Altec VOTT field coil exotic loudspeaker (#4)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    37  4 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Γυαλισμενες απο μεσα σαν καθρεπτης.

    38  4 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Τελικο προιον ετοιμο προς ακροαση.

    39  4 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Αυτα τα ολιγα για το ενδιαφερον αυτο project.
    Ελπιζω να σας αρεσαν οι φωτο.
    Στην τελικη του εκδοχη το ηχειο αυτο θα στηθει σε δυο συστηματα. Το ενα απο αυτα θα το οδηγει με τον 801A amplifier που εχετε ηδη δει σε αλλη σελιδα σε αυτο το forum ενω το αλλο θα ειναι το προσωπικο μου συστημα με ενισχυτη SE λυχνιας φτιαγμενος εξ ολοκληρου με λαμπες, τι αλλο, φυσικα παντου Telefunken DHTs.

    40  4 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Για τελευταιο θα αναφερθω στις τροφοδοσιες.
    Τα field coils εχουν σχεδιαστει για λαμπατες ανορθωσεις υψηλου voltage χαμηλου amperage. Φυσικα θα υπαρχει μια τροφοδοσια ανα driver με ανορθωση τις καλυτερες ανορθωτριες που εχουν ποτε φτιαχθει, τις αγαπημενες μου Telefunken RGN4004 black mesh. Φυσικα ολα τα σιδερα τυλιχτα (c cores) και στις τροφοδοσιες και στο crossover.

    41  4 Dec 2011  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    oτι κ να πω ειναι λιγο νομιζω!!

    θα θελα πολυ να το ακουσω....τουλαχιστον!

    τα σεβη μου, μπραβο!

    42  4 Dec 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Η κόρνα είναι πραγματικά εντυπωσιακή!!!
    'Οπως και οι 20.000 σπείρες στο χέρι!!!
    Respect

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι γιατι εχεις κόψει τοσα κομμάτια δέρματος για την ανάρτηση (φαίνονται καποια κενά ή κάνω λάθος?) και πως μπορείς να υπολογίσεις την σκληρότητα της εκτός από το να μετρήσεις το αποτέλεσμα (fs)
    Καταλαβαίνω οτι αν δεν υπάρχει θέμα επαναληψιμότητας...αυτά που ρωτάω ειναι περιττά...

    43  4 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    ω ρε μανα μου
    αυτα ειναι
    respect

    44  4 Dec 2011  
  • planitismetal

    planitismetal

    Registered

    Ο Χριστός και η Παναγία!!!!!! ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!! Αισθάνομαι πολύ λίγος μπροστά σε κάτι τέτοιες ιδιοκατασκευές...... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και εύχομαι ολόψυχα να τα χαρείς όσο περισσότερο μπορείς!!!!!!!

    45  4 Dec 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πραγματικά πολύ αξιόλογη DIY προσπάθεια... Χωρίς να έχω εντρυφήσει στην 'παλιά' τεχνολογία field coil νομίζω πως χρειάζεται πολύ καλή και προσεγμένη τροφοδοσία και ακρίβεια στην κατασκευή...

    Η Shindo στο κορυφαίο μοντέλο της latour χρησιμοποιεί vintage altec drivers που τους μοντιφικάρει από σταθερού μαγνήτη σε field coil...όπως ακριβώς ο Πέτρος εδώ...

    Και η πρώτη απορία... η 'ανάρτηση από δέρμα'... α) δεν θα είναι επιρρεπής στην υγρασία/ξηρασία?? β) θα έχει 'περιθώρια' για μεγάλες διαδρομές και γρήγορη επαναφορά όντας μη ελαστική??

    *-*-*-*-*

    Νίκο nbullamatsis, όταν λέμε στο χέρι 99% εννοούμε σε χειροκίνητο 'τυλιχτήρι'...

    46  4 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αυτό είναι super project. Πραγματικά αυτό το ηχείο πρέπει να το ακούσω.

    Έχω ακούσει τα voice of the theater γύρω στα 1980 στην Αμερική και άλλη μία φορά εδώ στην Αθήνα μαζί με κάποιο πολύ γνωστό όνομα στο Hi end στην Ελλάδα που τώρα δραστηριοποιείται επαγγελματικά με το Hi end και να πω την αλήθεια δεν μου έκαναν και τρομερή εντύπωση μάλλον ότι τσίριζαν μου φάνηκε αλλά ίσως ήταν τα ηλεκτρονικά. Επίσης έχω ακούσει και τα Siemens Klangfilm που και πάλι δεν μου ακούστηκε σαν κάτι το εξαιρετικό.

