Altec VOTT field coil exotic loudspeaker (#5)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Πραγματικά πολύ αξιόλογη DIY προσπάθεια... Χωρίς να έχω εντρυφήσει στην 'παλιά' τεχνολογία field coil νομίζω πως χρειάζεται πολύ καλή και προσεγμένη τροφοδοσία και ακρίβεια στην κατασκευή...
    Η Shindo στο κορυφαίο μοντέλο της latour χρησιμοποιεί vintage altec drivers που τους μοντιφικάρει από σταθερού μαγνήτη σε field coil...όπως ακριβώς ο Πέτρος εδώ...
    Και η πρώτη απορία... η 'ανάρτηση από δέρμα'... α) δεν θα είναι επιρρεπής στην υγρασία/ξηρασία?? β) θα έχει 'περιθώρια' για μεγάλες διαδρομές και γρήγορη επαναφορά όντας μη ελαστική??
    Νίκο nbullamatsis, όταν λέμε στο χέρι 99% εννοούμε σε χειροκίνητο 'τυλιχτήρι'...

    Μανο,
    λιγο εως πολυ δικιο εχεις. Το πρωτο πραγμα ειναι ακριβεια στην κατασκευη.Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να επιτευχθει πρακτικα. Ο ανθρωπος που εκανε τη σιδεροδουλεια μου εγγυηθηκε το αποτελεσμα πριν καν ξεκινησουμε, ειπαμε ειναι ο καλυτερος. Φαντασου οτι λιγα microns εκκεντροτητα στον πολο και το πραγμα τελειωσε, παει το μεγαφωνο!Ολα ειναι σε ακριβεια καλυτερη απο 0.001mm!
    Με μαγνητικη ροη 21.000 gauss και ταβανι τα 26 W θερμικου stress ο κενος χωρος γεμιζει ολος απο συρμα σχεδον ξεχειλα.Ετσι επιτυγχανεται το μεγιστο της ευαισθησιας τοσο στο 515 οσο και στο 288.
    H Shindo οντως φτιαχνει το Latour και με AlNiCo και με field coil, δε γνωριζω ομως ποσο το τραβαει, οπως επισης εαν ειναι αμιγως field coil ή μειξη AlNiCo και field coil μαζι. Καποιοι το κανουνε ετσι, εσφαλμενα φυσικα.
    Το δερμα δεν ειναι επιρρεπες σε υγρασια παρα μοναχα σε αμεσο ηλιακο φως, καλο ειναι να αποφευγεται. Υπαρχουν field coil speakers με αναρτηση απο δερμα που ζουνε σαν καινουρια απο τη δεκαετια του 1930 (κατι Klangfilm 14"). Οι διαδρομες θα ειναι αυτες που πρεπει, κινουνται ανετα διχως το παραμικρο προβλημα. Το δερμα στη θεση αυτη λειτουργει ακομη καλυτερα απο το χαρτι ενω τα χαρακτηριστικα της αναρτησης ειναι συνδυασμος των χαρακτηριστικων του spider και του rim. Υπενθυμιζω οτι σε αυτα τα μεγαφωνα το spider ειναι phenolic και οχι textile, και για αυτο το λογο το δερμα παει 'γαντι'. Ηχητικα ειναι εντελως αλλη φαση, δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο τραγικα καλυτερα παιζει. Αυτο ακριβως κανει και η Voxativ στα μεγαλα της μοντελα!

