6c19 preamplifier. (#4)

  • Stavros

    Stavros

    Registered

    Ευχαριστω Μιχαλη.Να σαι καλα.

    Τακη ειναι choke loaded.Λογω χαμηλου Rp μπορεις να χρησιμοποιησεις choke ακομα στα 5Η~10Η,oπου λογω χαμηλου αριθμου σπειρων,hence χαμηλη παραλληλη capac,εχεις εξαιρετικα υψηλο bandwidth,το συγκεκριμενο line εφτανε τα 80ΚΗζ ανετα:)

    37  8 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Σταυρο εχω αρκετα τετοια choke με την τιμη που λες.θα κανω δοκιμες και θα γραψω εντυπωσεις! Παιζει και η πηγη στα 40 μιλιαμπερ περιπου που θελω να ακουσω.

    38  8 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Λογικα θελω ακομα δυο μερες δουλεια και αρχιζουν οι πρωτες μετρησεις και ακροασεις με απλο φορτιο στην ανοδο [αντισταση].Ακολουθει μια αλλαγη με choke load , και στην πορεια με πηγη ρευματος. Οι δοκιμες μεχρι να αποφασησω ποιο σχημα θα παραμεινει θα ειναι πολλες!!!

    39  11 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Αυτες τις μερες γινονται ακροασεις και καποιες μικρο αλλαγες των πυκνωτων εξοδου μεχρι να δω ποιους θα αφησω τελικα ! Εχω κανει και μετρησεις σε πραγματικες συνθηκες φορτιου !!!

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!

    40  25 Dec 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Ασε τωρα...
    δεν ειναι καλές οι μετρήσεις
    Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε
    αχαχαχα

    41  25 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Ασε τωρα...
    δεν ειναι καλές οι μετρήσεις
    Όνειρο ζω μη με ξυπνάτε
    αχαχαχα

    ....βαζω τον πατερα και την μανα μου μεσα..

    αυριο ετοιμασου ερχομαι και θελω τον symfonic line για αναφορα!!

    42  25 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Λογικα θελω ακομα δυο μερες δουλεια και αρχιζουν οι πρωτες μετρησεις και ακροασεις με απλο φορτιο στην ανοδο [αντισταση].Ακολουθει μια αλλαγη με choke load , και στην πορεια με πηγη ρευματος. Οι δοκιμες μεχρι να αποφασησω ποιο σχημα θα παραμεινει θα ειναι πολλες!!!

    Μη κουραζεσαι πολυ για να δοκιμαζεις τριγυρω.
    Το choke θα σου δωσει μακραν καλυτερο αποτελεσμα, ομως πρεπει να ειναι μεγαλο. Για αυτη τη θεση συνιστω double c core αυστηρως, τιποτε λιγοτερο!
    Για πες μας τι θα ακουσεις στο τελος...
    Π.Α.

    43  26 Dec 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Πέτρο μην μου τον αποτρέπεις με τις τριγύρω δοκιμές...
    Εχω μερικά μηχανήματα εμπορίου που θεωρούνται καλούτσικα για να εχουμε αναφορά σε αυτά που φτιαχνουμε
    Ελα καμια βόλτα αν μπορεις σημερα ή οποιος αλλος θέλει
    να βρεθούμε και να γνωριστούμε

    Υ.Γ. Μην περιμένετε να ακουσετε μουσική από κονγκας.....

    44  26 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Σημερα εγινε και μια ακροαση στου Bullamatsi το σπιτι με ακομα 3 τρελλαμενους !

    Στο πρωτο συστημα του Νικου με τους Ελεκτρα , και μετα στο μεγαλο συστημα με symfonic line προ και τελικο.

    Στο πρωτο συστημα πραγματικα η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη!!!Στο σπιτι του Νικου δεν εχω ξανακουσει ετσι τους Ελεκτρα. Ξαφνικα απεκτησαν ελενγχο και επαψαν να εχουν στο χαμηλο ουρα!! Στο υπολοιπο φασμα αρχισαν να βγαινουν λεπτομερειες που δεν υπηρχαν πριν. Ρυθμος, τεμπο, ατακα ηταν αγνωστα πριν! Το ηχειο του Νικου πραγματικα εδειχνε τα δοντια του!!