    Και το Altec του Hiraga ακούσαμε στο Μόναχο πριν μερικά χρόνια και να πω την αλήθεια ήταν πολύ καλό.

    Η κόρνα που κατασκεύασες πάντως είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή και δεν μπορώ να περιμένω να την ακούσω.

    Ελπίζω να τα έχεις όλα αυτά έτοιμα μέχρι τον Μάρτιο και στημένα σε σύστημα γιατί σε προγραμματίζουμε για την συνάντηση του Μαρτίου του ACA.

    Πάντως τα συγχαρητήρια μου για τα εντυπωσιακά σου DIY project και περιμένουμε να μας κρατάς ενήμερους για την πρόοδο του έργου και για την ολοκλήρωση του ώστε αυτό να γίνει σύστημα προς ακρόαση.

    Και πάλι μπράβο!!!

    47  4 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Η κόρνα είναι πραγματικά εντυπωσιακή!!!
    'Οπως και οι 20.000 σπείρες στο χέρι!!!
    Respect
    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ειναι γιατι εχεις κόψει τοσα κομμάτια δέρματος για την ανάρτηση (φαίνονται καποια κενά ή κάνω λάθος?) και πως μπορείς να υπολογίσεις την σκληρότητα της εκτός από το να μετρήσεις το αποτέλεσμα (fs)
    Καταλαβαίνω οτι αν δεν υπάρχει θέμα επαναληψιμότητας...αυτά που ρωτάω ειναι περιττά...

    Θα ηθελα πρωτα να σας ευχαριστησω για τα ενθαρρυντικα σας λογια.Για να πω την αληθεια, τα χρειαζομαι λιγο διοτι ειναι βουνο η προσπαθεια.
    Η κορνα οντως ειναι το κατι αλλο, δεν υπαρχει πουθενα. Ο ανθρωπος που γνωριζει να τη φτιαχνει ειναι επισης μοναδικος.
    Οι 20.000 σπειρες του field coil του 515 τυλιγονται στην περιελικτρια. Αυτη η εκδοχη ειναι δοκιμαστικη, και αποτελει τη δευτερη προσπαθεια. Την πρωτη φορα πριν χρονια δεν ειχα περιελικτρια μηχανη και με βοηθησε ο Βελισσαριος Γεωργιαδης της TLA.Ειπαμε να τυλιχθει ενα δοκιμαστικο πηνιο για να δω ποσο κοντα θα επεφταν οι υπολογισμοι. Βασει των υπολογισμων της μαγνητικης ροης στο διακενο και της ωμικης αντιστασης σε συνθηκες λειτουργιας (τα μεγαφωνα ζεσταινονται αρκετα),η ταση τροφοδοσιας στο πηνιο των 20.000 σπειρων επρεπε να βγει υψηλοτερη των 200 Volt και χαμηλοτερη των 220, στο βελτιστο σημειο λειτουργιας. Πραγματι, το βελτιστο σημειο λειτουργιας βγηκε στα 216 Volts!
    Το επομενο field coil θα εχει τις ιδιες σπειρες, θα ειναι ομως χωρισμενο στα 3 προκειμενου να μειωθει κατα 9 φορες το self-capacitance του field coil.Η επιδραση στον ηχο ειναι πολυ μεγαλη και ας διαρεεται απο DC!
    Η αναρτηση εχει πολλα κομματια διοτι δεν μπορουσα να τα κοψω σε 4 παρα μονον σε 8. Τα κενα φιξαρονται με βενζινοκολλα, οπως επισης με βενζινοκολλα κολλουνται τα δερματα στο χαρτι. Στο crash test σχιστηκε το χαρτι σε διατμηση, οχι κλασσικο σκισιμο, πιανει τοσο δυνατα που δεν φευγει με τιποτε!
    Δεν υπαρχει τροπος υπολογισμου των χαρακτηριστικων της αναρτησης παρα μονο της τανυσης η οποια θελει ειδικο εξαρτημα με δεκαδες τροχαλιες να τραβουν περιμετρικα τα δερματα. Το τελικο κοψιμο θα γινει στο laser ενω το τελικο τιουναρισμα θα γινει με μεταβλητα βαριδια σε συνδυασμο με την ταση του field coil μεσα στην καμπινα. Εχει δουλεια εκει πολλη...

    48  4 Dec 2011  
 
page 4/5 rows 12/54 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 85ms (19 queries, 55ms)