    49  5 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Toptubes wrote:
    Αυτό είναι super project. Πραγματικά αυτό το ηχείο πρέπει να το ακούσω.
    Έχω ακούσει τα voice of the theater γύρω στα 1980 στην Αμερική και άλλη μία φορά εδώ στην Αθήνα μαζί με κάποιο πολύ γνωστό όνομα στο Hi end στην Ελλάδα που τώρα δραστηριοποιήται επαγγελματικά με το Hi end και να πω την αλήθεια δεν μου έκαναν και τρομερή εντύπωση μάλλον ότι τσίριζαν μου φάνηκε αλλά ίσως ήταν τα ηλεκτρονικά. Επίσης έχω ακούσει και τα Siemens Klangfilm που και πάλι δεν μου ακούστηκε σαν κάτι το εξαιρετικό.
    Και το Altec του Hiraga ακούσαμε στο Μόναχο πριν μερικά χρόνια και να πω την αλήθεια ήταν πολύ καλό.
    Η κόρνα που κατασκεύασες πάντως είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή και δεν μπορώ να περιμένω να την ακούσω.
    Ελπίζω να τα έχεις όλα αυτά έτοιμα μέχρι τον Μάρτιο και στημένα σε σύστημα γιατί σε προγραμματίζουμε για την συνάντηση του Μαρτίου του ACA.
    Πάντως τα συγχαρητήρια μου για τα εντυπωσιακά σου DIY project και περιμένουμε να μας κρατάς ενήμερους για την πρόοδο του έργου και για την ολοκλήρωση του ώστε αυτό να γίνει σύστημα προς ακρόαση.
    Και πάλι μπράβο!!!

    Κυριακο,
    τετοια ηχεια ειναι πολυ επιρρεπη στα ηλεκτρονικα και στις τροφοδοσιες τους. Το τσιριγμα που λες οτι ακουσες οφειλεται μαλλον στα ηλεκτρονικα. Το Klangfilm Eurodyn ειναι εκπληκτικο ηχειο και ενα απο τα καλυτερα που μπορεις να αγορασεις, ωστοσο ισως να μην το ακουσες σε ελεγχομενες συνθηκες. Αδυναμο σημειο του ειναι η κορνα του, οντας tractrix εχει τα προβληματα της, δεν γινεται και αλλιως.Χρωματιζει με τον τροπο της και ειναι πολυ δευτεροκλασσατη.Το woofer ειναι καλυτερο απο το Altec στα μεσαια-μεσοχαμηλα, το Altec δεν εχει αντιπαλο στα μπασα, μη ξεχνας το Eurodyn παιζει σε μπαφλα αποκλειστικα και μονον!
    Στις field coil εκδοχες, με το Altec μπορεις να ωθησεις την κατασταση στα ορια, παιζοντας με μοντερνα υπερ-σιδερα καθαροτητας 99.95%+, επιτυγχανοντας ευκολα ευαισθησιες 105dB/Wm+, καθως εχει αφθονο χωρο για το συρμα.
    Το Altec του Μοναχου ηταν το απολυτως χειροτερο Altec που εχεις ακουσει! Ειναι replica της GreatPlainsAudio που απεχει ετη φωτος απο το original 604.
    Την κορνα σιγα μην την εφτιαξα εγω Κυριακο, τι ειμαι, ξυλοτεχνιτης; Χαλαρωσε... Ειπαμε την εφτιαξε ενας γκουρου που κατεχει την τεχνη.
    Οσο για το Μαρτιο στο ACA, εννοεις Μαρτιο του 2012 η του 2013?Για το 2013 κατι προλαβαινουμε...

    Και για επιλογο: μην εντυπωσιαζεσαι απο αυτα που βλεπεις!Εχουμε βαρεθει να βλεπουμε εντυπωσιακα πραγματα στο ματι που δεν παιζουν μουσικη.Κρατα ουδετερη σταση και τον τελευταιο σχολιασμο μετα τις ακροασεις.

    Οσο για τα συχγαρητηρια σου για τα 'εντυπωσιακα' projects, ΟΚ, ας τα δεχτω. Και αν νομιζεις οτι εδω τελειωνει η ολη φαση, σου εχω κρατησει τα 2 καλυτερα για το τελος. Υπομονη μονον διοτι ειναι λιγο χρονοβορα η κατασταση...

