801A power amplifier (#9)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Σημερα ξαναεβαλα να ακουσω μια απο τις σπανιοτερες και ακριβοτερες λυχνιες υδραργυρου, τις Western Electric 253A.

    Απο το original military box πανω στη βαση για τη γνωστη προθερμανση του νηματος, ετοιμη να κελαηδησει!

    97  11 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Οι Western Electric 253A με τις παλιες, σκαλισμενες βασεις, ειναι φετιχ! Ειναι η απολυτη μουσικη ηδονη.
    Εξαιρετικα σπανιες πλεον τη σημερον ημερα, κοστιζουν μια περιουσια, εαν φυσικα ποτε βρεθουνε! Τις κυνηγουνε με παθος συλλεκτες και χομπιστες της Απω Ανατολης.
    Ειναι κατι μοναδικο το να αποσφραγιζεις εσυ για πρωτη φορα το κουτι της συσκευασιας, να βαζεις τη λυχνια αυτη για ζεσταμα για πρωτη φορα και μετα το καθιερωμενο 20λεπτο να κλεινεις το διακοπτη της υψηλης τασης! Το βαθυ μπλε χρωμα ειναι ηδονη μονο και μονο να το βλεπεις.
    Τα διαστασιολογικα επιπεδα και η χρονικη εξελιξη στο μουσικο γεγονος, δεν εχουν προηγουμενο! Το σερβιρισμα της μουσικης, ο τροπος με τον οποιο οι συντελεστες του εργου επικοινωνουν μεταξυ τους και το πως δενει τον καθε ενα με τους υπολοιπους, ως μερος του ολου, ειναι μονολεκτικα συγκλονιστικος!
    Η συναισθηματικη φορτιση που προκαλει αυτη η λυχνια ειναι πρωτογνωρη ακομη και για τον βαθια εμπειρο χομπιστα!
    Μπορω να υπερηφανευτω οτι εχω ακουσει σχεδον τα παντα, απο εξωτικες τριοδους μεχρι τις πιο ακραιες οδηγητριες αλλα και ανορθωτριες. Στο 'οπλοστασιο' μου διαθετω τις υπερ-σπανιες Perryman 210 mesh anodes, σχεδον ολες τις Telefunken series RE, Telefunken RS241 & 237, type 45 mesh anodes, τις καλυτερες ανορθωτριες ever Telefunken RGN4004 black mesh κλπ. Ομολογω οτι ειχα πολυ καιρο να ακουσω τετοια κατασταση, το ποσο διαφορετικη πλοκη και υφανση στη μουσικη, ειναι σε θεση να δωσουν αυτα τα μοναδικα αριστουργηματα του παρελθοντος.
    Συνιστω στους χομπιστες που λατρευουν την ενασχοληση με τον κοσμο του SET να τις αναζητησουν. Και εαν τις βρουν τελικως, ας κανουν την υπερβαση, αξιζει με το παραπανω!

    98  11 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο μας κανεις το μαρτυριο της σταγονας!! Αντε κανε κατι να τον ακουσουμε!!!!

    99  11 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Πετρο μας κανεις το μαρτυριο της σταγονας!! Αντε κανε κατι να τον ακουσουμε!!!!

    Θα το ακουσουμε Τακη... Θα το ακουσουμε...
    Λιγο υπομονη μονον και ολα θα πανε καλα...

    Ρωτα τον JadisBoy αμα θελεις αποψη. Εκεινος εχει ακουσει και μπορει να σου μεταδωσει στο περιπου...

    100  11 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Α εγω δεν ξερω τιποτα η μαλλον προσπαθω να το ξεχασω

    101  12 Dec 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πάντως ρε συ Πέτρο... τέτοιες λυχνίες πράγματι σπάνιες και ακριβές εγώ δεν θα τις διακινδύνευα χωρίς βάσεις έτσι χύμα πάνω στον πάγκο με κίνδυνο ένα τζιζάρισμα η ένα βραχυκύκλωμα... και μάλιστα με τέτοιες τάσεις...

    102  12 Dec 2011  
  • emphasis

    emphasis

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    πάντως ρε συ Πέτρο... τέτοιες λυχνίες πράγματι σπάνιες και ακριβές εγώ δεν θα τις διακινδύνευα χωρίς βάσεις έτσι χύμα πάνω στον πάγκο με κίνδυνο ένα τζιζάρισμα η ένα βραχυκύκλωμα... και μάλιστα με τέτοιες τάσεις...

    Ένα πατάρι Telefunken έχει. Ας θυσιάσει και καμιά χάριν της έρευνας και της τεχνολογίας.

    103  12 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    πάντως ρε συ Πέτρο... τέτοιες λυχνίες πράγματι σπάνιες και ακριβές εγώ δεν θα τις διακινδύνευα χωρίς βάσεις έτσι χύμα πάνω στον πάγκο με κίνδυνο ένα τζιζάρισμα η ένα βραχυκύκλωμα... και μάλιστα με τέτοιες τάσεις...

