο η αληθεια δεν ειναι ακριβως ετσι, θα δεις καποια βασικα πραγματα:
    - η αποκριση συχνοτητας αδιακριτως output tap και φορτιου δεν ειναι σε κανενα απολυτως σημειο του φασματος γραμμικη.
    - η παραμορφωση του οριου 1% - 2% δεν ειναι στα 100W αλλα στο 1 W/ch. Επομενως ο εν λογω ενισχυτης δεν ειναι ονομαστικης ισχυος 100W αλλα μολις 1W!
    - η αποκριση τετραγωνικου παλμου του ενισχυτη στο 1kHz ειναι αυτη που βλεπεις, σχολια νομιζω δε χρειαζονται.

    Εχοντας τα παραπανω καταγεγραμμενα στο χαρτι του Stereophile, δε χρειαζεται να μπεις στη διαδικασια να ακουσεις το εν λογω μηχανημα για το πως παιζει. Αυτο που βλεπεις φτανει. Αυτο ωστοσο ειναι μια ακροτητα διοτι κανενα αλλο μηχανημα εξ οσων γνωριζω δεν παρεχει αναλογες μετρησεις, τα Lamm επι παραδειγματει μετρανε εξαιρετικα.

    Οι μετρησεις ειναι το πρωτο πραγμα που μπορεις να εχεις αποτυπωμενο για να σε ωθησει σε ενδεχομενη ακροαση η οχι. Αν δεν μετραει σωστα ειναι αδυνατο να παιζει σωστα. Ωστοσο περα απο εκει, εαν μετραει σωστα, υπαρχουν τοσες αλλες παραμετροι που επηρεαζουν το αποτελεσμα που ειναι αδυνατο να προδιαγραψεις εκ των προτερων, ωστοσο το αφτι δεν κανει ποτε λαθος, φυσικα αν υπαρχει αναλογη εμπειρια.

    Οι M/S της Ypsilon δεν γνωριζω πως συμπεριφερονται, κρινοντας ομως απο το ηχητικο αποτελεσμα δεν μπορουν να μετρανε απλα και μονο στοιχειδως καλα. Οι της TLA ειναι επαγγελματιες της αγορας και βεβαιως γνωριζουν. Παντως για τα Lundahl δεν εχω τις καλυτερες των εντυπωσεων στο ακουστικο σκελος, παρα το οτι ειναι φτιαγμενοι αψογα.

    Καλα Χριστουγεννα σε ολους!
    Φιλικα,
    Π.Α.

    32  24 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    gherop wrote:
    Η μεγάλη επιτυχία της YPSILON οφείλεται, ΚΑΙ στο οτι φτιάχνει μονη της, τους μετασχηματιστες της.