    50  5 Dec 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Πέτρο η προσπάθεια ειναι πραγματικά αξιολογη
    αλλά γεννιουνται κάποιες απορίες
    Θα αντέξει το πηνίο αυτη τη ταση(216V) ή θα γίνει κάρβουνο?
    Επειδη δεν γνωρίζω, τι ρευματα θα περάσουνε?
    Αν κατάλαβα καλά μαξ ~0,12Α (26W)?
    Συνήθως αυτά τα μεγάφωνα βλέπουμε να τα δουλευουν 12-30 Volt

    Με το δερμα δεν θα μπορούσες να κοψεις μία κυκλική ενιαία στεφάνη?
    Eχει ελαστικότητα να “γυρήσει” για να δέσει στον κώνο.

    Υ.Γ. επειδη εχω κάποια σχέση με μηχανουργεία....από την θητεία μου στα φορτηγά (πρακτικά καμία) και μια που η θέση μου επετρεπε ταξίδια στο κέντρο εξέλιξης της Volvo, εκει να δεις τους παπουδες με κουστούμια και λευκές ποδιες....χειρουργείο, παραυτά δεν μπορουσαν να εχουν την ακρίβεια του δικού σου μηχανουργείου!!!!
    πλάκα κάνω για τον αισιοδοξο μηχανουργό σου.
    Τετοια ακρίβεια είχαμε στο ερευνητικό κέντρο κάτω στο Ηρακλειο αλλά τα μηχανηματα δεν ειχαν σχέση με τόρνο....δέσμη σύμφωνων φωτονίων βγάζανε για να πετύχουν αυτά τα νούμερα.
    Θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτό σε 60.000-30.000 μεγένθυση από ημιαγωγούς.
    Aλλά και με την ακρίβεια που εχεις προφανώς δεν υπάρχει θέμα.

    51  5 Dec 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    pavgeris wrote:
    ................Την κορνα σιγα μην την εφτιαξα εγω Κυριακο, τι ειμαι, ξυλοτεχνιτης; Χαλαρωσε... Ειπαμε την εφτιαξε ενας γκουρου που κατεχει την τεχνη....

    Ρε που πάει το διεφθαρμένο μου μυαλό... που πάει...

    52  5 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Πέτρο η προσπάθεια ειναι πραγματικά αξιολογη
    αλλά γεννιουνται κάποιες απορίες
    Θα αντέξει το πηνίο αυτη τη ταση(216V) ή θα γίνει κάρβουνο?
    Επειδη δεν γνωρίζω, τι ρευματα θα περάσουνε?
    Αν κατάλαβα καλά μαξ ~0,12Α (26W)?
    Συνήθως αυτά τα μεγάφωνα βλέπουμε να τα δουλευουν 12-30 Volt
    Με το δερμα δεν θα μπορούσες να κοψεις μία κυκλική ενιαία στεφάνη?
    Eχει ελαστικότητα να “γυρήσει” για να δέσει στον κώνο.
    Υ.Γ. επειδη εχω κάποια σχέση με μηχανουργεία....από την θητεία μου στα φορτηγά (πρακτικά καμία) και μια που η θέση μου επετρεπε ταξίδια στο κέντρο εξέλιξης της Volvo, εκει να δεις τους παπουδες με κουστούμια και λευκές ποδιες....χειρουργείο, παραυτά δεν μπορουσαν να εχουν την ακρίβεια του δικού σου μηχανουργείου!!!!
    πλάκα κάνω για τον αισιοδοξο μηχανουργό σου.
    Τετοια ακρίβεια είχαμε στο ερευνητικό κέντρο κάτω στο Ηρακλειο αλλά τα μηχανηματα δεν ειχαν σχέση με τόρνο....δέσμη σύμφωνων φωτονίων βγάζανε για να πετύχουν αυτά τα νούμερα.
    Θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτό σε 60.000-30.000 μεγένθυση από ημιαγωγούς.
    Aλλά και με την ακρίβεια που εχεις προφανώς δεν υπάρχει θέμα.