    Στο μεγαλο συστημα με τον symfonic line δεν περιμενα να πω την αληθεια να τα παει τοσο καλα! Μπορω να πω οτι σε θεματα γρηγοραδας ηταν και λιγο μπροστα ! Στο κατω ακρο μονο εδειχνε να βιαζεται λιγο παραπανω χωρις να αφηνει ισως λιγο να απλωνει!

    Στις μεσαιες και πριμα ηταν πολυ γρηγορος με πολυ καλη ατακα !

    Τα υπολοιπα τα αφεινω να τα γραψει οΝικος που ξερει πολυ καλυτερα απο εμενα το συστημα του. Το σιγουρο ειναι οτι μολις βαλω τσοκ θα εχουμε ξανα πιο λεπτομερη ακροαση!!!

    45  27 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    nbullamatsis wrote:
    Πέτρο μην μου τον αποτρέπεις με τις τριγύρω δοκιμές...
    Εχω μερικά μηχανήματα εμπορίου που θεωρούνται καλούτσικα για να εχουμε αναφορά σε αυτά που φτιαχνουμε
    Ελα καμια βόλτα αν μπορεις σημερα ή οποιος αλλος θέλει
    να βρεθούμε και να γνωριστούμε
    Υ.Γ. Μην περιμένετε να ακουσετε μουσική από κονγκας.....

    Τετοια ωρα, τετοια λογια...
    3:30 το πρωι...

    Θα κανονισουμε καποια φορα να βρεθουμε. ευχαριστω παντως για την προσκληση.
    Π.Α.

    46  27 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    Σημερα εγινε και μια ακροαση στου Bullamatsi το σπιτι με ακομα 3 τρελλαμενους !
    Στο πρωτο συστημα του Νικου με τους Ελεκτρα , και μετα στο μεγαλο συστημα με symfonic line προ και τελικο.
    Στο πρωτο συστημα πραγματικα η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη!!!Στο σπιτι του Νικου δεν εχω ξανακουσει ετσι τους Ελεκτρα. Ξαφνικα απεκτησαν ελενγχο και επαψαν να εχουν στο χαμηλο ουρα!! Στο υπολοιπο φασμα αρχισαν να βγαινουν λεπτομερειες που δεν υπηρχαν πριν. Ρυθμος, τεμπο, ατακα ηταν αγνωστα πριν! Το ηχειο του Νικου πραγματικα εδειχνε τα δοντια του!!
    Στο μεγαλο συστημα με τον symfonic line δεν περιμενα να πω την αληθεια να τα παει τοσο καλα! Μπορω να πω οτι σε θεματα γρηγοραδας ηταν και λιγο μπροστα ! Στο κατω ακρο μονο εδειχνε να βιαζεται λιγο παραπανω χωρις να αφηνει ισως λιγο να απλωνει!
    Στις μεσαιες και πριμα ηταν πολυ γρηγορος με πολυ καλη ατακα !
    Τα υπολοιπα τα αφεινω να τα γραψει οΝικος που ξερει πολυ καλυτερα απο εμενα το συστημα του. Το σιγουρο ειναι οτι μολις βαλω τσοκ θα εχουμε ξανα πιο λεπτομερη ακροαση!!!

    Στην οποια δεν πρεπει να παραλειψετε να με καλεσετε

    47  27 Dec 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Νικόλα, Πέτρο και οποιος αλλος θέλει να έρθετε με... τσοκ.

    Αλλά περιμένετε πρωτα να πω δυο πραγματα γιατι ο Τακης δεν τα εχει πει ολα...
    Καταρχήν μιλάμε για μια εξαιρετικά προσεγμένη και δομημένη κατασκευή.
    Η φωτο την αδικει.
    Η εσωτερική πάνω πλευρα φερνει λίγο από σταρκς (!) και η απο κάτω σε στρατιωτική παρέλαση.
    Η ταξη ειναι εξαιρετική.
    Τα “κουμπιά” ρυθμισεων ειναι από μπίλιες ρουμελάν με απίστετη αισθηση
    στο βόλιουμ η καλή αισθηση συνεχίζεται και εχει την δυνατότητα εκτος του τηλεχειρισμού να παιρνει τη θέση μηδεν κάθε φορά οταν τον ανοίγεις σε οποιαδήποτε σταθμη τον εχεις αφήσει.

