Congas speakers

  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Eπειδή από οτι εχω καταλάβει δεν κάνατε καμία βόλτα από την diy ή το pure...
    τα έχω φτιάξει πριν ~2 χρόνια
    είναι οσο εύκολο να συναρμολογήσεις ενα ΙΚΕΑ....
    Congas μπορείτε να βρείτε εδώ http://www.thomann.de/gr/congas.html ή μπορεί ο Internet King να προτείνει κάτι καλύτερο.
    Τα συγκεκριμένα του Θωμά ειναι κατασκευασμένα από σεβαστών διαστάσεων ξύλο και εξαιρετικό φινίρισμα.
    Ενας μαραγκός χρειαζεται μόνο να κόψει μία στεφάνη στη θέση της μεμβρανης και ενα μπας ρεφλέξ πίσω να συντονίζει πιο χαμηλά.
    Υπάρχουν σε πολλές διαστάσεις μέχρι και τα μικρά bongos μπορούν να γίνουν δορυφόροι με ενα congas για sub (δεν λέω βαρέλι...)

    Εδώ με ένα fostex 167E

    1  17 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    2  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    3  17 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    τεστ

    4  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πως Παίζουν φιλε, ποια τα προτερήματα τους, εκτός απο ότι ειναι μονόδρομο με ότι αυτο συνεπάγεται?

    5  17 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Πως το κάνει???

    δεν κάνει paste to copy στη φωτό.

    6  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Κανείς copy πάνω στη φωτογραφία το URL, όχι τη διεύθυνση του browser!

    7  17 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Μπορώ να σας πω για τα συγκεκριμένα μεγάφωνα σε σχεση με αλλα δυο κουτιά που τα έχω φτιάξει.
    Οικονομικά Φοστεξ ειναι...μην περιμένετε και πολλά πράγματα
    ασχετα αν κάποιοι τα πουλάνε 2,5-3 χιλιαρικα!!!
    Αποκτά περισσότερο όγκο και είναι λογικό αφού παίζουν σε περίπου 30λίτρα διπλά από το θεωρητικό του ιδανικό.
    Το χαμηλό μοιάζει αρκετά με του congas σαν congas με μία μικρή ουρά... που λόγω μικρων δυνατοτήτων δεν ενοχλεί.
    Αν τα φτιάξει κάποιος, έστω για την πλάκα του να μην βάλει το μεγάφωνο στο κέντρο γιατι θα εχει κακό baffle step.
    Σε περιπτωση που τα βαρεθεί μπορεί να τα γεμίσει με παλιά ρουχα, μαξιλάρια και να κάνουν δυο πολύ καλές μπασοπαγίδες στις γωνίες του δωματίου...

    8  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Το φινιρισμα φαίνεται εξαιρετικο! Ενα fostex ίδιο κατασκευή που είχα ακούσει μου είχε κάνει καλη εντύπωση! η ουρά που λες μπορει να ειναι θετικό σε ενα τέτοιο ηχείο!

    9  17 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Η τοποθέτηση τους μπορεί να ειναι και κάθετη με την προσθήκη μία σφαίρας πάνω απο το μεγάφωνο
    αλά duevel
    Tο μεγάλο πλεονέκτημα είναι οτι με 140ε έχεις δύο εντυπωσιακά “κουτια”...εγω να τα φτιαξω περισσότερο θα μου κοστίσουν χωρίς να βάλω τον χρόνο.
    Το άλλο θετικό ειναι οτι είναι πολύ εύκολα στη κατασκευή.
    Το τρίτο θετικό είναι οτι θα γελάτε κάθε φορά που θα ρωτάνε
    Το τέταρτο θετικό είναι οτι ακόμα και με ενα λιλιπούτιο ενισχυτάκι μπορείτε να ακούσετε μουσικούλα οσο αφορά τα fullrange
    Το πεμπτο είναι οτι έχουν και άλλες χρήσεις....

    10  17 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Αυτο το αλά duevel, πρέπει να ακούγεται εντυπωσιακά, ειδικά σε αυτα τα χρήματα!

    Αντε κανε καμία παρουσίαση κατασκευής!

    11  17 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Δείτε εδω δυο κουλιά για δορυφόρους...

    thomann

    με 80 ευρω το ζεύγος....

    12  17 Nov 2011  
 
page 1/3 rows 12/28 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 59ms (19 queries, 22ms)
invisible cron image