    Γιατι να μην αντεξει βρε παιδια το πηνιο αυτη την ταση? 210-220 βολτ ειναι αστειες τασεις. Σε ενα Μ/Σ εξοδου που εχω να τυλιξω τις προσεχεις μερες η ταση λειτουργιας θα ειναι μεγαλυτερη των 1300 βολτ που και παλι δεν ειναι τιποτε σπουδαιο. Σε μετασχηματιστες συζευξης οπου τα δυο πηνια γειτνιαζουν πολυ, τασεις της ταξης των 400 βολτ ειναι παιχνιδακι!
    Το ρευμα θα ειναι εκει κοντα που ανεφερες ενω τα χαρακτηριστικα τασης-στροφων-ρευματος-θερμικου φορτιου ειναι ετσι υπολογισμενα ωστε 1)το μεγαφωνο να βγαζει μεγιστη μαγνητικη ροη στο διακενο 2)μεγιστη ευαισθησια 3)αυστηρα και μονο λαμπατη ανορθωση 4)αντοχη στο θερμικο στρες, ολα ταυτοχρονα. Το μεγεθος του μεταλλικου κελυφους ταιριαζει στην εντελεια και δε θα πρεπει να απορεις διολου! Ξερεις γιατι? Διοτι τα συγκεκριμενα μεγαφωνα ειναι ο απογονος των αντιστοιχων ηλεκτρομαγνητικων, διχως μετατροπη στις διαστασεις!Για αυτο και ολα καθονται τελεια στους υπολογισμους!
    Τα εν λογω μεγαφωνα τα δουλευουν σε 12-30 βολτ διοτι εχουν εκλειψει οι ανορθωσεις λυχνιας η εναλλακτικα δεν τις θελουνε, ενω φοβουνται και τις υψηλες σχετικα τασεις. Εγω λατρευω τις λαμπατες ανορθωσεις, ενω η υψηλη ταση εχει πραγματικα ασυγκριτο πλεονεκτημα καθως για την ιδια ισχυ στο field coil φτανεις το υλικο μεχρι τον κορο!Για να το φτασεις στον κορο με χαμηλες τασεις θελεις πολυ μεγαλυτερη ισχυ και θα ζεματαει (βλ. αποκολλησεις μεγαφωνων, κλπ).
    Ενιαια στεφανη δεν ενδεικνυται, ολοι βαζανε παντοτε 4 κομματια.
    Τα συχρονα μηχανουργεια εχουν σχεδον ολα τη δυνατοτητα να επιτυγχανουν μεγαλες ακριβειες.Η διαφορα ειναι οτι κανεις δεν δινει σημασια και εδω μιλαμε για φοβερες ανοχες.Στο συγκεκριμενο μηχανουργειο ο ανθρωπος τα εχει παρατησει σχεδον ολα και ασχολειται αποκλειστικα με αμυνα, ξενες εταιριες οπλων και αεροδιαστημικων εφαρμογων.
    Το δυσκολο ηταν η εκκεντροτητα, λιγο μεγαλυτερο διακενο και λιγο μικροτερο απο την αντιδιαμετρικη πλευρα, καταλαβεινεις τι επροκειταο να γινει, δε θελει και πολλη φαντασια...Εαν γινοταν ολο εξ αρχης μονοκομματο, δε θα υπηρχε προβλημα, τωρα ομως υπηρχε.

    53  5 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Μανο,
    ο γκουρου που φτιαχνει τις κορνες ειναι εκτος Ελλαδας. Συγκεκριμενα ειναι στις ΗΠΑ. Μην παει καπου το μυαλο σου συγκεκριμενα διοτι δεν τον γνωριζεις.

    54  5 Dec 2011  
 
page 5/5 rows 12/54 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 65ms (19 queries, 28ms)
invisible cron image