    οι οποιοι ειναι εξαιρετικοι αν κρινω εκ του αποτελεσματος

    33  24 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    pavgeris wrote:
    Τακη, σε ευχαριστω για το post.
    Οι τελικες μετρησεις σαφως γινονται και πρεπει να γινονται πανω στη βαθμιδα. Επειδη ομως εχω φτιαξει αρκετα πραγματακια πανω στον παγκο, μπορω να εχω μια σχετικη εικονα του τελικου αποτελεσματος αρκετα πριν φτασει η τελικη ωρα των τελικων μετρησεων.
    Προσεξε λοιπον το εξης: οι τελικες μετρησεις του ΟΛΟΥ ενισχυτη δεν θα ειναι αυτο που μετραει ο interstage transformer καθως οτι σιδερικο βαζεις παντοτε κατι κοβει, ειτε στα 100kHz ειτε στο 1MHz. Σημασια εχει οτι κοβει παντως. Απο εκει και περα, απ την εμπειρια που μεχρι στιγμης εχω αποκτησει (και μπορω να μιλαω με αρκετη εως μεγαλη δοση βεβαιοτητας), στο SET τα πραγματα δεν ειναι οπως εχεις ενδεχομενως συνηθισει σε εφαρμογες OTL. Ο μοναδικος περιοριστικος σου παραγοντας ειναι τα σιδερα. Το φαινομενο Miller εχει πολυ μικρη εως ανεπαισθητη επενεργεια στις τελικες μετρησεις των υωηλων συχνοτητων.
    Νομιζω μπερδεμα δεν υπαρχει επισημαινοντας τις μετρησεις αυτες, ειπαμε και το τονιζουμε οι μετρησεις ειναι με φορτιο μεν οχι ομως πανω στη βαμιδα σε πληρη λειτουργια. Θα ειναι κατα τι μικροτερες οι αποκρισεις στις υψηλες, ομως μπορω να σου εγγυηθω με επισης αρκετη δοση βεβαιοτητας οτι *πρακτικα* οτι δεις στον παλμογραφο θα ειναι η αποκριση του Μ/Σ εξοδου. Οταν με το καλο ερθει η ωρα θα σου τραβηξω φωτο με τετραγωνο στα 10kHz στον τελευταιο interstage και στον εξοδου.
    Στα SET το μαλε βρασε γινεται στους εξοδου, υπο την προϋποθεση οτι οι IST ειναι σωστα υλοποιηνενοι. Για το συγκεκριμενο εξοδου, σου υποσχομαι οτι θα τα δωσω ολα, καλυτερο δε θα μπορω να φτιαξω. Εκει θα δουμε τι ψαρια πιανουμε...
    Καταρχην χρονια πολλα και καλες γιορτες!!

    Πετρο δεν μιλαω για το miller efect που ειναι ασημαντο [in capacitans x amplifation factor ] δηλαδη ,αν θυμαμαι καλα για την 300b ειναι περιπου [c in 8 x 3,9 m]=31,2 pf ,αλλα απλα μετρησεις σε πραγματικες συνθηκες!!

    34  25 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Τακη,
    το miller effect ειναι οντως αμυδρο, για αυτο και τονισα οτι ο Μ/Σ αυτος μετρα πανω στον ενισχυτη πρακτικως οτι και στη μετρητικη διαταξη, διαφορες ελασσωνος σημασιας. Ωστοσο, κατι κοβει.

    Σημερα ολοκληρωσα τον Μ/Σ εξοδου. Σκετο τερας. Σιδερα και πηνιο 8.3 κιλα διχως καπακια, τσερκια, ρυτινες, κλπ. Αυριο θα κανω μια υποτυπωδη μετρηση, αλλα ξερεις οτι στους εξοδου τα πραγματα ειναι καπως διαφορετικα. Επειδη ομως εχω φτιαξει αρκετους, θα εχω μια πρωτη εικονα για το πως θα παιζει. Στα μπασα θα φτανει χαλαρα και ανετα κατω απο τα 10Hz, στα πριμα ελπιζω να δω τα 100kHz @-3dB.

    35  26 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    pavgeris wrote:
    Σημερα ολοκληρωσα τον Μ/Σ εξοδου. Σκετο τερας. Σιδερα και πηνιο 8.3 κιλα διχως καπακια, τσερκια, ρυτινες, κλπ. Αυριο θα κανω μια υποτυπωδη μετρηση, αλλα ξερεις οτι στους εξοδου τα πραγματα ειναι καπως διαφορετικα. Επειδη ομως εχω φτιαξει αρκετους, θα εχω μια πρωτη εικονα για το πως θα παιζει. Στα μπασα θα φτανει χαλαρα και ανετα κατω απο τα 10Hz, στα πριμα ελπιζω να δω τα 100kHz @-3dB.

    Τελικα καλυτερα του αναμενομενου απο πλευρας αποκρισης.
    10Hz 0.0dB
    76kHz 0.0dB
    96kHz -1.0dB
    164kHz -3.0dB

    36  27 Dec 2011  
 
page 3/3 rows 12/36 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 88ms (19 queries, 48ms)