    Μανο,
    υπαρχει σοβαρο προβλημα με τις λυχνιες αυτες. Αναφερομαι στις Western Electric 253A. Το προβλημα ειναι οτι χρησιμοποιουν βασεις που δεν εχω καταφερει να βρω με κανενα τροπο, και ας εχω ψαξει καθε ξεχασμενο αμερικανο παλιατζη! Ειναι 2 pins πολυ χοντρα που βγαινουν απο κατω και ενα τσουτσουνι απο πανω. Για το επανω δεν υπαρχει προβλημα, για τα κατω ομως υπαρχει.
    Και οταν εχεις στην κατοχη σου τετοια διαμαντια και ηρθε η ωρα να τα (ξανα-)ακουσεις, ξερεις πολυ καλα οτι καμμια δυναμη δεν μπορει να σου αντισταθει, θα τις βαλεις ο κοσμος να χαλασει. Πηρα λοιπον χοντρο καλωδιο 2.5 καρε, το εστριψα απο κατω στα pins των λυχνιων και το κολλησα πανω στο μ/σ τροφοδοσιας.
    Τα τζαρτζαρισματα επιτρεπονται στον παγκο, ομως παραδοξως δεν κουνιουνται διολου. Ο τασεις δεν ειναι μεγαλες σε αυτο τον ενισχυτη, λιγο πανω απο 600 βολτ. Και να τη φας δεν ειναι κατι σπουδαιο, ομως στο επομενο προτζεκτ που θα δουλευουν στα 1300+ βολτ, ε, εκει θελει προσοχη οντως.
    Αν μου επιτρεπεις ενα σχολιο... Δεν εχεις ακουσει ουτε κλασμα του τι μπορει να κανει μια 211. Οπως ειπες ειναι σημαντικο προβλημα το να μην τις παιζεις στα 1200 βολτ. Απορω γιατι δεν τις βαζουν να δουλεψουν εκει, τι στο καλο φοβουνται? Οι τασεις ειναι απο κατω, οι ακροδεκτες επισης, που το προβλημα λοιπον;Αν θες σωνει και καλα λαμπατη ανορθωση σε εμπορικη βαση, βαζεις ζευγος 211 να ανορθωνει 211, οπως με μεγαλη επιτυχια εχει κανει και η Marantz παλια και η Viva τη σημερον ημερα. Αν θελεις διοδους, κανενα προβλημα. Αν ομως αποφασισεις να φτιαξεις κατασταση DIY-ικη, τοτε Μανο οι 211 με τους υδραργυρους ξεφευγουν ολοκληρωτικα.
    Το απορριπτεις σαν ιδεα? Αν οχι, ηρθε η ωρα να το κανεις. Αν ναι, τοτε μπορεις να περιμενεις λιγακι καθως εχω στα σκαρια ενα ενισχυτη-τερας με μια 211 ανα καναλι και φουλ υδραργυρο σε ολες τις ανορθωσεις. Τα τρια σιδερα που βλεπεις απο πισω ειναι ετοιμα και περιμενουν το τυλιγμα!

    104  12 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Mercury vapor rectifier obsession continued...

    Το αμοκ που εχω παθει τελευταια με τις ανορθωτριες υδραργυρου δε λεει να τελειωσει!
    Τελευταια ξεθαψα απο το ντουλαπι μια μονη μικρη λαμπιτσα της Valvo. 4πινη και 4βολτη μου εκανε εξαψη στη φαντασια και ειπα να τη ριξω στη "μαχη" και να την ακουσω.
    Ο ηχος της ειναι και αυτος μια καθολικη εμπειρια!
    Ο,τι υδραργυρο και να χωσω, παντοτε ο ηχος εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Ισως να ευθυνεται για αυτο η πολυ χαμηλη εσωτερικη αντισταση της καθε λυχνιας, δεν μπορω να εξηγησω αυτο που συμβαινει!
    Η εικονα για αλλη μια φορα εντελως μαγικη. Παρολα αυτα δεν μπορει να αποδωσει την ομορφια της live θεασης με το κοκκινο-πορτοκαλι νημα και το μπλε φοντο.
    Οσοι ασχολειστε με το DIYing και αφιερωστε λιγο χρονο να δειτε τι κανουν αυτες οι λαμπες υδραργυρου, ειμαι βεβαιος οτι θα κολλησετε το ιδιο πολυ οσο και εγω τελευταια!

    105  15 Dec 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Πέτρο μιλάς για “άποψη” στον ηχο του υδραργύρου?

    106  16 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Ακριβως! Μιλαω για αποψη. Υπεροχος ηχος, ανοικτος, αμεσος, διαυγης, απολυτα συναρπαστικος!
    Καθε υδραργυρικη λαμπα ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια. Ολες εχουν ενα ιδιαιτερο γνωρισμα στον ηχο και ειμαι αρκετα βεβαιος οτι "φταιει" το ιονιζομενο αεριο που αυξανει δραματικα την ευκολια με την οποια μεταφερονται τα ηλεκτρονια στην ανοδο!

    107  16 Dec 2011  
  • AlexMakr

    AlexMakr

    Registered

    Ναι, αλλά από τη στιγμή που η λάμπα έχει άτομα και ιόντα υδραργύρου που συγκρούονται με ηλεκτρόνια, σημαίνει ότι το φώς που εκπέμπεται είναι υπεριώδης ακτινοβολία, ορατή και μη, επομένως όσο ελκυστικό και όμορφο αν φαίνεται, είναι επικίνδυνο να το βλέπουμε! σωστά?

    108  16 Dec 2011  
 
page 9/10 rows 12/119 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (19 queries, 49ms)