    Ηλεκτρικά προκειτε για εναν προ με ελάχιστο κέρδος που τον κάνει (θεωρητικά) ιδανικό για ευαισθητους τελικούς.

    Ακουστικά....
    τον ακούσαμε σε δυο συστηματα οπως ανεφερε ο Τακης, δυστηχως το τριτο οπου θα του ταιριαζαν τα δυο ζευγαρια ηχεία (οπως το σκεφτομαι σημερα) επρεπε να φτιαχναμε καλώδιο...δεν πειραζει την επόμενη φορά.

    Στο πρωτο συστημα τα ηχεία ειναι αρκετα ευαισθητα (~96dB) δυστηχώς ειχα τα σετακια μου για σερβις και ακουσαμε με τις Ηλεκτρες που δεν ειναι και ιδανικές για αυτό το ηχείο.
    Στο παρελθόν ειχα ταλαιπορηθεί να βρω προ για αυτούς τους τελικούς και ειχα καταλήξει σε παθητικό....Νικόλα σε καταλαβαινω τα εχουμε πει κιόλας...
    Πρωτη φορά ακουσα ετσι τις Ηλέκτρες!!!!
    Ηταν πραγματική αναβάθμιση!!!!

    Απίστευτη ταχυτητα, ατάκα, πληροφορία, δυναμικά, χωρις συμπίεση....δεν τα κανουν αυτά οι Τσακιριδιδες...τοσο ευκολα σκεφτόμουνα αλλά οπως τους ακουγα μπορει να μην φταιγανε και αυτοί....
    Πάνω τα πραγματα ειναι πιο σοβαρά, το συστημα ειναι μοναδικό στο να σου ξεγυμνώνει τα πάντα (χωρις υπερβολή) δεν ειναι οτι καλύτερο εχετε ακουσει αλλά...μπορει να σου βγάλει την παραμικρή μεταβολή ειτε στο μουσικό πρόγραμμα είτε σε συνοδά - υλικά το εχω κάτι σαν εργαστηριο....
    Πολύ γρηγορος προ πάρα πολύ γρήγορος

    Οδηγησε τον τελικό ανετα (παρα την χαμηλότερη του ευαισθησία) και δεν αφησε καμία νότα να μείνει παραπάνω από οτι της ειπε η παραγωγή κατι που ειναι εξαιρετικά καλό αν το συστημα μπορει να μεταφέρει και να αποδόσει ολη την πληροφορία που παιρνει χωρίς να σκληρύνει, μπερδεψει ή συμπιέσει.

    Το δευτερο που αποκομίσαμε ειναι η ατάκα του, απιστευτα στιγμιαια δυναμικά!!!

    Τα καλώδια μου ειναι σαν του Μάνου ασήμι occ και ο αδυναμός κρικος η πηγή με ενα καλούστικο βουβάλι το οποίο σε λίγες μερες θα αντικατασταθεί.

    Για εκτός έδρας ο προ τα πηγε εξαιρετικά.

    Τα χαρακτηριστικά του πιστευω ειναι τετοια που μπορουν να επιβεβαιωθούν σε οποιοδηποτε σοβαρο σύστημα.

    Η επεμβαση του στη μουσική θεωρω οτι ειναι εως ελάχιστη.
    Τα αναφέρω γιατι δεν ειχα ξανακουσει σπίτι μηχάνημα του Τακη και πραγματικά χαιρομαι που μπορει να παιξει μπαλα με μηχανηματα στο επιπεδο των 5.000-15.000ε

    48  27 Dec 2011  
 
page 4/5 rows 12/51 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 59ms (19 queries, 22ms)